Peşinatsız Konut Kredisi Şartları

pesinatsiz-konut-kredisi

Konut Kredisi Şartları : için peşinat ödemek istemiyorum diyenler peşinatsız ev kampanyaları araştırmaları yapıyor. Peki  alabilir miyim sorusunun cevabı ne ve bu şekilde kredi almak için şartlar neler, hangi bankadan peşinatsız konut kredisi alabilirsiniz yazımızda açıkladık.

Peşinatsız Konut Kredisi Alabilir Miyim?

Ev almanın her geçen gün daha da zorlaştığı günümüz şartlarında, ev alabilmenin en cazip yollarından birisi banka kredileridir. Bankalardan alacağınız konut kredisi ile hayalini kurduğunuz eve sahip olabilirsiniz. Konut kredileri alırken, uygun faiz oranları ile maliyetle veren bankalarla çalışmanız, en uygun maliyetle kredi almanıza imkân tanımaktadır.

Bankalar, konut kredisi verirken, konut değerinin %75’i oranına kadar kredi vermekteydi. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte bankalar, ev değerinin %80’i oranında kredi kullandırmaktadır.

Ev sahibi olmak isteyenlerin bu oranların dışında kalan tutarı ödemesi gerekmektedir. Ev almak için bu oranların dışında kalan tutar için peşinatı olmayan kişilerde, peşinatsız konut kredisi şartları araştırması yapmakta ve peşinat ödemeden konut kredisi çekme arayışına girmektedir.

Peşinatsız Konut Kredisi Şartları

Günümüzde bazı bankalar, peşinatsız olarak %100 konut kredisi verebilmektedir. Peşinatsız konut kredisi şartları arasında ipotek edilme değeri olan bir evin bulunması gerekmektedir. Bir yakınınız üzerine de olan bir evi bankaya ipotek ettirdiğinizde, ev değerinin %100’ü için bankadan kredi kullanabilirsiniz.

Bu kredilerde, eski yasaya göre %75 yeni düzenlemeye göre %80 oranına kadar olan kredi konut kredisi kapsamında verilir. Kalan tutar ise ihtiyaç kredisi kapsamında verilmektedir. Böylece ev için gerekli olan tüm tutar banka tarafından kredi kapsamında verilmektedir.

Peşinatsız olarak konut kredisi alabilmenin bir diğer yolu da ekspertiz raporunda yüksek bir tutarda rapor sunulmasıdır. Sermaye Piyasa Kurulu lisanslı bir değerlendirme şirketi Ekspertiz göndererek evin değerini hesaplamaktadır.

Ekspertiz raporunda evin fiyatı yüksek gösterilirse eğer, daha fazla tutarda kredi alabilmek mümkün hale gelmektedir. Ancak, Ekspertiz kurumlarının yapacağı bu yanlış hesap beyanı anlaşılırsa eğer, bankanın tazminat ödemesi gerekecektir.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri

Evin %100’de yüzüne kredi almak istiyorsanız yani peşinatsız almak istiyorsanız bu seçeneği bazı bankalar sunabiliyor. Bankaların peşinatsız konut kredisi şartlarını yerine getirdiğinizde peşinat ödemeden aldığınız ev için konut kredisini peşinatsız olarak bankadan çekebilirsiniz. İşte peşinatsız konut kredisi veren bankalar.

-Akbank’tan peşinatsız konut kredisi alabilirsiniz.

-Finansbank’tan peşinatsız konut kredisi çekebilirsiniz.

-Odeabank ile peşinatsız konut kredisi almak için başvuru yapabilirsiniz.

-Garanti Bankası’ndan peşinatsız konut kredisi almanız mümkündür.

Bu yazı sizi kredi kullanmaya teşvik etmez. Kredi almak ya da almamak tamamen sizin tercihinizdir. Bu yazı peşinatsız konut kredisi hakkında genel bilgi vermektedir. Kredinin sizin için avantajlarını ve dezavantajlarını düşünerek kredi alma kararınızı verebilirsiniz.

Kredi Borcu Olan Konut Kredisi Çekebilir Mi? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın