PTT’den İsme Para Gönderme Nasıl Yapılır?

PTT’den isme para gönderme ücreti ile havale formu doldurularak para transferi yapılabilir. PTT isme havale nasıl yapılır bilgi almak ve masraf tutarları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bir kişiye bankadan para göndermek için bazen bir banka hesabı gerekebiliyor, bazen 18 yaşını dolmuş olması gerekebiliyor. Bazen de banka hesabına konulan bloke nedeniyle hesaba para göndermek mümkün olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda karşı tarafa para göndermek zorlaşabiliyor.

Eğer para göndermek istediğiniz kişinin hesabına banka bloke koymuşsa siz kendi hesabınızdan parayı gönderseniz bile karşı taraf parayı çekemeyecektir. Bu gibi durumlarda PTT’den isme para yollama ile karşı tarafa para gönderebilirsiniz.

Bir bankada hesabınız bulunmuyorsa ya da bankadan para gönderme işlemi yapmak istemiyorsanız PTT’den İsme Havale Gönderme ile karşı tarafa para gönderebilirsiniz. Böylece bir hesaba para göndermiş olmazsınız, ama isme para transferi yapmış olursunuz.

Bir banka hesabınız yoksa ya da para göndermek istediğiniz kişinin banka hesabı yoksa PTT İsme havale işlemi ile para transferi yapabilirsiniz. Bu işlem güvenlidir ve karşı tarafın gönderilen parayı çekmesi de kolay bir işlemdir.

PTT’den isme havale nasıl yapılır diye baktığımızda para gönderme işlemi için öncelikle PTT şubesine gitmelisiniz. PTT isme para gönderme için havale bildirim formu içerisinde sizden istenen bilgileri doldurmalısınız. PTT isme havale formu, PTT şubelerinde bulunmaktadır.

Formdaki bilgileri eksiksiz olarak ve doğru bir şekilde yazmalısınız. PTT isme havale formunda istenen bilgiler ise şunlardır;

-Parayı gönderen kişinin adı soyadı

-Parayı gönderen kişinin TC kimlik numarası

-Parayı gönderen kişiye ait adres bilgisi

-Parayı alacak kişinin adı soyadı

-Parayı alacak kişinin TC kimlik numarası

-Parayı alacak kişiye ait adres bilgisi

-Gönderilecek paranın miktarı

-Parayı gönderdiğiniz PTT şubesinin ismi

Formu doldurduktan sonra PTT’deki ilgili personele verebilirsiniz. Bu işlem için PTT isme para gönderme masrafı alınmaktadır. PTT isme havale masrafı gönderilen paranın tutarına göre değişmektedir.

Siz para gönderme işlemi için havale masrafını ödedikten para transferi gerçekleşecektir. Parayı gönderdiğiniz kişi havale yapılan PTT şubesine gitmelidir. Şubeden parayı çekmek için nüfus cüzdanı gösterilmelidir. PTT’den gönderilen parayı çekme işlemi bu şekilde yapılabilir.

PTT İsme Havale Ücreti Ne Kadar?

PTT isme para gönderme ücreti göndermek istediğiniz tutara göre farklı olmaktadır. İşte PTT İsme Para Gönderme Ücretleri;

0,01 TL – 100 TL : 6 TL

100,01 TL – 250 TL : 12 TL

250,01 TL – 500 TL : 13 TL

500,01 TL – 1000 TL : 19 TL

1000,01 TL – 5000 TL : 25 TL

5000,01 TL – 10.000 TL : 35 TL

10.000,01 TL – 15.000 TL : 40 TL

15.000,01 TL – 20.000 TL : 45 TL

20.000,01 TL – 30.000 TL : 50 TL

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın