Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

otomatik ödeme talimatı verme

Fatura otomatik ödeme talimatı verme ile son ödeme tarihi geçmeden faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Peki nasıl verilir bu talimat ve şubeye gitmeden otomatik ödeme talimatı nasıl verilir bakalım.

Faturaların son ödeme tarihi geçmeden, zamanında ödenmesi için bankanıza otomatik ödeme talimatı başvurusu yapabilirsiniz. Böylece elektrik, doğalgaz, su, telefon gibi bir çok faturanızın ödemesi zamanında yapılır ve siz de ödenmemiş fatura nedeniyle zor durumda kalmazsınız.

Otomatik ödeme talimatı verme işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Otomatik ödeme talimatı için gerekenler diye belgeler hazırlamanıza gerek yoktur. Otomatik ödeme talimatı formu doldurmanıza da gerekmiyor.

Fatura otomatik ödeme talimatı için fatura numarasını bankanıza bildirmeniz gereklidir.

Bankaya otomatik ödeme talimatı nasıl verilir diyorsanız işte otomatik ödeme talimatı verebileceğiniz seçenekler;

-Banka şubesine giderek talimat verebilirsiniz.

-Bankanızın internet şubesi ile internetten otomatik ödeme talimatı verme mümkündür.

-Mobil bankacılık üzerinden talimat verebilirsiniz.

-Bankanızın telefon bankacılığı hizmetini kullanarak talimat verilebilir.

-Bankanızın ATM’sine giderek otomatik ödeme talimatı işlemleri yapabilirsiniz.

Akbank, Halkbank, Denizbank, Yapı Kredi, Vakıfbank, Ziraat Bankası, ING Bank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, İş Bankası gibi bankaların müşterisiyseniz otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Bazı bankalar fatura otomatik ödeme talimatı dilekçe talebinde bulunabilir.

Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı

kredi kartı fatura

Otomatik ödeme talimatını banka hesabınızdan ödenmesi için talimat verebileceğiniz gibi kredi kartından otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz. Ayrıca bankanız kredi kartı ile otomatik fatura ödeme talimatınız için size bu ödemeleriniz ile chip para, bonus, para puan gibi ekstra puan kazanmanıza da imkan verebilir.

Eğer kredi kartı limiti otomatik ödeme talimatı verilen faturayı ödemeye yeterli değilse bu durumda faturanız ödenmeyebilir. Kredi kartı limitinizi fatura tutarlarına göre harcamalarınızda kullanmanız tavsiye edilir.

Ayrıca kredili mevduat hesabı ile faturaların ödemesi yapılabiliyor. Ancak yüksek faiz uygulaması nedeniyle bu şekilde ödeme yapmanız tavsiye edilmemektedir.

Otomatik Ödeme Talimatı Avantajları

Otomatik ödeme talimatı faydaları arasında ise bankalar 2 ya da daha fazla faturanın ödenmesi için talimat veren müşterilerine çeşitli fırsatlar sunabiliyor. Örneğin otomatik ödeme talimatı veren müşteriden hesap işletim ücreti almayabiliyor. Otomatik ödeme talimatı kampanya seçenekleri ile faturlarınızın ödenirken avantajları yakalayabilirsiniz.

-Kredi kartı otomatik ödeme talimatı verince kart aidatı ödemek zorunda kalmayabilirsiniz.

-Otomatik ödeme talimatı 500 dakika gibi sunulan fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

-Ayrıca kredi kartı otomatik ödeme talimatı ile yapılan fatura ödemelerinden para puan, world puan gibi puan kazanmanız da mümkündür.

-Faturalar zamanında ödendiği için gecikme faizi uygulamasını yaşamak zorunda kalmazsınız.

-Bankanızın hatırlatma seçeneği ile hesabınızda para kalmadığında faturaların ödemesi gecikmemesi için mesaj ile bilgilendirme ya da e-posta ile bilgilendirme, hatırlatma hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Hesapta Para Yoksa

Otomatik ödeme talimatı verdiğinizde faturaların ödenmesi için gereken miktar banka hesabınızdan alınabilir. Otomatik ödeme talimatı verdiniz ancak hesapta para kalmadıysa bu durumda bankanızın Hatırlatma seçeneği ile faturanızı ödemeniz hakkında bilgilendirme mesajı alabilirsiniz.

Banka hesabında para yoksa otomatik ödeme talimatı ile ek hesabınızdan ya da alternatif gösterdiğiniz ikinci hesaptan fatura ödemeniz için gereken ücret alınmaktadır.

Eğer hesaplarınızda faturaların ödenmesi için yeterli tutar bulunmuyorsa faturalarınız ödenmeyecektir.

Garanti Otomatik Ödeme Talimatı Verme

garanti otomatik ödeme talimatı

Garanti Bankası otomatik ödeme talimatı vermek için banka şubesine gitmeniz şart değildir. Garanti internet bankacılığı ile internetten otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı verme Garanti İnternet ile yapılabilir.

Garanti İnternet ile Ödemeler menüsünü takip edin. FATURA adımını takip edin ve hangi fatura için otomatik ödeme talimatı verecekseniz gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Garanti Bankası şubesine giderek de talimat vermeniz mümkündür.

Hesapta para yoksa otomatik ödeme talimatı ile faturalarınız Garanti Avans Hesap ile hesabınızda para olmasa da faturalarınız ödenir. Ancak bu şekilde fatura ödemeyi seçerseniz faiz uygulaması yapıldığını unutmayın.

İş Bankası Otomatik Ödeme Talimatı

iş bankası otomatik ödeme talimatı

İş Bankası otomatik ödeme talimatı ile faturalarınızın son ödeme tarihi geçmeden banka hesabınızdan otomatik olarak alınmaktadır. Fatura ödemesi son ödeme tarihinde yapılmaktadır. Eğer isterseniz faturlarınızı son ödeme tarihinden önce kendiniz de ödeyebilirsiniz. Ödeme için;

  • Bankamatik,
  • İnternet Şubesi,
  • Telefon Şubesi,
  • İşWap,
  • İşCep seçeneklerini kullanabilirsiniz.

İş Bankası kredi kartı otomatik ödeme talimatı verme seçneği de sunmaktadır. İsterseniz anlaşmalı olan kurumlara ait olan faturlarınızın ödenmesi için kredi kartından otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Faturların ödenmesi kredi kartından yapılacaktır. Otomatik ödeme talimatı Maxipuan kazanmanıza da imkan vermektedir.

Ziraat Bankası Otomatik Ödeme Talimatı Verme

Ziraat otomatik ödeme talimatı için Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz. Vadesiz hesap açtırdıktan sonra elektrik, doğalgaz,telefon gibi faturlarınızın ödemesini yapabilirsiniz. Ayrıca SGK prim ödemeleri otomatik ödeme talimatı verme işlemi yapabilirsiniz.

Eğer hesabınızda para kalmazsa faturaların ödenmesi için vadesiz TL hesabı Kredili Mevduat Hesabına dönüştürerek faturalarınızın düzenli olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu durumda faiz ödemesi yapmak zorunda kalırsınız.

Ziraat Bankası şubesine giderek fatura otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatını nasıl iptal edilir diyorsanız Otomatik Ödeme Talimatı İptali Nasıl Yapılır yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın