Otomatik Ödeme Talimatı Vermeniz İçin 5 Neden

Otomatik Ödeme Talimatı Vermeniz İçin 5 Neden: Otomatik ödeme talimatını duymayan yoktur. Ancak çoğu kişi otomatik ödeme talimatı vermekten herhangi bir sebep olmamasına rağmen çekinir ve banka yetkilisi tarafından bu kişilere otomatik ödeme talimatı vermek isteyip istemedikleri sorulduğunda ise genellikle cevap olumsuz olur. Peki neden otomatik ödeme talimatı vermeliyim?

Bu yazımızda otomatik ödeme talimatının avantajları ve dolayısıyla neden otomatik ödeme talimatı vermeniz gerektiği sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Konuya geçmeden önce kısa otomatik ödeme talimatının ne olduğunu açıklayalım

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik ödeme talimatı, ödemeleri süreye bağlı olan fatura, kredi kartı, bireysel kredi ya da düzenli olarak gönderilmesi gereken paralar gibi pek çok konuda size yardımcı olan ve ödemelerin gecikmesine neden olmadan işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayan bir sistemdir.

Otomatik ödeme talimatında talimatı alan banka, faturalarınızın ya da vadesi gelen ödemelerinizin gerçekleşeceği günün tarihini sisteme girer ve o gün geldiğinde hesabınızda yeterli bakiye varsa veya kredi kartınızın limiti yeterliyse sizin adınıza ödemeleriniz gerçekleştirir. Böylece ödemeleriniz aksamadığı gibi ödemelerinizden kaynaklanan faiz gibi yan maliyetlere de katlanmamış olursunuz.

Neden Otomatik Ödeme Talimatı Vermeliyim?

Neden otomatik ödeme talimatı vermeliyim sorunun cevabı aslında otomatik ödeme talimatının avantajlarının ne olduğu ile ilgilidir. Şayet otomatik ödeme talimatının yararlarını bilirseniz neden otomatik ödeme talimatı vermeniz gerektiği sorusunun cevabını da aslında öğrenmiş olursunuz. O halde otomatik ödeme talimatının avantajlarına yakından göz atalım

Otomatik Ödeme Talimatı Vermek İçin 5 Neden 

Otomatik ödeme talimatının avantajları sayesinde pek çok banka müşterisi üstlenmek zorunda olduğu ek maliyetlerden va zaman kaybından kurtulmuştur. Pek çok yarar sağlayan otomatik ödeme talimatının avantajlarını 5 maddede şöyle açıklayabiliriz:

Ödemeleriniz Zamanında Gerçekleşir

Otomatik ödeme talimatının en büyük avantajı aslında ödemelerinizin zamanında gerçekleşmesidir. Su, elektrik, doğalgaz, internet, banka kredi ödemeleri, kredi kartı borcu ödemeleri…gibi birçok ödemeleriniz bulunuyor. Bazen iş yoğunluğundan faturalarınızı unutabiliyorsunuz bazen de bir türlü zaman bulup ödemelerinizi yapamayabiliyorsunuz. İşte vereceğiniz bir ödeme talimatı ile ödemelerinizi düşünmenize gerek kalmıyor. Bankanız sizin adınıza hem de herhangi bir masraf almadan ödemelerinizi anında gerçekleştiriyor. Bu ödemeler son günden önce gerçekleştiği için siz de ödemeleriniz yüzünden herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz.

Faiz Ödemek Zorunda Kalmayacaksınız

Fatura ya da kredi ödemeleri gibi borçlarınızı zamanında yatırmamanız halinde geciktiğiniz her gün için faiz ödemek zorunda kalmaktasınız. Faturalarınızın ya da kredilerinizin miktarı arttıkça ödemek zorunda kalabileceğiniz faiz miktarı da artacaktır. Zamanında ödemelerinizi yapmanız halinde ise herhangi bir faiz ödemek zorunda değilsiniz. İşte otomatik ödeme talimatı ile ödemeleriniz zamanında gerçekleşeceğinden herhangi bir faiz ödemek zorunda da kalmayacaksınız.

Kredi Notunuz Yükselir

Borçlarınızı geç ödemeniz durumunda sadece faiz sorunuyla karşılaşmazsınız. Ayrıca bu durum kredi notunu da etkilemektedir. Çünkü borçlarını sürekli olarak geç ödeyen bir kimse banka nezdinde borcuna sadık olmayan müşteri görüntüsü kazanmaktadır. Dolayısıyla borçların geç ödenmesi kredi notunu düşürerek kişiyi riskli müşteri konumuna sokmaktadır. Bu konuma gelen kişinin ise bankalardan kredi alması oldukça zorlaşmaktadır. Buna karşın otomatik ödeme talimatı verilmesi durumunda ödemelerde herhangi bir gecikme yaşanmayacağından kredi notu etkilenmeyeceği gibi ödemeler zamanında yapıldığı için bu durum kredi notuna olumlu etki yaparak kredi notunu yükseltecektir.

Paranız Olmasa Bile Otomatik Ödeme Talimatı İle Borçlarınız Ödenebilir

Bazen bütçenizi aşan harcamalar yapmanız nedeniyle faturalarınızı ya da kredi ödemelerinizi yapacak nakit para bulamayabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı sayesinde hesabınızda yeterli miktarda para olmasa bile kartınıza tanımlı ek hesaptan para tahsil edilerek ödemeleriniz gerçekleştirilir. Böylece ödemeleriniz nedeniyle herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Hesap İşletim Ücreti Ödemezsiniz

Otomatik ödeme talimatı sayesinde hesap işletim ücreti ödemeyerek yıllık 100-200 TL arasında tasarruf yapabilirsiniz. Bilindiği üzere bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti adı altında yıllık bir miktar para kesmektedir. Ancak bankaların neredeyse hepsi otomatik ödeme talimatı verilmesi halinde müşterilerinden hesap işletim ücreti adı altında herhangi bir ücret kesintisi yapmamaktadır.

Bonus Bilgi: Ödemelerinizi Takip Edebilirsiniz

Otomatik ödeme talimatının bir avantajını da biz ekleyelim. Otomatik ödeme talimatı sayesinde fatura ödemelerinize ne kadar para harcadığınızı, hangi ay ne kadar paranın ödemelerinize gittiğini, gerek kredi gerekse diğer ödemelerinizin bütçenizde ne kadar yer edindiğini otomatik ödeme talimatı ile kolayca takip edebilirsiniz. Çünkü otomatik ödeme talimatı ile tüm ödemeleriniz, ay ve gün bazında kayıt altında tutulmaktadır. Bankadan bu kayıtlarınızı istediğiniz zaman alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın