Ortak ATM’lerden Para Çekme Ücreti

ortak-atm

Ortak ATM’lerden Para Çekme Ücreti : Ziraat ortak ATM, Akbank ortak ATM gibi başka ATM’den para çekme işlemi yaptığınızda ücret ödemeniz gerekiyor. Ortak ATM kullandığınız için bir miktar para kesintisi oluyor. Bu miktar bankaların ortak ATM’sine göre farklılık gösteriyor. Kartınızın ait olduğu bankadan değil başka ATM’den yaptığınız işle için alınan komisyonu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

?

Ortak ATM kartınızın ait olmadığı başka bir bankanın ATM’sinden kendi bankanızın ATM’si gibi bakiye sorgulama, para çekme gibi sınırlı işlemler yapabileceğiniz, bankacılık hizmeti aldığınız bankamatik olarak ifade edilebilir. Ortak ATM‘den yapacağınız işlemler için komisyon , işlem ücreti alınabilir.

Ortak ATM’ler bir süredir kullanılıyor. Sahip olduğunuz kartın ATM’sinin olmadığı yerlerde bulunan ortak ATM ile kartınızla işlem yapabilirsiniz. Ancak ortak ATM’den ücret alınmaktadır yapacağınız işlemler için. Ortak ATM eğer sizin bankanıza ait olan ATM değilse yapacağınız işlem için bir miktar ücret alınmaktadır ve bu ücret o ATM’nin bankası tarafından alınmaktadır.

BKM (Bankalar arası Kart Merkezi) tarafından yapılan açıklamaya göre bakiye sorma işlemi için 0,24 Tl alınmaktadır, yapacağınız para çekme işlemi için 0,91 TL TL sabit ücret ve buna ek olarak çekeceğiniz para için %1 oranında komisyon alımı uygulaması yapılmaktadır. Ortak ATM kullanarak yapacağınız işlemlerde bu fiyat dışında ödediğiniz ücretler ise kartınız hangi bankanın kartı ise o bankaya ödeniyor.

BKM tarafından yapılan açıklamaya göre ortak ATM’den para çekme ücretine bakacak olursak 100 TL çektiğinizde ödemeniz gereken komisyon 1,91 TL olmaktadır. Bu ücretten daha fazla bir tutar görünüyorsa sahip olduğunuz kart hangi bankaya aitse o bankaya ödenen tutardır.

Ortak ATM’den Para Çekme Ücreti

Ortak ATM ile para çekme işlemi yaptığınızda nasıl bir ücretlendirme ile karşılaşacağınız hakkında şöyle bir örnek verebiliriz. Sahip olduğunuz kart diyelim ki X bankasının, sizde ortak ATM’den X kartınızla para çekeceksiniz. Ortak ATM de Y bankasının. Diyelim ki X kartınızla Y ATM’sinden 100 TL para çektiğinizde 4,91 TL ücret alındı. Bu durumda normalde 1,91 TL Y bankasına öderken 3 TL de sizin kartınızın olduğu bankaya ödeme yapmış olursunuz.

Ortak ATM’den Para Almayan Bankalar

Ortak ATM’den para kesilmeden işlem yapmak istiyorsanız, ekstra komisyon almayan ve ücret olarak BKM tarafından belirtilen ücreti alan iki banka bulunuyor. Bu bankalardan biri Albaraka Türk Katılım bankası diğer ise Kuveyt Türk Katılım Bankası‘dır.

Bazı bankalar ortak ATM’den yapılan işlemler için ücret alırken buna ek olarak bir de makbuz ücreti adı ile ücret alabilirler.

Ortak ATM fikri güzel bir fikir olsa da alınan ücretler nedeniyle müşteriyi işlem yapıp yapmama konusunda düşüncede bırakıyor. Ortak ATM’den yapacağınız işlemler için yalnızca BKM ücreti değil buna ek olarak alınan ücretler nedeniyle tüketici ortak ATM kolaylığından faydalanma konusunda yine de zor durumda kalabiliyor.

Tüm Bankaların Ortak ATM Ücretleri

Denizbank, Akbank, Yapı Kredi, ING Bank, Şekerbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası ATM’leri yaygın olarak bulunsa da her zaman her yerde istediğiniz ATM’yi göremeyebilirsiniz. Bu durumda kullanacağınız ortak ATM ile yapacağınız işlemlerde ücret ödemesi yapmanız gerekebilir. Ziraat Bankası ortak ATM’sinden alınan ücretler, ortak ATM ne kadar para kesiyor sorunuzun cevabı;işte bankaların ortak ATM’den aldıkları ücretler.

ortak-atm-ucret

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın