Ön Onaylı Kredi Nedir ve Ön Onaylı Krediye Nasıl Başvurulur?

Ön Onaylı Kredi Nedir ve Ön Onaylı Krediye Nasıl Başvurulur: Kredi başvurusu sırasında sıkça ön onaylı kredi ve kesin onaylı kredi ifadelerini duyarız. Ön onaylı kredi ve kesin onaylı kredi kavramları birbirinden farklı iki kavram olmanın ötesinde her ikisinin kredi konusunda da farklı sonuçları olduğunu ifade etmeliyiz.

Bu yazımızda kredi ön onayı olarak da ifade edilen ön onaylı kredinin ne anlama geldiği sorusuna cevap verirken aynı zamanda ön onaylı kredi başvurusunun nasıl yapılacağı konusunu da ele alacağız.

Ön Onaylı Kredi Nedir? 

Ön onaylı kredi, kredi başvurusu yapan kişinin geçmiş kredi ödemeleri, mevcut kredi borcu, kredi puanı, kredi sicili, aylık geliri gibi kredi tahsis sürecinde dikkate alınan hususların sistem üzerinden değerlendirildiği ve kişinin ne kadar kredi alabileceği sorusunun anında cevaplandığı bir kredi başvuru yöntemidir. Bu şekilde yapılan kredi başvurusuna ön onaylı kredi de denilmektedir.

Ön onaylı kredide banka, başvuru yapan kişinin kredi riski ve kredi ödeme gücü hakkında sistem üzerinden otomatik olarak sorgulama yapmaktadır. Sistemde yer alan bu bilgiler Kredi kayıt Bürosu (KKB) tarafından sağlanmaktadır. Kişinin mevcut kredi borcu, gelir durumu, daha önce bankalarla kredi konusunda sorun yaşayıp yaşamadığı, sahip olduğu kredi kartı ve kartların toplam limiti, devam eden kredi borçlarında aksama olup olmadığı, kredi notu gibi bilgiler KKB tarafından tutulmaktadır. Bankaya kredi başvurusu yapıldığı anda sistem otomatik olarak bu bilgileri sorgulamakta ve kişiye kredi verilip verilemeyeceğini, kredi verilecekse ne miktarda kredi verileceğini belirlemektedir. Sistem üzerinden yapılan bu değerlendirme neticesinde elde edilen kredi sonucu ön onaylı kredi olarak ifade edilmektedir.

Ön onaylı kredi aslında iki aşamalıdır. İlk aşama ön inceleme denilen aşamadır. Bu aşamada kişinin kredi alıp alamayacağı ve kredi alabilecekse ne miktarda kredi alabileceği sistem tarafından belirlenmektedir. Bu aşamayı geçen kişilere mesaj yoluyla ne miktarda kredi alabileceği bildirilmektedir. Bu aşamadan sonra kesin onay için banka şubesine gidilmelidir. Banka şubesinde müşteri temsilcisi, bankanın verebileceği kesin kredi miktarını tespit edecektir. Eğer teklif edilen bu kredi miktarını kabul ederseniz, kredi sözleşmesini imzalayarak anında kredi olanağı sağlanacaktır.

Ön Onaylı Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ön onaylı kredi başvurusunda ilk değerlendirmeyi KKB’nin sağladığı bilgiler üzerinden bankanın bilgisayar alt yapısı yapmaktadır. Sistem üzerinden bu şekilde sorgulama yapılabilmesi için başvurunun da bankacılık sistemine entegre bir sistem üzerinden yapılması gerekecektir. Bu nedenle ön onaylı kredi başvurusu için şu yollar kullanılmaktadır:

  • Bankanın internet sitesinde yer alan kredi başvuru formunu doldurarak
  • İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık sistemine giriş yaparak
  • SMS göndererek
  • Bankanın şubelerine giderek
  • Müşteri hizmetlerini arayarak.

Ön Onaylı Krediye Kimler Başvuru Yapabilir?

18 yaşını tamamlamış olmak kaydıyla herkes ön onaylı kredi başvurusu yapabilir.

Ön Onaylı Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ön onaylı kredi başvurusunda banka, sistem üzerinden kontrol yaptığı için başvuru sırasında herhangi bir belge istenilmemektedir. Yani ön onaylı kredi aslında belgesiz ve kefilsiz kredi başvurusu olanağı sağlamaktadır.

Ön Onaylı Kredi Başvurusu İle Hangi Krediler Alınabilir?

Ön onaylı kredi bugün için sadece  gerçek kişilere yönelik ihtiyaç kredileri için sağlanmaktadır. Dolayısıyla eksper incelemesi gerektiren taşıt ya da konut kredileri için ön onaylı kredi uygulaması yoktur.

Ön Onaylı Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır? 

Ön onaylı kredi başvurusunun en önemli özelliği kredi sonucunun kısa sürece sonuçlanmasıdır. Çünkü kredi başvurusu yapıldığı anda sistem başvuru yapanın TC kimlik numarası üzerinden bilgilere erişmekte ve kişinin sahip olduğu kredi notuna bakarak kredi riskini değerlendirmektedir. Bütün bu işlemler bilgisayar sitemi üzerinden yapıldığı için kredi sonucu da 5 dakika gibi kısa sürede anında mesaj ile cep telefonuna iletilmektedir.

Ön Onaylı Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Ön onaylı kredi başvurusu reddedilen kişi, kredi ret nedenini öğrenmek için en yakın banka şubesine gidebilir. Bazen sisteme girilen bilgiler eski olabileceği gibi yanlış da olabilir. Bu durumda sistem sadece mevcut bilgileri dikkate alacağı için kredi başvurusunu olumsuz değerlendirebilmektedir. Bankanın en yakın şubesine giderek kredi başvurusunun reddedilmemesi gerektiğini örneğin kredi notunuzun yüksek olduğunu ya da düzenli gelirinizin olduğu şeklindeki bilgileri banka yetkilisine aktararak kredi başvurunuzu şubeden yaparak olumlu sonuç elde edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster