Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır?

dolar

? : Sahip olduğunuz doların örneğin gerçek 100 dolar mı, sahte 100 dolar mı olduğunu anlayabileceğiniz bir kaç teknik bulunuyor. Sahte dolar sorgulama işleminizi kendiniz yapmak istiyorsanız bu yöntemleri uygulayabilirsiniz., sahte dolar ile karşılaştığınızda yazımızda yer alan yöntemleri uygulayarak gerçek olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Doların sahte olduğu nasıl anlaşılır; doların sahte olduğunu anlamak için yapabileceklerinizden biri parayı ışığa tutmaktır. Paranın üzerinde yer alan USA ve banknot tutarı yazması doların sahte ya da gerçek olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Doların sahte ya da gerçek olduğunu anlamak kolay değildir. İlk bakışta birbirinden ayıt etmek kolay olmayabilir. Ancak dikkatli bir şekilde gerçek dolara ve sahte dolara bakarsanız farklarını görebilirsiniz. Özellikle kağıt, renk gibi farklılıklar göze çarpmaktadır.

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır?

-Öncelikle gerçek dolarda kullanılan kağıdın kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bir miktar kaygan bir yapıya sahiptir.
Sahte dolarda ise kağıt düşük kalitededir, sahte doların kağıdı gerçeğine göre daha incedir. Ayrıca gerçek dolar biraz kaygan olduğu için sahte dolarda parmaklar paranın üzerinde kolaylıkla kaymaz.

Gerçek dolarda kullanılan mürekkep kalitelidir. Yine gerçek doların baskısı için kullanılan cihazlar da kaliteli olduğu için gerçek doların renk ve grafik kalitesi oldukça iyidir, yüksektir.
Sahte dolar genellikle daha solgun, soluk renk tonları görülmektedir. Sahte dolar banknotlarında okunamayan yazılar olabilir. Sahte dolar üzerindeki grafiklerde kumlanma, dağılma veya buğulanma da doların sahte olduğunu gösterir.

-Gerçek dolar üzerinde yer alan dikey ince şerit halinde filigran bulunur.
Sahte dolarda ise bu filigran gerçeği ile aynı şekilde olmamaktadır. Bu filigranın üzerinde ne yazıyor diyecek olursanız USA ve banknotun tutarı yazmaktadır. Işıkta baktığınızda bu filigran ve yazılar banknotun her iki yüzünden de görülebiliyor.
Sahte dolarda bu filigran ve yazılar farklı şekillerde görünebilir ya da görünmeyecektir.

-Gerçek dolarda ortada bulunan bir portre vardır. Dolar gerçekse ortada bulunan portreyi çerçeveleyen çizgiler düzgündür.
Sahte dolarda ise bu çizgiler düzgün değildir ya da net değildir. Bu durumda dolar sahtedir.

-10 dolar, 20 dolar, 50 dolarlık banknotların ön yüzünde yer alan sağ taraftaki boşlukta bir filigran bulunur. Bu filigran kağıdın inceltilmesi ile elde edilmektedir ve banknot üzerindeki resmin kopyasıdır ve sağ taraftaki boşlukta filigran olarak yer alır.
Doları ışığa tuttuğunuzda bu filigranı net olarak görebilirsiniz.
Sahte dolarda bu filigran yer almamaktadır.

Gerçek dolar banknotları üzerinde bulunan bazı bölümler kabartmalıdır.
Parmaklarınızı doların üzerinde gezdirdiğinizde, dolaştırdığınızda bir kabartma olduğunu hissetmiyorsanız bu dolar sahte olabilir.

ATM’den Dolar Euro Çekilir Mi? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın