Ölen Kişinin Kredi Borcu Ödenir Mi, Silinir Mi?

ölen-kisinin-kredi-borcu

Ödenir Mi, Silinir Mi?: ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası, ölen kişinin banka borcu silinir mi, ölen kişinin kredi borcu ne oluyor, mirasçıların kredi borçlarını da ödemesi gerekiyor mu sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilir, vefat durumunda kredi borcuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi alırken bazı bankalar müşterilerine ihtimalleri göz ününde bulundurarak hayat sigortası yaptırmaktadır. Hayat sigortası kişinin ölümü durumunda kredi borcu ödemesi yapar mı ya da kişinin ölmeden önce ödemelerini yaptığı kredi taksitlerini de mirasçılar alabilir mi sorularınızın cevapları da yazımızda.

Vefat Eden Kişinin Hayat Sigortası Kredi Borcu Öder Mi?

Bankalardan kredi kullanan kişilerin akıllarında yatan sorulardan birisi de bir olası bir ölüm durumunda kredi borcunun ne olacağı konusudur. Ölen kişinin kredi borcu konusunu açıklamak için öncelikle hayat sigortasından bahsedelim. Hayat sigortası, bilindiği üzere bankalarda alınan kredilerde banka tarafından talep edilen sigortalardan birisidir. Hayat sigortası, alınan kredi tutarlarına bağlı olarak belirli ücret karşılığında yapılmaktadır. Bazı bankalar, kredilerde hayat sigortasını zaruri kılmaktadır.

Ölen kişi kredi için Hayat sigortası yaptırdıysa, olası bir vefatı durumunda, tüm borç tutar sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?

Bankadan kredi almak istediğinizde pek çok banka kredi kullandırımı için hayat sigortası yapmaktadır. Hayat sigortası ile kredi çeken kişinin vefat etmesi kredi borcunun bankaya geri dönmesi için önemli bir uygulamadır. Hayat sigortası kredi alırken yapılmışsa kişi öldüğü zaman kredi borcu hayat sigortası ile ödenmektedir.

Hayat sigortası yapılmadığında ise ölen kişinin kredi borcu mirasçılarına devredilmektedir. Ölüm anlarında mirasçılar her nasıl kişinin varlıklarından yararlanıyorsa, kredi borcu konusunda da hayat sigortası yapılmadıysa borç miktarı mirasçılar üzerinden tahsil edilmektedir. Yasal mirasçıların ölen kişiden kalan borçları ödememesi için reddi miras yapmış olması gerekmektedir. Reddi miras yapan kişiler ölen kişinin varlıklarından yararlanamadığı gibi borçlarını da üstlenmemektedir. Reddi miras yapan kişilere ölen kişinin borcu aktarılmamaktadır.

Hayat sigortası yaptıran kişinin borcunun tamamı sigorta şirketi tarafından karşılandığından, ödenen taksit tutarlarının akıbeti ise merak edilmektedir. Ölen kişinin ödemiş olduğu tutarlar ise bir mücadele içine girilmesiyle birlikte geri alınabilmektedir. Bu konuda bir hukuki sürecin içerisine girerek, ölen kişinin ödemiş olduğu tutarları geri alabilme ihtimali de bulunmaktadır. Ölen kişinin ölüm belgesi ile birlikte bankaya başvuruda bulunarak, konuyla ilgili işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın