PTT Kart Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Bilgiler

PTT Kart Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Bilgiler: PTT Kart, bir çok bankacılık hizmeti, fatura ödeme ve para çekebilmek gibi işlemleri gerçekleştirmek amacıyla PTT’nin halkın hizmetine sunduğu bankamatik kartı uygulamasıdır. Uzun yıllar posta, telefon ve telgraf hizmetlerinde tekel olarak hizmet veren PTT kurumu, son yıllarda yaptığı hizmet değişiklikleri ile finans alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır. Özellikle en küçük ilçede dahi şubesinin olması sayesinde hizmete ulaşımın kolay olması nedeniyle PTT geniş bir müşteri kitlesine de ulaşmıştır. Bunun dışında PTT müşterilerinin sıra beklemeden ve vakit kaybetmeden ucuz yolla para ve kargo gönderebilmeleri, hızlı bir şekilde fatura ödeyebilmeleri, banka kredi borçlarını yatırabilmeleri, vergi ve ceza ödemelerini yapabilmeleri gibi pek çok nedenle PTT tercih nedeni olmuştur. Bu durumu değerlendiren PTT, halkın daha hızlı hizmet alabilmesi, kendilerine gönderilen parayı anında alabilmesi ve bankamatikler üzerinden fatura ödeme gibi pek çok hizmeti anında yapabilmeleri için PTT Kart uygulamasını başlatmıştır.

Bu yazımızda sizlere şifre almadan, bakiye sorgulamaya, PTT kartın nasıl çıkartılacağından PTT Kartın nerelerde kullanılacağına varana kadar bir çok konuda bilgi vereceğiz.

PTT Kart Nedir?

PTT Kart, PTT kurumunun uygulamaya koyduğu bankamatik kartı uygulamasıdır.  Bu PTT’de posta çeki hesabı bulunanlar PTT Kart sayesinde 7 gün 24 saat boyunca bankamatiklerden para çekebilmekte, anlaşmalı kurumların fatura ve diğer ödemelerini yapabilmekte ve internetten güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmektedir.

PTT Kart, kredi kartı değildir. PTT Kart, bankaların bankamatik kartları gibidir. Posta çeki hesabınızda para var ise PTT Kart ile harcama yapabilir ve para çekebilirsiniz. PTT Kart hesabına para yatırabilmeniz için PTT’de posta çeki hesabınız olmalıdır. Posta çekki hesabı açtırmak için size en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz.

PTT Kart gerçek kişilere verilmektedir. Gerçek kişiden kasıt ise tabi yerindeyse kanlı canlı insan demektir. Yani şirket, vakıf ya da dernekler kendi adına PTT Kart’ı alamaz.

PTT Kart Almak İstiyorum. PTT Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT kart almak istiyorum ama PTT kart başvuru şartları nelerdir şeklinde soruyla karşılaşıyoruz. Hemen cevabını verelim. PTT Kart, bankaların bankamatik hesabı gibi işlemektedir. Yani posta çeki hesabınızda para var ise bu parayı harcayabiliyorsunuz veya çekebiliyorsunuz. Şayet posta çeki hesabınızda para yoksa herhangi bir harcama işlemi ya da para çekme işlemi yapamıyorsunuz. Dolayısıyla kredi kartı almak için aranan şartlar PTT Kart almak için aranmıyor. PTT Kart almak için aranan iki koşul bulunuyor:

 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • PTT’de posta çeki hesabı açtırmak (posta çeki hesabı olanlar tekrar hesap açtırmalarına gerek bulunmuyor)

Bu iki şartı sağlamanız halinde PTT Kart’ı talep etmeniz halinde adresinize gönderiliyor.

PTT Kart Yaş Sınırı Kaçtır?

PTT Kart yaş sınırı kaçtır sorusu sıklıkla araştırılan bir konudur. Yukarıda PTT Kart çıkarmak için 18 yaşını tamamlamış olmak gerektiğini belirttik. Ancak özellikle çocukları şehir dışında okuyan aileler, bu çocuklarına para göndermek istemektedir. Bu çocukların yaşları 18’i geçmemiş oluyor. Buna benzer şekilde bir sebeple ailesinin yanında olmayan 18 yaşını tamamlamamış çocuklar PTT Kart çıkartabilir mi?

PTT Kart çıkarmak için yaş sınırı 18 olmakla birlikte, PTT Kart borçlanma hizmeti sunmaması yani bir kredi kartı olmaması, kart için hesap işletim ücreti, yıllık aidat gibi herhangi bir ücret alınmaması ve sadece hesaba para yatırılıp çekilebilmesi nedeniyle yaş konusunda esneklik sağlanabilmektedir. Ancak bunun için PTT Kart almak isteyen kişinin velisi (anne veya babası) ya da vasisi ile birlikte PTT şubesine gitmesi gerekiyor.

PTT Kart Almak İçin Kredi Notu ya da Gelir Belgesi  Gerekiyor Mu?

PTT Kart alabilmek için aranan iki koşul olan posta çeki hesabı açtırmak ve 18 yaşını tamamlamış olmak koşullarını sağlamanız yeterlidir. Dolayısıyla PTT Kart almak için gelir belgesi sunmanız gerekmiyor. Kredi notunuz düşük olsa da kredi kara listesine girmiş olsanız da hatta hakkınızda kredi borcundan dolayı icra takibi yapılsa da bunlar PTT Kart almaya engel değildir.

PTT Kart Posta Çeki Hesabı Nasıl Açtırılıyor?

PTT Kart almak için posta çeki hesabınız olmalıdır. Posta çeki hesabı, PTT aracılığıyla para göndermek için kullanılan bir hesaptır. Tıpkı bankalardaki hesap numaranız gibi uygulamadır. PTT’de posta çeki hesabı açtırmak için yapmanız gereken size en yakın PTT şubesine gitmektir. PTT şubesindeki yetkili, posta çeki hesabı için bir form doldurtacak ve altını imzalamanızı isteyecektir. Formu imzalayınca PTT posta çeki hesabınız da açılmış olmaktadır. Ancak hemen belirtelim ki PTT, posta çeki hesabını aktif hale getirmek için sizden 5 TL ücret almaktadır. Posta çeki hesabınızı kapatmanız halinde bu 5 TL geri ödenmektedir.  Yani PTT Kart çıkarma ücreti 5 TL olup bu 5 TL size daha sonra geri iade edilmektedir.

PTT Kart Nasıl Çıkarılır? PTT Asker Kart Nasıl Alınır?

PTT Kart almak için yukarıda yer verdiğimiz şartları şartları yerine getirmişseniz, talebiniz halinde PTT Kart adresinize gönderilecektir. Yani 18 yaşını tamamlamış ve posta çeki hesabınız da var ise PTT şubesine gidip PTT Kart almak istiyorum demeniz halinde, kartınız adresinize gelecektir.

Asker yükümlüsü olup da silah altına alınan er ve erbaşlar için ise PTT Kart, talepleri olmasa dahi otomatik olarak gönderiliyor. Çünkü PTT ile Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Başkanlığı arasında yapılan protokol gereğince silah altına alınan herkese PTT Kart otomatik olarak gönderilecektir.

PTT Kart Gelmedi. Ne Yapmalıyım?

PTT Kart başvurusu anında sonuçlanmaktadır. Ancak PTT Kart’ın basılması ve gönderilmesi zaman almaktadır. Bu süre genelde en geç 10 gün sürmektedir. Ancak kimi zaman gerek postada gerekse alınan bilgilerdeki hatalar nedeniyle kartın teslimi gecikebilmektedir. Şayet kart başvurusundan itibaren 10 gün içinde PTT Kart teslim edilmez ise öncelikle PTT müşteri hizmetlerini arayarak durumu anlatın. Müşteri hizmetleri yeterli cevap vermez ise size en yakın şubeye giderek kart talebinizi tekrar iletin.

PTT Kart İlk Şifre Alma Nasıl Yapılır?

PTT Kart şifre alma işlemi için şunları yapabilirsiniz:

 • PTT’nin müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. PTT Kart’ı teslim aldıktan sonra PTT’nin 444 1 788 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayıp size sorulan bilgiler teyit edildikten sonra şifrenizi alabilirsiniz.
 • Size en yakın PTT şubesine giderek de PTT Kart şifresi alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra güvenliğiniz için şifrenizi en yakın PTTmatiklerden değiştirmelisiniz.

PTT Kart Şifremi Unuttum. PTT Kart Şifresi Nasıl Alırım?

PTT Kart şifrenizi unuttuysanız tekrar şifre alabilirsiniz. Tekrar PTT Kart şifresi almak için PTT’nin müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Ya da size en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. Bu şekilde anında tekrar şifrenizi alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra güvenliğiniz için şifrenizi en yakın PTTmatiklerden değiştirmelisiniz.

PTT Kart Hesap No (Numarası) Nerede Yazar?

PTT Kart hesap numarası 8 hanelidir. Bu hesap numarası size teslim edilen PTT Kart’ın ön yüzünde sol alt tarafta yer almaktadır. Yukarıdaki resimde de PTT Kart hesap numarasının nerede yazdığı görülmektedir.

PTT Kart hesap numarasını PTT’nin verdiği IBAN üzerinden de öğrenebilirsiniz. Size verilen IBAN numarasının son 16 hanesi PTT Kart hesap numarasıdır. Aşağıdaki resimde bunu görebilirsiniz.

PTT Kart CVC Kodu Nerede Yazar? 

PTT Kart cvc kodu yani PTT Kart güvenlik kodu nerede yazar sorusuna gelince bu kod, size verilen PTT Kart’ın arkasında yazmaktadır. Kartınızın ön tarafında hesap numarası, isim, kartın son kullanım tarihi yazmaktadır. Arka tarafta ise imza yeri ve cvc kodu yer almaktadır. PTT Kart’ın arka yüzünü çevirdiğinizde, arka yüzde yer alan rakamların son üç hanesi kartın cvc kodudur.

PTT Kart Bakiye Öğrenme Nasıl Yapılır?

PTT Kart bakiyesini öğrenmenin bir kaç yolu bulunmaktadır. Şu yollardan biri ile PTT Kartınızda ne kadar paranız kaldığını öğrenebilirsiniz.

 • Herhangi bir PTT şubesine giderek PTT şubesindeki görevliye TC kimlik numaranızı, PTT Kartınızı ya da hesap numaranızı vererek bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Hatta burada tüm işlem detaylarının dökümünü de alabilirsiniz.
 • PTT Kart ile bakiye sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için PTT Kartınızı PTTmatiklerden birine takıp şifrenizi girmeniz ve ardından çıkan ekranda bakiye sorgulama kısmını tıklamanız yeterli olacaktır.
 • PTT müşteri hizmetlerinin 444 1 788 numaralı telefonunu arayarak kalan bakiyenizi öğrenebilirsiniz.
 • PTT İnternet Şubesi’ne giriş yaparak internet üzerinden de bakiyenizi birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz.

PTT Kart Cepten Bakiye Sorgulama Yapılıyor Mu?

PTT kart cepten bakiye sorgulama hizmeti henüz hayata geçirilmediği için cep telefonları ile bakiye sorgulaması yapılmıyor. Dolayısıyla PTT Kartımda ne kadar para var sorusunun cevabı için ya  müşteri hizmetlerini aramalısınız, ya PTTmatikleri kullanmalısınız, en yakın şubeye gitmelisiniz ya da PTT internet bankacılığına giriş yapmalısınız.

PTT Kart Bilgi Güncelleme ve PTT Kart Yenileme İşlemi İçin Ne Yapmalıyım?

PTT Kart’ın kullanım süresi dolabilir, adres değişikliği, telefon numarası değişikliği, elektronik posta adresi değişikliği gibi işlemler nedeniyle bilgilerinizin güncellenmesi gerekebilir. PTT Kart bilgi güncelleme ve PTT Kart yenileme işleme için size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir.

PTT Karta Para Gönderme İşlemi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

PTT Karta para gönderme işlemi ile diğer bankaların para gönderme işlemi arasında herhangi bir fark yoktur. PTT Kartın tanımlı olduğu posta çeki hesabına ya da PTT Kart hesap numarasına havale veya EFT yapabilirsiniz. PTT Karta para göndermek için şunları yapabilirsiniz:

 • PTT kartları arasında para havalesi yapacaksanız PTT şubesine gidebilir, PTT internet şubesini kullanabilir ya da PTTmatikleri kullanabilirsiniz.
 • Başka bir banka hesabından PTT karta para göndermek istiyorsanız EFT yapmalısınız. Bu işlem için EFT ücreti istenebilir.
 • Şayet herhangi bir banka ya da PTT Kart kullanmadan hesaba para yatırmak istiyorsanız herhangi bir PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir.

PTT Kart İle Diğer ATM’lerden Para Çekebilir Miyim?

PTT Kart, tüm ortak ATM’lerde kullanılabilmektedir. Bu sayede 7 gün 24 saat boyunca istediğiniz ATM’den para çekebilir, para yatırabilir, havale yapabilir, fatura ödeyebilirsiniz. Ancak ortak ATM’lerden yapılan işlemler için belirli bir ücret ödendiğiniz unutmamak gerekiyor.

PTT Kart Denizbank ATM’sinde Kullanılabilir Mi?

PTT Kart ilk çıktığında Denizbank ile anlaşmış ve PTT Kart’a visa özelliği kazandırılmıştı. Aradaki anlaşma gereğince PTT Kart’lar Denizbank ATM’lerinden herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilmekteydi. Ancak 2017 yılının başından bu yana PTT Kart ile Denizbank ATM’lerinden işlem yapıldığında belirli bir komisyon alınmaktadır.

PTT Kart İçin Herhangi Bir Ücret Alınıyor Mu?

PTT Kart tamamen ücretsiz olup herhangi bir ücret alınmamaktadır. Bu anlamda PTT Kart sahipleri hesap işletim ücreti ya da kart aidatı gibi isimler altında ödemek zorunda bırakılmıyor. Bu nedenle PTT Kart hesabınızda ne kadar para bulunursa bulunsun PTT, bu hesaptan hiç bir komisyon ya da ücret kesmemektedir.

PTT Kartın Faydaları Nelerdir?

PTT Kartın diğer bankaların kartlarından hiç bir farkı yoktur. Bankamatik kartlarıyla yapabildiğiniz tüm işlemleri PTT kart ile de yapabilirsiniz. Bu anlamda;

 • PTT kart ile fatura ödeyebilirsiniz.
 • PTT kart ile 3D Secure güvenlik sistemiyle internetten alışveriş yapabilirsiniz.
 • Para havalesi yapabilir; EFT işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Kart İle Taksitli Alışveriş Yapılabilir Mi?

PTT Kart, içerisinde para olduğu müddetçe alışveriş yapmaya imkan tanır. Dolayısıyla kartın içerisinde para olmaz ise tahsilat yapılamayacaktır. Bu nedenle PTT Kart ile taksitli alışveriş imkanı olmadığı gibi PTT Kart’tan nakit avans çekme uygulaması da bulunmuyor.

PTT Kart Ekstresi Nereye Gelir?

PTT kart ekstresi talep etmeniz halinde kağıt olarak belirtmiş olduğunuz adrese gönderilir. Bunun dışından mail adresinizi paylaşmanız halinde elektronik posta şeklinde de mail hesabınıza gönderilir.

PTT Kart Ekstresinde kart ile ilgili yaptığınız işlemler yer alır. Ne kadar para yatırılmış, bakiyenizde ne kadar para var, hesaptaki para nerelere harcanmış gibi soruların cevabı hesap özetinde yazmaktadır. Hesap özeti Türk Lirası şeklinde düzenlenmektedir. Yabancı para birimi karşılığı yaptığınız harcama işlemleri uluslararası kart kuruluşlarınca ABD doları karşılığı TL değeri ne ise bu işlem ekstreye borç şeklinde yazılır.

PTT Kart Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı PTT’ler aracılığıyla ödenmektedir. PTT de engelli maaşı alanlara talep etmeleri halinde PTT Kart vermektedir. Bu sayede engelli vatandaşlarımız PTTmatiklerden sıra beklemeden paralarını çekebilmektedir. Bunun dışında PTT Kart sahibi engelli vatandaşlarımızı hesaplarına para yatıp yatmadığını da sorgulayabilmektedir. Bunun için yukarıda PTT Kart Bakiye Öğrenme başlığı altındaki  açıklamalarımızı tekrar edersek;

 • Herhangi bir PTT şubesine giderek PTT şubesindeki görevliye TC kimlik numaranızı, PTT Kartınızı ya da hesap numaranızı vererek bakiyenizi öğrenebilirsiniz.
 • PTT Kartınızı PTTmatiklerden birine takıp şifrenizi girmeniz ve ardından çıkan ekranda bakiye sorgulama kısmını tıklamanız yeterli olacaktır.
 • PTT müşteri hizmetlerinin 444 1 788 numaralı telefonunu arayarak kalan bakiyenizi öğrenebilirsiniz.
 • PTT İnternet Şubesi’ne giriş yaparak internet üzerinden de bakiyenizi birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın