Senet Nasıl İcraya Verilir? Senet Ödenmezse Cezası Nedir?

senet-nasil-icraya-verilir

Senet Nasıl İcraya Verilir? Senet Ödenmezse Cezası Nedir? : senet borcu ödenmezse , ödenmeyen senet için ne zaman başlatılır sorularınıza yazımızdan cevap alabilirsiniz. Senetler ödenmiyorsa ödenmeyen senet cezası nedir, hapis cezası var mı en çok merak edilen sorular arasındadır. Senet nasıl icraya verilir sorusuyla yazımıza başlayalım.

Senet Nasıl İcraya Verilir?

Senetle yapılan işlemlerde, belirlenen vade süresinde ödeme işlemlerinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Vadesi dolan senetlerde ödeme işlemlerini yapılmaması durumunda hukuki süreç başlamaktadır. Senetle yapılan işlemlerde ödeme yapılmaması durumunda hukuki süreç içerisinde İcra takibi başlatılmaktadır.

İcra takibi alacaklı ilamlı, ilamsız ve kambiyo senetlerine özgü olarak üç farklı şekilde yapılmaktadır. Peki, senet icraya nasıl verilir? İcra takibinin yapılarak alacakların tahsil edilebilmesi için öncelikle bir avukata ya da İcra dairesine başvuruda bulunması gerekmektedir.

İcra daireleri yapılan başvurularda ilgili bir dosya hazırlamaktadır. Hazırlanan dosyayla birlikte borçlu olan tarafa senedin ödenmesi yönünde bir tebligat gönderilmektedir. Tebligatta, borçlu tarafa senetteki tutarın 10 günlük zaman dilimi içerisinde ödenmesi gerektiği bilgisi verilmektedir. Borçluya gönderilen tebligatın ardından borçlu olan taraf 5 gün içerisinde tebligata itiraz edebilmektedir.

İtiraz edilip ve itirazda haklı bulunulursa eğer, borçlu taraf borç ödeme yükümlülüğünden kurtulmaktadır. İtirazın kabul edilmemesi ya da 10 gün içerisinde ödeme yapılmaması durumunda icra işlemi yapılmaktadır.

Senet işlemlerinde alacaklılar alacaklarının tahsili için İcra dairesine üç sene içerisinde başvuruda bulunmazsa eğer, senet zaman aşımına uğramaktadır. Bu tür bir durumla karşılaşmamak ve alacaklarınızı alabilmek için üç yıl içerisinde mutlaka senedin tahsili için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Senedin tahsili işleminde icra işleminin yapılmaması için süreç aşamasında taksitlendirme teklifinde bulunabilirsiniz. Taksitlendirme istediğinizde borç tutarını aylık olarak taksitler halinde ödeyerek icra işleminin uygulanmasını önleyebilirsiniz.

Senet Ödenmezse Cezası Nedir?

Senet ödenmezse bu durum için öngörülen bir cezai yaptırım olduğu söylenemez, yani böyle bir cezai yaptırım bulunmuyor. Ancak bu durum borçlu olan kişinin borcunu ödememesi şeklinde düşünülerek hareket edilmelidir.

İcra takibi uygulamasıyla devlet kanalları kullanılarak senedin ödenmemesi nedeniyle cebri vasıtalar kullanılması gerekiyor. Senet ödenmezse hapis cezası olur mu ya da senet ödenmezse para cezası var mı sorularınıza bakacak olursak böyle bir durum saptanmamış olduğu söylenebilir.

Senet Nasıl Tahsil Edilir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster
  1. Pingback: Kısaca İcra İflas Kanunu Nedir? 1 Kasım 2016

Bir cevap yazın