Otomatik Ödeme Talimatı İptali Nasıl Yapılır

Banka kartınıza vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatını iptal etmek istiyorsanız yazımızın devamından bu işlemi nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı vererek ödemelerinizin zamanında gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Elektrik, su, doğalgaz, internet gibi bir çok faturayı otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Ancak vermiş olduğunuz bu otomatik ödeme talimatını daha sonra iptal ettirmek isteyebilirsiniz.

Ayıca otomatik ödeme talimatı vermenin bir avantajı da bankaların kullanıcılarından hesap işletim ücreti almasının önüne geçmektir. Yani bazı bankalar otomatik ödeme talimatı verdiğinizde sizden hesap işletim ücreti almamaktadır. Bu şekilde hem ödemelerinizin zamanında gerçekleşmesini sağlayabilir hem de bankaya hesap işletim ücreti ödemek zorunda kalmamış olursunuz.

Ödemlerin zamanında yapılması kredi notununda yüksek tutulmasına destek olmaktadır. Müşterilerin ödemelerini geç yapması kişinin aleyhine olan sonuçlara neden olmaktadır. Aleyhine olan durumlardan en basit olanını söyleyecek olursak müşterinin geç ödeme yapması nedeniyle kişinin güvenilir olmadığı sonucu beyan edilebilir. Bu durum müşterinin profiline olumsuz yansıyacaktır.

Dolayısı ile kredi notu sisteminde düşüklük göstermesine neden olacaktır. Bu düşüklük durumu da müşterinin ilerleyen zamanlarda yapmak isteyeceği bankacılık işlemlerinde önüne çıkacaktır ve olumsuz etkileriyle sıkıntı oluşturacaktır.

Otomatik Ödemeyi İptal Etme Yolları

Bankanıza vermiş olduğunuz ödeme talimatını iptal ettirmenin birden çok yolu bulunmaktadır.İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık ile otomatik ödemeyi iptal ettirebilirsiniz.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmetlerini kullanmayı bilmiyorsanız bankanın şubesine gitmeniz gerekecektir.

İsterseniz bankanın şubesine giderek otomatik ödeme talimatınızı iptal ettirmek istediğinizi bildirebilir ve gerekli işlemlerinizin ardından faturalarınızın otomatik ödeme işlemini sonlandırmış olursunuz.

Otomatik Ödemeyi İnternet Bankacılığı İle Nasıl İptal Ederim?

Ayrıca otomatik ödeme talimatınızı internet bankacılığı ya da mobil bankacılık aracılığı ile de iptal ettirebilirsiniz. İnternet bankacılığı donanım kullanma bilgisine (bilgisayar, tablet gibi) yeterince sahip olmayan bireyler tarafından kullanımı zor olarak görülmektedir.

Ancak internet bankacılığı düşüldüğü kadar zor bir işlem değildir ve sizi şubeye giderek sıra beklemek zorunda da bıraktırmayacak kadar kullanışlı bir destektir. İnternet bankacılığından otomatik ödeme talimatınızı iptal etmek için yapmanız gereken ilk işlem internet bankacılığı şifresini bilmektir. Eğer bu şifreyi bilmiyorsanız internet bankacılığı şifrenizi bankanın müşteri hizmetlerinden almanız gerekmektedir.

Daha sonra ilgili bankanın internet bankacılığı bölümüne girerek ödemeler sekmesine tıklamalıdır. Ardından talimatlı ödemeler seçeneğine girerek açılan listeden vermiş olduğu otomatik ödeme talimatını iptal etme seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.

Bu basamaklar bankaların seçeneklerine göre alt basamaklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Dikkatlice seçenekleri inceleyerek internet bankacılığı ile otomatik ödemelerinizi iptal ettirebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın