Ölmeden İzlenmesi Gereken Para ve Borsa Konulu En İyi 5 Film

Ölmeden İzlenmesi Gereken Para ve Borsa Konulu En İyi 5 Film: İzlenmesi gereken filmler listesinde bugün para konulu filmlere yer vereceğiz. Bir çok filmin senaryosunda para konusu işlenmektedir. Ancak bazı filmler var ki bu filmlerin ana teması sadece paradır. İşlenmesi ve seyirciyi kendisine bağlaması bir hayli zor olan para konulu filmler bu bağlamda pek çok izleyicinin dikkatini çekmemektedir. Bununla birlikte sinema tarihinde çekilmiş filmler arasında öyle filmler yer almakta ki bu filmleri izlemeden geçmemeniz gerekiyor.

Bu yazımızda dünya sinema tarihinde yüksek IMDB puanı alarak izlenmesi gereken filmler arasına giren 5 para konulu filmi ele alacağız. Eğer bugün hangi filmi izlesem ya da film önerisi şeklinde kelimelerle arama motorlarında film arıyorsanız, bu filmleri kesinlikle izlemelisiniz.

Dünya Sinema Tarihine Adını Altın Harflerle Yazdırmış Para Konulu 5 Film

IMDB puan sıralaması ve izlenme sayısı, filmin akıcılığı, konunun işleniş tarzı gibi filmi ilgi çekici hale getiren hususları göz önünde bulundurarak aşağıdaki 5 filmin keyif vereceğini, keyif verirken de ekonomiye olan ilginizi arttıracağını düşündük. Şimdi ekonomiyi can damarından yakalayıp bir sonraki sahneyi heyecanla bekleten bu filmleri sıralayalım:

1- The Wolf of Wall Street – Para Avcısı

Filmin Türkçe anlamı aslında Wall Street Kurdu şeklindedir. Ancak filmin işleniş tarzı dikkate alındığında film otoriteleri, filmin isminin Para Avcısı şeklinde tercüme edilmesini uygun görmüş ve bizce de çok isabetli bir isim olmuş.

2013 yapımı filmin yönetmenliğini Martin Scarsese üstlenmiştir. Filmin ana karakteri olan Jordan Belfort’a ise Leonardo DiCaprio hayat vermiştir. Filmin konusu Jordan Belfort’un zengin insanları borsa yoluyla dolandırarak zengin oluşu ve zenginliğin verdiği o ihtişam içerisinde para hırsının kendisini nerelere taşıdığını ve bir süre sonra kumar, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar nedeniyle hayatını nasıl mahvettiğini ele alan bir filmdir.

Bu film sayesinde Leonardı DiCaprio, sinema dünyasının en önemli ödülü olan Altın Küre’yi kazanmıştır.

180 dakika süren filmin IMDB puanı 8,2’dir.

2- Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala

Yönetmen Steven Spielberg’in filmlerinin kalitesini tartışmaya dahi gerek yoktur. Bir de başrollerini Leonardo DiCaprio ile Tom Hanks paylaşıyorsa, bu film için yapılacak tek şey ekranın karşısına geçip izlemektir.

2002 yapımı bu film Leonardo DiCaprio’nun genç yaşta rol aldığı etkileyici filmlerden biridir. Filmin konusunu Abaglane isimli karaktere hayat veren Leonardo DiCaprio’nun doladırıcılık üzerine sınıf atlaması şeklinde tarif edebiliriz. Filmde Abaglane kimi zaman doktor kimi zaman avukat kimi zaman da pilot kılığına girerek tarihin en büyük çek dolandırıcılıklarını gerçekleştirmektedir. Bu sayede 2.8 milyon dolar servet yapmayı başaran Abaglane, FBI’ın en çok aranan listesine girmeyi de başarmıştır. Sahte çek düzenleme konusunda ustalaşan Abaglane, FBI tarafından yakalanmaya çalışılmaktadır.

Her sahnede heyecanın yükselerek arttığı bu film 141 dakika olup IMDB puanı 8’dir.

3- Trading Places – Zengin ve Sefil

Bir filmin ne kadar eski yapıldığı değil, izlediğinizde sizde ne bıraktığı önemlidir. Trading Places yani Zengin ve Sefil isimli film tam da böyle bir film. Komedi severlerin zevkle izleyeceği bu filmi izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Neden mi? Çünkü bu film müzikaliyle Oscar’a aday gösterilmiştir.

Filmin yönetmenliğini John Landis üstlenmiştir. Başrollerini Eddie Murphy, Dan Aykroyd ve Rpalp Bellamy üstlenmiştir. Filmin konusu aslında iki milyonerin kişilik olarak yer değiştirmesidir. Namuslu ve çalışkan olan Louis ile düzenbaz, tembel ve tam bir zübbe olan Billy kişiliklerini değiştirirler. Amaçları hayatı kendilerine dar eden Bellamy ve Don’dan intikam almaktır.

111 dakika süren ve drama-komedi alanında önemli bir yapıt olan Zengin ve Sefil filminin IMDB puanı 7.5’tir.

4- Wall Street – Borsa

Eski olmasına rağmen güncelliğini hiç yitirmeyen filmler listesinin heralde ilk sıralarında yer alacak kalitede bir film olan Borsa, 1987 yılından sonra ABD’de yaşanan borsa krizinin ardından çekilen tartışmasız en iyi filmlerden biridir. Film aslında kapitalizmi eleştirmek amacıyla senaryosu hazırlanıp filme alınmış ise de bu film tam ters etki yaparak filmi izleyen pek çok kimsenin borsaya yönelmesine vesile olmuştur.

Filmin orjinal adı Wall Street’tir. Filmin ismi Türkçeye tercüme edilirken ABD borsalarından en önemlisinin Wall Street’te olması nedeniyle film “Borsa” şeklinde ifade edilmiştir.

Filmin konusu büyük bir iş adamı olan Bud Fox, açgözlülükte sınır tanımayan Wall Street’in satın alam yöneticisi Gordon Gekko’nun kanatlarının altına girer. Gordon, Bud’u şirket avcılığı konusunda yetiştirmeye ve acımasız taktikler vermeye başlar. Kendisini bir anda vicdansızca şirket satın almalarının içinde bulunan Bud, vicdanının sesini dinleyerek Gordon’un satın alma işlerine yönelik oyunları ortaya çıkarmaya karar verir.

Heyecanın hiç düşmediği ve borsa konusunda isteğinizi arttıracak bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

1987 yılı yapımı filmin yönetmenliğini başarılı yapımlarıyla ünlenen Oliver Stone yapmaktadır. Başrollerini ise Michael Douglas ve Charlie Sheen oynamaktadır. Filmin oyuncu kadrosu hayli ünlü kişilerden oluşmaktadır.

125 dakika süren filmin IMDB puanı 7,4’tür.

5- Money Never Sleeps – Para Asla Uyumaz

Para Asla Uyumaz filmi, bir üst başlıkta açıkladığımız Wall Street (Borsa) filminin devamı niteliğindedir. Bu film zaten genel olarak “Wall Street 2 – Borsa 2” şeklinde bilinmektedir.

Yönetmenliğini Oliver Stone’un üstlendiği bu film, yine aynı yönetmen tarafından 1987 yılında çekilen Borsa filminin devamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Filmin baş rolünde Michael Douglas, Shia LaBeouf ve Josh Brolin yer almaktadır.

Filmin konusu şöyledir: Wall Street’in eski şirket avcısı Gordon Gekko bir suçtan dolayı hapishanededir. Uzun bir süre sonra hapishaneden çıkan Gordon, eski günlerine geri dönmek ve ekonomi piyasasında tekrar adını duyurmak istemektedir. Bu arada Gordon, kendisiyle konuşmayan kızıyla da barışmak için çaba göstermektedir.

Film insanların borsada nasıl para batırdıklarını ve manipülatörlerin nasıl iş yaptığını anlatan muhteşem bir filmdir.

2010 yapımı olan film  131 dakika olup IMDB puanı 6.2’dir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın