Risk Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

risk-raporu-nedir

? Nasıl Alınır? : kredi notu öğrenme işleminizden önce bankadan risk raporu almanız mümkündür. Risk raporu kredi geçmişinizi göstermektedir. Kredi Kayıt Bürosu risk raporu ile kredi ve kredi kartı geçmişinizdeki ödemelerinizi görüntüleyebilirsiniz. Risk raporu ücretli mi ve risk raporu ne işe yarar öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Risk Raporu Nedir?

Risk raporu, kişiye ait ya da kuruma ait kredi kullanımı, kredi kartı kullanımı sonucunda yapılan ödemelere dair kayıtların bulunduğu rapora risk raporu denir. Risk raporu kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödemelerine ilişkin ödeme düzeni, borç bilgileri ve kalan borç miktarı görüntülenebilir.

Aşağıdaki görselde örnek Findeks risk raporu nasıl oluyor bakabilirsiniz. Findeks ile sizde risk raporunuzu alabilirsiniz.

findeks-risk-raporu

Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Risk raporu ile kredi notu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kredi başvurularında ya da kredi kartı almak istediğinizde kredi notunun durumuna bakılmaktadır. Tüm finansal ödeme düzeniniz, alışkanlıklarının takip edilebildiği kredi notu, risk raporu ile de görülebilmektedir.

Bir şirket ya da bir kişi olarak kredi ya da kredi kartı almak için başvuru yaptığınızda kredi notundaki temel unsurlar risk raporunda da görülebilir.

Bankadan alacağınız risk raporu ile son 15 yıl içerisinde yapılan bankacılık işlemlerinizi, tüm banka hareketlerini görmeniz mümkündür.

ile yani risk raporu alarak bankadan almış olduğunuz krediler görülmektedir. Yani risk raporunda tüm kredi geçmişine bakılabilir. Böylece müşterinin ödeme performansı, ödenmeyen kredi borçları, düzensiz kredi kartı ödemeleri gibi bir çok finansal alışkanlıklarınızın tamamına yapılan puanlama ile kredi notunuz oluşmaktadır.

Risk Raporu Nasıl Alınır?

Risk raporu almak istiyorum diyorsanız bankanızın şubesine giderek risk raporu başvuru işlemi yapmak istediğinizi banka personeline iletebilirsiniz. Risk raporu almak kolay bir işlemdir. Bireysel risk raporu banka personeli tarafından size verilecektir.

Risk raporu görüntüleme işleminizden sonra aradan belirli bir süre geçtikten sonra tekrar risk raporu alabilirsiniz. Risk raporu güncelleme ile risk raporunda yer alan ödeme geçmişinizle ilgili yapmış olduğunuz değişiklikler yeni alacağınız risk raporunda görünecektir.

Risk raporunu bankanızın şubesinden alabilirsiniz. Bazı bankalar risk raporunu internet bankacılığından almanıza da imkan vermektedir. Banka risk raporu sorgulama işlemini isterseniz bankanızın internet şubesine giriş yaptıktan sonra risk raporunuzu alabilirsiniz. Bankanızın internet bankacılığından risk raporu almak istiyorsanız ve Raporlar bölümü bulunuyorsa KBB raporları seçeneği ile risk raporu alabilirsiniz. Bu adımlar bankanızın internet şubesine göre değişiklik gösterebilir.

Risk raporu veren bankalar ile risk raporunuzu alabilirsiniz. İnternet üzerinden şubeye gitmeden risk raporu almak istiyorsanız bazı bankaların intrenet bankacılığından risk raporu alma işlemini açıkladığımız yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İş Bankası risk raporu: İş Bankası Kredi Notu Öğrenme – Kredi Risk Raporu

ING Bank Risk Raporu : ING Bank Findeks Risk Raporu Öğrenme

Garanti Bankası Risk Raporu : Garanti Kredi Notu Sorgulama Ve Kredi Risk Raporu

Ziraat Bankası Risk Raporu: Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Risk Raporu Almak Ücretli Mi?

Risk raporu sorgulama ücreti alınmaktadır. Risk raporu almak ücretli bir işlemdir. Ancak risk raporu ücreti her banka için aynı değildir. Bankadan bankaya göre risk raporu almak için verilen ücret değişiklik gösterebiliyor. Risk raporu sorgulama ücretsiz değildir.

KKB risk raporu almak için bankaya gittiğinizde bankalara göre risk raporu ücreti 5 TL ile 15 TL arasında farklılık gösterebiliyor. Ancak bazı bankalar internet şubesi ile internetten risk raporu alma ya da ATM’den risk raporu alma işlemi için 2 TL ücret alabiliyor.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın