Ortak ATM’den Para Çekme Ücreti Ne Kadar?

Ortak ATM’den Para Çekme Ücreti Ne Kadar: 1 Ekim 2009 yılından itibaren ülkemiz genelinde ortak ATM uygulamasına geçildi. Bu sayede herhangi bir bankanın müşterisi bankamatik kartıyla bir başka bankanın ATM’sinden sınırlı sayıda da olsa bir takım bankacılık işlemlerini yapabilir hale geldi. Ancak bir bankanın müşterisinin diğer bankanın ATM’sini kullanması nedeniyle bankalar birbirinden ücret talep etmeye başladı. Haliyle banka da ödediği bu ücreti kendi müşterisine yansıtmaya karar verdi ve ortak atm ücreti sorunu da böylelikle ortaya çıkmış oldu. Farklı bankaların farklı uygulamaları nedeniyle de ortak atm ücretleri fahiş miktara yükselebildi. Ancak BDDK son yaptığı düzenlemeyle ortak atm ücretlerine bir ayar getirdi.

Bu yazımızda ortak atm ücretlerinin ne kadar olduğu ve ortak atmlerden yapabileceğiniz işlemlerin neler olduğunu açıklayacağız. İşte o detaylar.

Ortak ATM’den Para Çekme Komisyon Ücretleri

Son yıllarda ortak atmlerden para çekilmenin yaygınlaşması bankalar için de ayrı bir gelir kapısının açılmasına neden oldu. Çünkü bankalar aldıkları yüksek komisyonla ortak atmler üzerinden önemli bir miktar gelir elde etmeye başladı. Bu durumun haksız kazanca neden olduğu algısının da oluşmasına paralel olarak BDDK, ortak atmlerden alınan ücretlere bir düzenleme getirilmesine karar verdi.

BDDK yapmış olduğu olduğu düzenlemeye göre ortak komisyon ücretleri şu şekildedir;

  • Ortak atmden para çeken bir kimse bankaya her yüz lira için en fazla 2 lira 30 kuruş komisyon ödeyecektir.
  • Ortak atmden bakiye sorgulama için 0,27 kuruş alınmaktadır.
  • Kredi kartı borç ödeme işlemi için yatırılan miktarın %1.15’i ve ayrıca işlem başı sabit 1,04 TL alınmaktadır.
  • Kredi kartı borç sorgulama ve limit sorgulama işlemleri için 0,27 kuruş alınmaktadır.

Ortak atmden para çekerken fazla komisyon alınması halinde ise müşteri, ister Tüketici Hakem Heyetine isterse de Bankalar Birliği Hakem Heyetine şikayet yoluyla başvuru yaparak bankayı şikayet edebilir. Çünkü halen  bazı bankalar yüksek oranla komisyon ücreti almaktadır.

Ortak ATM’den Alınan Komisyonu Hangi Banka Almaktadır?

Ortak ATM üzerinden yapılan işlemlerden kesilen komisyon aslında müşterinin kendi bankasına gitmektedir. Çünkü ATM’sini kullandıran banka, bu kullanım için komisyonu zaten müşterinin bankasından aralarında belirledikleri ücrete göre almaktadır. Dolayısıyla müşterinin bankası ödediği bu parayı kendi müşterisine yansıtıyor ve ortak ATM’nin sahibi olan bankayı da bir anlamda tahsilat memuru olarak kullanıyor.

Ortak ATM’den Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Ortak ATM’den yapılabilecek işlemler kendi bankanızın ATM’si ile yapabileceğiniz işlemlere göre çok sınırlıdır. Aslında ortak ATM ile yapabilieceğiniz işlemler temel ATM işlemleri diyebiliriz. Bu anlamda ortak ATM’lerden yapacağınız işlemler şunlardır:

  • Para yatırma
  • Para çekme
  • Kredi ve kredi kartı borcu ödeme
  • Bakiye sorgulama
  • Nakit avans çekimi
  • Şifre belirleme ya da değiştirme

Bunun dışında kalan EFT ve havale işlemleri ortak ATM’lerden yapılamamaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster