Ticari İşletmeler İçin Kefilsiz Kolay Ticari Kredi İmkanı: Rotatif Kredi

Ticari İşletmeler İçin Kefilsiz Kolay Kredi İmkanı “Rotatif Kredi”: Ticari işletmeler ekonomik hayatta işlemlerine devam edebilmek için nakite ihtiyacı duyarlar. Ancak kredi alma süreci bir takım formaliteleri yerine getirmeyi zorunlu kıldığından işletmeler kolay kredi almanın yollarını araştırmaktadır. Bu durumu dikkate alan bankalar işletmelerin ihtiyaçları ve ödeme şekillerini dikkate alarak farklı ticari kredi ürünlerini müşterilerin hizmetine sunmuştur. Bu kredi ürünlerinden biri de rotatif kredidir.

Bu yazımızda rotatif kredi hakkında merak edilen bir çok konuya cevap bulmaya çalışacağız.

Rotatif Kredi (BCH) Nedir?

Rotatif kredi (BCH) günlük hayatta çok duyduğumuz bir kredi türü değildir. Hatta bir çoğumuz belki de ilk defa bu krediyi duyuyoruz. Ancak rotatif kredi, esnek ödeme imkanı ve kolay alınabilme özelliği sayesinde ticari krediler arasında oldukça rağbet gören bir kredi türüdür. Peki rotatif kredinin anlamı nedir?

Rotatif kredi, yani diğer adıyla işlek kredi, kısa vadeli olarak verilen bankaların ticari müşterilerine sunduğu; ancak anaparanın ödeneceği günün belirli olmadığı ve bu nedenle günlük faiz uygulanan kredi türüdür. Daha açık olarak anlatırsak, rotatif kredinin vadesi bir yıldan kısadır. Yani en fazla 1 yıl vade ile bu kredi alınabilir. Kredinin anaparasının şu tarihte ödenecek ya da belirli taksitlerle ödenecek diye bir kural yoktur. Örneğin 6 ay vade ile rotatif kredi alınmışsa, anapara borcu 4. ayda ödenebileceği gibi 6. ayda da ödenebilir. Dolayısıyla rotatif kredide anaparanın ne zaman ödeneceği belli olmadığından krediye günlük faiz uygulanmaktadır. Ayrıca bankalar rotatif kredi kullandırmayı masraflı bir kredi olarak öngördükleri için uyguladıkları faiz oranı yüksektir.

Rotatif kredide, borç alan kişinin krediyi ne zaman ödeyeceği belli değildir. Bu nedenle kredinin geri ödemesi için belirli bir vade ve ödeme planı da yoktur. Örneğin 10 ay süreyle alınan rotatif kredi, işleyen faizlerle birlikte en geç 10. ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

Rotatif Kredi (BCH) Kullanmak Avantajlı Mıdır?

Rotatif kredi, günlük ve yüksek faizin uygulandığı bir kredidir. Dolayısıyla rotatif kredi alan bir kimse normal bir krediye göre daha fazla faiz ödeyecektir. Bu bakımdan rotatif kredilerin masraflı krediler olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte rotatif kredi, işletmen için ortaya çıkan anlık parasal ihtiyaçların giderilmesinde son derece pratik bir kredidir. Çünkü bu krediyi almak için bankalar uzun bürokratik işlemler sunmamaktadır. İşletmenizin ödeme gücünü ortaya koymanız krediyi almak için yeterlidir. Dolayısıyla rotatif kredi, krediyi kullanmanın kolaylığı yönüyle avantajlı; ancak gerek günlük faiz işlemesi gerekse uygulanan faiz oranının yüksekliği nedeniyle dezavantajlı olduğunu ifade edebiliriz.

Rotatif Kredi Nasıl Kullanılır?

Rotatif krediyi kullanabilmek için ilgili bankada ticari hesabınızın olması gerekmektedir. Ayrıca işletmenizin kredi notunun yüksek olması ve kazanç elde ediyor olması zorunludur. Yani işletmenin krediyi geri ödeme gücünün bulunması gerekmektedir. Yine işletmenin ticari kayıtlarının denetime açık ve finansal raporlamaya uygun olarak tutulması gerekmektedir.

İşletmenin kredi notu iyi, finansal raporlamaya uygun ve ödeme gücü bulunuyorsa rotatif krediden rahatlıkla yararlanabilecektir. Rotatif krediden yararlanabilmek için işletmeyi temsile yetkili birinin bankaya gitmesi ya da bankaya rotatif kredi talimatı göndermesi yeterlidir. Yetkili kişinin bankaya gitmesi veya rotatif kredi talimatının gönderilmesi üzerine banka, kredi işlemlerini tamamlayarak talep edilebilen rotatif krediyi işletmenin ticari hesabına aktaracaktır. Bu bağlamda rotatif krediyi almanın en hızlı yolunun bankaya talimat göndermek olduğunun altını çizmekte yarar vardır.

Rotatif kredi alınırken, kredinin ödenmesi gereken süre ya da ödeme planı belirli değildir. Belirli olan krediye uygulanacak faiz oranı ve kredinin maksimum vadesidir. Örneğin 6 ay için alınan rotatif kredinin anaparası, belirlenen bu 6 ay içinde herhangi bir günde ödenebilir. Ancak burada bir hususa vurgu yapmak gerekiyor: Faiz oranları güncellendikçe, rotatif krediye uygulanan faiz oranı da güncellenmektedir.

Rotatif kredi, en fazla 12 ay süreyle alınabilir. Bankalar 12 ay süreyle alınan rotatif kredilerde her 3 ayda bir olmak üzere yılda 4 defa faiz ödemesi talep etmektedir. Rotatif kredi faiz ödeme dönemleri, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarıdır. Bu dönemlerde en son ödediğiniz tarihten itibaren tekrar faiz hesaplanarak ödeme yapılması istenir. Elbette anaparayı yatırarak kredi borcunu istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Anapara borcunu ödediğiniz güne kadar işlemiş olan faizi de ödemeniz durumunda kredi borcu kapatılacaktır.

Bir İşletme Ne Kadar Rotatif Kredi Kullanabilir?

İşletmenin kullanabileceği rotatif kredi miktarı, işletmenin banka tarafından yapılan inceleme sonunda düzenlediği mali raporlara göre belirlenir. İşletmenin mali raporları incelenirken vergi ödemelerinden, vergi denetimine, işletmenin gelir ve gider durumundan işletmenin ya da işletme sahiplerinin malvarlıklarına varana kadar pek çok konu dikkate alınmaktadır. Mali raporu olumlu olan işletmeler, kendileri için ayrılan kredi limitini diledikleri zaman kullanabilmektedir. Krediyi kullanmak için kefil göstermeye de gerek yoktur.

Mali rapor, işletme kredi notu anlamına gelmektedir. Mali raporu iyi olan işletmelerin, işletme kredi notu da yüksek olmaktadır. Kredi notu ne kadar yüksek olursa, işletmeye tahsis edilecek rotatif kredi limiti de aynı oranda yüksek olacaktır. Ancak burada mali rapor yanında bir işletmenin daha önceden aldığı kredilerin ödemelerini zamanında ve tam olarak yapıp yapmadığı, alınan krediler dolayısıyla icara takibine maruz kalınıp kalınmadığı, işletmenin mevcut kredi borç miktarı gibi konular da işletme kredi notunu yani mali raporu etkilemektedir.

Rotatif Kredi Faizi 

Rotatif kredilerde en önemli konu faizdir. Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte, rotatif kredilerde uygulanan faiz, diğer kredilerden oldukça yüksektir ve alınan krediye günlük olarak faiz işletilir. Bu nedenle rotatif kredilerde faiz yükü oldukça yüksektir. Ayrıca rotatif kredilerde faiz, dönemsel olarak tahsil edildiği için her yeni dönemde farklı faiz uygulanması da mümkündür. Örneğin 12 aylık alınan rotatif kredinin 4 dönem halinde faizlerinin ödeneceğini var sayalım. Diyelim ki Mart ayında ilk dönem faizleri ödendi. Sonraki dönemde faiz oranları artmış ise gelecek dönem rotatif kredi faiz hesabı bu yeni faiz oranı üzerinden olacaktır.

Rotatif Kredi Faizi Hesaplama

Rotatif kredi, yani BCH faizi hesaplanırken gün esası dikkate alınır. Bu kredi türünün en önemli özelliği faizin günlük olarak hesaplanmasıdır. Dolayısıyla rotatif kredide faiz, gün sonu bakiyesi esas alınarak gerçekleştirilir. Bir başka ifadeyle çekilen krediden anapara borcu olarak ne miktar kalmışsa her gün sonunda bu anapara üzerinden faiz hesabı yapılmaktadır.

Rotatif Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Rotatif kredi ya da kredi faizleri ödenmez ise bu durum işletmenin kredi sicilinin bozulmasına neden olur. Böyle bir durumda işletme hakkında merkez bankası kayıtlarında riskli işletme kaydı oluşturulur. Bu durumda işletmenin kredi notu düşeceği için bankalardan kredi alma imkanı ortadan kalkacaktır. Benzer şekilde çek defterinin iptali, önceki kredilerin geri çağrılması ve icra takipleri gündeme gelebilecektir.

Rotatif Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Rotatif kredi, uygulanan faiz oranı ve günlük faiz işletilmesi nedeniyle bankalar için oldukça karlı bir kredi türüdür. Bu nedenle bankaların hemen hemen hepsi rotatif kredi imkanı sağlamaktadır. Bu anlamda rotatif kredi konusunda önplana çıkan bankalar şu şekildedir:

  • TEB
  • İNG Bank
  • İş Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Deniz Bank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Garanti Bankası

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster