Sanal Kart Nasıl Alınır Ve Nasıl Kullanılır

sanal-kart

Nasıl Alınır Ve Nasıl Kullanılır: Sanal kart nedir, sanal kart nasıl alınır ve alışverişlerde sanal kart nasıl kullanır gibi sorular internet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenliği yükseltmek amacıyla sanal kart kullanmak isteyenlerin cevap aradıkları sorulardır. Ayrıca sanal nasıl yükseltilir,sıfırlanır, sanal kartın avantajları nelerdir sorularının cevaplarını da yazımızda bulabilirsiniz.

Sanal kart internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde riskleri düşürerek daha güvenli alışveriş yapabilmeniz için gibi görev yapan kartlardır. Sanal kartlar diğer kredi kartları gibi cüzdanlara konulan kartlar gibi değildir. Sanal kart, bankanın sisteminde bulunurlar ve fiziksel bir kartmış gibi sanal olarak bu sistemde tanımlanırlar. Ama fiziksel olarak bulunmazlar. Bazı bankalar sanal kart sahiplerine kolaylık olması amacıyla sanal kartın karton bir benzerini size gönderebilir.

Sanal kartın en önemli özelliklerinden biri de kartın limitinin ne kadar olacağını kart sahibi belirler.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart kredi kartı gibi kullanılmaktadır. Yani internet üzerinden almak istediğiniz bir ürün için sanal kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Sanal kartınızın limitini siz belirleyebilirsiniz. Ayrıca sanal kart yüksek limitli kredi kartlarınızı için bir yönüyle korumaya aldığınızı söylenebilir.

Sanal Karttan Nasıl Alışveriş Yapılır?

Sanal kart kullanımını bir örnek ile açıklayalım. Örneğin internette bir koltuk beğendiniz ve koltuğun fiyatı 300 TL olsun. Bu ürünü satın almak için kredi kartınızı kullanacaksınız ve diyelim ki kredi kartınızın limiti 7000 TL. Bu durumda bu yüksek limitli kredi kartınızı internet ortamında kullanarak bir riske girmek istemiyorsunuz. Bu alışverişi yapmak için sanal kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi kartınız için bankaya telefon şubesi, internet şubesi ya da şubeden “0”sıfır limite sahip olan sanal kart talep ederek sanal kartınızı oluşturmalısınız. Sanal kartınızı oluşturduktan sonra kartınızın limitini 300 TL olarak belirleyebilirsiniz. Sanal kartınızla koltuğunuzu satın alabilirsiniz.

Siz ürünü satın aldığınızda koltuğun ücreti sanal kartınızdan alınır. Bu arada kredi kartınızın limiti de 6700 TL’ye düşecektir. Ancak alışverişinizi sanal kartınızla yaptığınız için apayrı bir kart numarasına, güvenlik numarasına ve son kullanma tarihine sahip olan bir kartla yapmış olursunuz. Alışverişinizi bitirdiğinizde sanal kartınızın limitini 300 TL olarak belirleyip tamamını harcadıysanız alışveriş sonunda sanal kart limiti sıfır “0” olarak alışverişinizi noktalayabilirsiniz. İstediğiniz zaman yine sanal kartınızın limitini yükseltebilirsiniz.

Yüksek limitli kredi kartınızı internet ortamında kullanmadan sanal kart ile yine kredi kartı gibiymiş kullanarak alışverişinizi güvenle tamamlayabilirsiniz.

Sanal Kart Limiti Nasıl Yükseltilir, Düşürülür?

Sanal kartınızın limitini yükseltmek,düşürmek yani limitinizi değiştirmek için internet şubenizi kullanabilirsiniz. Ayrıca bankanızın müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz.

Sanal Kart Avantaları Nelerdir?

Sanal kart fiziksel bir kredi kartı gibi olmadığı için kafede, alışveriş yaptığınız mağazada, restoranda vs. yanınızda götüremezsiniz ve böyle alışveriş yapamazsınız.

Sanal kartınızın limitini istediğiniz gibi azaltabilir ya da yükseltebilirsiniz, yani sanal kartınızda limitinizi siz belirliyorsunuz. Diyelim ki kart numaranız çalındı. Bu durumda sanal kartınızdan yapılacak alışveriş çalınma durumunda da yine sizin belirlediğiniz limit kadar olacaktır. Eğer sanal kartınızı kullanmadığınız zamanlarda “0”  sıfır limite getirirseniz kart numaranız çalınsa da limit sıfır olduğu için harcama yapılamaz.

Sanal kart sahibi olmak için bankaya bir ücret ödemezsiniz. Ayrıca sanal kartınız için yıllık kart ücreti gibi bir ücret de alınmamaktadır.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kart almak için internet bankacılığını kullanıyor olmalısınız. Pek çok banka e-ticaret sitelerinde sanal kart ile alışveriş yapabilmeniz için bankanızın internet şubesine girerek hemen sanal kart oluşturmanıza izin vermektedir. Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster