Risk Almadan Paradan Para Kazanabileceğiniz 6 Yatırım Önerisi

Risk Almadan Paradan Para Kazanabileceğiniz 6 Yatırım Önerisi: Para kazandırınız ve yatırım yapmak istiyorsunuz. En karlı yatırım nedir sorusunun cevabını ararken de yatırım yaptığımda para kaybetmeden nasıl para kazanırım sorusu da ayrıca aklınızın bir köşesinde duruyor. Yani risk almadan en çok nasıl kazanabilirim diyorsunuz. İşin aslına bakılırsa risk almadan yapılan yatırımlar üzerinden zengin olmak kolay değil. Ancak ne paramı kaybedeyim ne de çok büyük gelir elde edeyim diyorsanız risk almadan yatırım yapabileceğiniz yatırımlar bulunuyor. Bu yatırımlar yüksek gelir sağlamasalar da paradan para kazanmak için tercih edilebilecek yöntemler olduğunu söyleyebiliriz.

Risk almadan yatırım yapabileceğiniz araçları şöyle sıralayalım:

1- Vadeli Mevduat Hesabı Yatırımı

Vadeli mevduat yatırımı, paranızı belirli bir süre bankada tutmanız karşılığında faiz verilen yatırım modelidir. Toplumda paramı faize yatırdım şeklinde ifade edilen husus aslında parayı vadeli mevduat hesabında değerlendirdim anlamına gelmektedir.

Vadeli mevduat hesabı yatırımında paranızı bankaya yatırıyorsunuz. Banka anaparanızın eksilmeyeceği garantisini veriyor. Yatırımınızdan faiz geliri elde etmek için paranızı belirli bir süre bankada tutmanız gerekiyor. Bu süre genelde 3-6-12 ay vade şeklinde olmaktadır.

Faiz geliri elde etmek için bankanın belirlediği vade boyunca hesabınızdan çekmemeniz gerekiyor. Eğer paranızı hesaptan çekerseniz, vade bozulacağı için bankadan faiz geliri elde edemezsiniz. Ancak günümüzde ING Bank gibi bazı bankalar, vade süresi içinde paranızın belirli bir miktarına kadar çekmenize izin verebiliyor. Bu durumda çektiğiniz para kadar faiz gelirinden mahrum kalıyorsunuz.

Yatırımın vadesi ne kadar uzun olursa elde edeceğiniz faiz geliri de bir o kadar çok olacaktır. Ancak faiz hesabı sadece ana para üzerinden yapılmaktadır. Yani süre geçtikçe biriken faizler anaparaya eklenerek tekrar faiz hesabı yapılmamaktadır. Vadeli mevduat hesabı yatırımında bileşik faiz uygulanmamaktadır. Ayrıca bankalar genelde vadeli mevduat hesabını 1 yıl süre şeklinde belirlemekte ve bir yılın sonunda müşterinin istemesi halinde tekrar yeni bir vade belirlemektedir.

Vadeli mevduat hesabı üzerinden faiz getirisi elde etmek enflasyon olmadığı dönemlerde mantıklı olabilir. Çünkü enflasyon dönemlerinde para hızlı bir şekilde değer kaybettiği için vade sonunda elde edeceğiniz faiz geliri ile bu süre içinde paranın değer kaybı dikkate alındığında, gerçek durumda zarar etmiş olabileceğiniz gibi çok düşük miktarda gelir elde etmiş olabilirsiniz. Örneğin ince hesaplar yapmadan yıllık enflasyonun %15 olduğunu, yıllık faiz gelirinin ise % 16 olduğunu düşünelim. 100.000 TL parası olan bir kişinin bir yıl sonra %15’lik enflasyon nedeniyle 15.000 TL değer kaybı yaşayarak gerçek durumda 85.000 TL’lik alım yapabilir. 100.000 TL’nin yıllık faiz geliri ise 16,000 TL. Bu kişi görünüşte 16.000 TL faiz geliri elde etse de anaparanın enflasyon nedeniyle yaşadığı kayıp karşısında aslında 16.000-15.000=1000 TL gelir elde etmiş demektir.

Vadeli mevduat hesabı, özellikle dini hassasiyeti olan kişiler tarafından tercih edilmemektedir. Çünkü İslam dininde faiz getirisi elde etmek haramdır.

2- Kar Payı Yatırımı

Vadeli mevduat hesabına alternatif olarak katılım bankaları tarafından uygulanan bir yatırım modelidir. Görünüşte vadeli mevduat hesabı üzerinden elde edilen faiz gibi görünse de işleyiş olarak faizden farklıdır. Faiz ile kar payı arasındaki farkı öğrenmek ve bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Kar payı yatırımı şu şekilde işlemektedir. Siz elinizdeki parayı katılım bankasına yatırıyorsunuz. Katılım bankası da sizin gibi para yatıran diğer kişilerin paralarını bir araya getirerek bunlarla başka yatırımlar yapıyor. Örneğin konut almak isteyenlere konut alıyor ve bu konutu karıyla birlikte konut almak isteyen kişiye satıyor. Arada oluşan fark kar olarak banka kayıtlarına geçiyor. Belirli bir vade sonunda biriken karlar, yatırım yapan kişilere, o dönem uygulanmakta olan kar payı oranı üzerinden dağıtılıyor.

Kar payı yatırımında, kar payı geliri elde etmek istiyorsanız, paranızı belirli bir süre katılım bankası hesabında tutmanız gerekiyor. Bu vade genel de 3-6-12 aydır. Vade boyunca paranızı çekmemeniz gerekiyor. Parayı çektiğiniz zaman, vade bozulacağı için kar payı getirisi elde edemezsiniz.

Kar payı yatırımının vadesi ne kadar uzun olursa elde edeceğiniz kar payı getirisi de bir o kadar yüksek olacaktır. Ancak katılım bankaları kar payı yatırımını genellikle 1 yıl ile sınırlandırmakta ve bir yılın sonunda müşteri kabul ederse tekrar yeni bir vade başlatılmaktadır.

Kar yapı yatırımı, enflasyonun yüksek olmadığı dönemlerde tercih edilmesi mantıklıdır. Çünkü enflasyon etkisiyle anaparanın satın alma gücü düşerken, elde ettiğiniz kar payı getirisi, reel değer kaybını karşılamayabilir. Bu durumda görünüşte kar elde etseniz dahi gerçek durumda kar yerine zarar edersiniz.

Kar payı yatırımında küçük de olsa anaparanızı kaybetme riski bulunuyor.

Kar payı yatırımı dinen caiz kabul edilmesi nedeniyle dini hassasiyeti olan çevrelerce faiz yatırımına alternatif olarak tercih edilmektedir.

Faizsiz bankacılık ve kar payı yatırımı hakkında detaylı bilgi edinmek, faizsiz bankacılığın nasıl işlediğini öğrenmek için bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. 

3- Devlet Tahvilleri ve Hazine Bonosu

Devletin özel sektörden borçlanma araçlarından biri de devlet tahvilleri ve hazine bonolarıdır. Her ikisinde de faiz geliri elde edilmektedir. Her ikisinin de işleyiş mantığı aynıdır. Devlet sizden borç para almak için devlet tahvili ya da hazine bonosu satıyor. Aldığınız bu yatırım araçları karşılığında da devlet faiz veriyor. Ancak faiz geliri elde etmek için belirli bir süre devlet tahvilini ya da hazine bonosunu elinizde tutmanız gerekiyor. Zamanında önce bu yatırım araçlarını devlete geri vererek faiz geliri elde etmeniz mümkün değildir.

Devlet tahvili ve hazine bonosu yatırımında borçlanan devletin kendisi olduğu için güvenilir bir yatırım aracıdır. Çünkü paranızı alamamanız için devletin batması gerekir ki devlet batarsa hepimiz batacağımız için paramızın da bir önemi kalmaz. O yüzden bu tür yatırımlar güvenilir olup faiz gelirinin elde edilmesinde gecikme de yaşanmaz.

4- Repo

Repo, kısa vadeli faiz yatırımıdır. Yukarıda açıkladığımız faiz yatırımından farkı ise reponun günlük ya da gecelik uygulanmasıdır.

5- Off-Shore Hesaplardan Faiz Getirisi Yatırımı 

Vergi oranlarının çok düşük uygulandığı ülkelerde bankaların maliyetleri az olduğundan bu bankalar, yüksek faiz vererek nakit para çekmek istemektedir. Özellikle yüksek vergi oranı uygulayan ülkelerin vatandaşları da hem daha az vergi ödemek hem de daha fazla faiz geliri elde etmek için yatırımlarını off-shore hesaplarda değerlendirmektedir.

Off-shore hesaplarından faiz geliri elde edilmektedir. Verilen faiz oranları %100’lere kadar çıkabilmektedir.

Off-shore hesapları devlet garantisi kapsamında olmadığından, yatırım yaptığınız bankanın bir şekilde piyasadan çekilmesi ya da iflas etmesi halinde anaparanızı alamayabilirsiniz.

6- Bireysel Emeklilik Sistemi Yatırımı (BES)

Son günlerde çokça ismini duyduğumuz bireysel emeklilik sistemi (BES), 10 yıl süre ile BES şirketlerinden birine para yatırmanız durumunda 10 yılın sonunda size aylık para ödemesi yapılmaya başlanmaktadır. BES için ne kadar fazla para yatırırsanız, bir  o kadar fazla geri ödeme alırsınız. Bugün için BES’e girişte ödenmesi gereken minimum miktar aylık 100 TL’dir.

BES’e giriş yapmanız halinde 10 yıl süre ile ödeme yapmaya devam etmeniz gerekir. Şayet sistemden erken çıkış yaparsanız kazanç elde edemezsiniz.

BES şu şekilde işlemektedir. Siz 10 yıl boyunca BES şirketine para yatırıyorsunuz. Bu süre içinde şirket, yatırımlarınızı faiz olarak işletiyor. 10 yıl sonunda birikimleriniz anapara ve faiz olarak şirket hesabında duruyor. Şirket 10 yılın sonunda anapara ve faizlerinizi size aylık taksitler halinde geri ödüyor. Şirket hesabında ödenecek paranız kalmayana kadar bu devam ediyor. Şirket hesabında paranız bittiğinde, başka bir ödeme almıyorsunuz. BES’te aslında siz 10 yıl boyunca bir şirkete borç veriyorsunuz, şirket de 10 yıl sonra bocunu size faiziyle birlikte taksitle geri ödüyor. Dolayısıyla BES’ten alacağını emekli aylığı ömür boyu sürmemektedir.

En karlı yatırım araçları hakkında daha farklı bilgiler edinmek için bağlantıyı tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın