Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

onaylanan-krediden-vazgecmek

Nasıl İptal Edilir? : Onaylanan krediden vazgeçmek olur mu ya da ön onay alınmış kredi bankadan alınmak zorunda mı merak ediliyor. Öncelikle onaylanan mümkündür. Ayrıca kredi başvurusu yaptıysanız da kredi başvuru iptali yaptırabilirsiniz. Peki bankanın onayladığı krediyi almamak için ne yapabilirsiniz bakalım.

Onaylanan Krediyi İptal Etmek

Bankalara yapılan kredi başvuruları artık şubeler dışında cep telefonlarından SMS yoluyla ya da internet üzerinden de hızlı bir şekilde kredi başvurusu yapılabilmektedir.

Bu şekilde hızlı bir şekilde kredi başvurusunda bulunmanıza rağmen, başka bir bankadan daha uygun faiz oranıyla kredi alabilmeniz ya da farklı şekilde nakit ihtiyacınızı karşılamanız durumunda kredi başvurunuzu iptal etmek isteyebilirsiniz.

Üstelik, yaptığınız kredi başvurusu aynı zamanda onaylandığında birçok kişi ne yapacağını şaşırmaktadır. Onaylanan krediyi iptal etmek bu durumda yapacağınız ilk işlemdir.

İnternetten ya da cep telefonunuzdan yaptığınız başvurunun onaylanmasıyla birlikte, bankadan müşteri temsilciniz, kredi için tekrardan bir iletişim kurmaktadır. Bu durumda kredi başvurunuzu iptal etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu durum tamamen yasal olarak hakkınız olup, kredinizi iptal edebilirsiniz.

Onaylanan krediyi iptal etme için krediye nasıl başvuru yaptığınız önemlidir. Kredilere SMS ile ya da internet üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Başvuru işleminizi tamamlandıktan sonra eğer banka kredi almanıza engel bir durum görmezse krediye ön onay verdikten sonra sizi arayacaktır. Onaylanan krediyi almak istemediğinizi isterseniz bu telefon görüşmesi ile belirtebilirsiniz.

Onaylanan krediyi çekmemek istiyorsanız banka personeli sizi aradığında  istediğinizi iletebilirsiniz.

Ayrıca krediyi almaktan vazgeçtiyseniz bankanın şubesine giderek krediyi çekmek istemiyorum talebinizi yine banka personeline ileterek krediyi çekmemeniz mümkündür.

Yaptığınız kredi başvurusunun onay işleminin ardından henüz bir para yatırılmaması ya da bir sözleşme imzalamadığınızdan cayma hakkınız bulunmaktadır. Fakat, şube aracılığıyla konut kredisi talebinde bulundunuz ve kredinizi iptal ettirmek istiyorsanız eğer, bu durumda ekspertiz ücreti gibi masraflar çıkabilmektedir. Bu durumda bankaya talep edilen ekspertiz ücretinin ödenmesi gerekebilir.

Kredi Başvuru İptali Nasıl Yapılır?

Kredi başvurunuzu internetten, SMS ile ya da şubeden gerçekleştirebiliyorsunuz. Peki diyelim ki kredi almaktan vazgeçtiniz, kredi başvurusu iptal edilir mi? Evet kredi başvurusu iptal edilebilir.

Eğer şubeden kredi başvurusu yaptıysanız, yine şubeye giderek kredi başvurusunu iptal ettirmek istediğinizi iletebilirsiniz. Ayrıca kredi başvuru belgelerini bankaya teslim etmiş olsanız bile yine şubeye giderek kredi başvurusunu iptal ettirmeniz mümkündür.

SMS ile ya da internetten kredi başvuru yaptıysanız banka başvurunuzu tamamlamanız için şubeye gelmenizi ve gerekli evrakları teslim etmek istediğinizi söyleyecektir. Bu sırada kredi başvurusunu iptal ettirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Ayrıca evraklarla birlikte şubeye gitmezseniz kredi başvurunuz da silinecektir.

Bankada Adıma Açılmış Hesap Var Mı Nasıl Öğrenirim? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın