POS Cihazı Almak İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler Nelerdir?

POS Cihazı Almak İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler Nelerdir: Pos cihazı almak için gerekli belgelerpos cihazı alma şartları ve POS cihazı nasıl alınır konuları günümüz işletmelerinin en önemli konuları arasındadır. Çünkü sayıları milyonları geçen kredi kartı, bankamatik kartı ve ön ödemeli kart kullanıcıları, kullandıkları bu ürünleri ile internetten ve POS cihazlarından yaygın bir şekilde alışveriş yapmaktadır. Hatta nakit para kullanılarak yapılan alışverişlerin son yıllarda oldukça azaldığını da söylemek mümkündür. Dolayısıyla piyasa şartları dikkate alındığında her işletmede en az bir tane POS cihazı olması neredeyse bir zorunluluk haline geldi.

Bu yazımızda POS cihazı almak için gerekli evrakların neler olduğu ve kimlerin POS cihazı alarak kullanabileceği sorularına cevap vereceğiz.

POS Makinesi Nedir ve POS Cihazı Ne İşe Yarar?

POS makinesi, kredi kartı, bankamatik kartı veya ön ödemeli (debit) kartlar ile yapılacak ödemeler için tasarlanmış bir ödeme noktasıdır. Zaten POS ifadesi ingilizce “point of sale” sözcüğünün kısaltmasından gelmektedir. Bu ifade “satış noktası” şeklinde Türkçe’ye tercüme- edilebilir. Peki POS cihazı ne işe yarar?

POS makinesi ya da yaygın adıyla POS cihazı, satıcı ile banka arasında bir iletişim kurmaktadır. Kredi kartı, bankamatik kartı ya da ön ödemeli kart POS cihazından geçirildiğinde, kartın içine kodlanmış bilgiler ile POS cihazının yazılımı tarafından okunuyor. Kart ile yapılacak işlem seçildiğinde POS cihazı bankaya yapılacak işlem hakkında bilgi gönderiyor. Kullanıcı şifreyi doğru girdiğinde banka işleme onay veriyor ve kullanıcının hesabında bulunan para, satıcının hesabına aktarılıyor.

Kimler POS Cihazı Alabilir?

POS cihazı kişilere verilen bir bankacılık ürünü değildir. POS cihazı kullanabilmek için bir işletmeye sahip olmanız gerekmektedir. Bu anlamda herhangi bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız, bankaya başvuru yaparak POS cihazı hizmetinden yararlanma talebini iletebilirsiniz. Başvuru sırasında bankanın isteyeceği belgeleri sunmanız yeterlidir. Bunun dışında işletmenizin büyüklüğü, günlük cironuz ya da iş hacminizin bir önemi yoktur.

Bankadan POS Cihazı Almak İçin Gerekli Şartlar Hangileridir?

Bankadan POS cihazı almak için iki şartı yerine getirmek yeterlidir. Bu konuda özel şart aranmamaktadır.

 • Gerekli izin ve ruhsat işlemleri tamamlanarak kaydı yapılmış bir işletme sahibi olmak
 • Bankanın başvuru için gerekli istediği belgeleri sunmak.

Bu iki şartın yerine getirilmesi halinde herkes POS cihazı alabilir.

POS Cihazı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bir çok forum sitesinde “POS cihazı almak istiyorum ama hangi belgeleri sunmam gerekiyor” şeklinde soruların yer aldığına tanıklık etmekteyiz. POS makinesi almak için bankaların istediği belgeler işletmenin şahıs işletmesi ya da şirket olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda;

 • POS makinesini şahıs firması alacak ise istenen belgeler;
  • Vergi levhası ve imza sirküleri
  • Oda kayıt belgesi
  • İşletme çalışma ruhsatı
  • Nüfus cüzdanı
  • Vekil ile işlemler takip ediliyorsa vekaletname.
 • POS makinesi şirket adına alınacak ise istenen belgeler;
  • Vergi levhası ve imza sirküleri
  • Oda kayıt belgesi
  • İşletme çalışma ruhsatı
  • Ticaret sicil gazetesi şirket ilan sayfası
  • Ticaret sicili kayıt (yetki) belgesi
  • Ortakların nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Vekil ile işlemler takip ediliyorsa vekaletname.

POS Cihazı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

POS cihazı almak için gerekli belgeleri topladıktan sonra POS cihazı almak istediğiniz bankanın en yakın şubesine giderek evrakları teslim edebilirsiniz. POS cihazı ticari işletmeleri ilgilendirdiğinden bankanın ticari bankacılık bölümüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bunun dışında bazı bankalar internet sayfalarında ön başvuru formu şeklinde POS başvurusu almaktadır.

POS Cihazını Banka Mı Veriyor?

Başvuru yaptığınız banka, POS makinesi kullanma talebinizi uygun görür ise sizinle POS cihazı ödeme aracı sözleşmesi imzalamakta ve ücretsiz olarak POS cihazı temin etmektedir. Eğer siz isterseniz piyasadan başka POS cihazı da satın alabilirsiniz. Piyasada satılan POS cihazları kalite ve özelliklerine göre değişik fiyatlarla satılmaktadır.

POS Cihazı Yıllık Komisyon Bedeli Ne Kadar?

POS cihazlarından aylık olarak bankalar değişen miktarlarda ücret talep etmektedir. Bu ücret bankaların uyguladıkları bankacılık politikasına ve POS üzerinden geçirilen satış bedelinin satıcıya hemen teslim edilip edilmeyeceğine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle her bankanın kendi internet sayfasından bilgi edinilmesi daha yararlı olacaktır. Mesela İş Bankası sabit tarifeli POS uygulaması ile aylık sabit bir ücret vererek satışların ertesi gün hesaba geçmesine olanak tanımaktadır. Ancak İş Bankası’nın bu hizmetinden yararlanmak için örneğin POS cihazı üzerinden 20.000 TL alışveriş yapılıyorsa aylık sabit 288,9 TL verilmesi gerekmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın