Senet Nasıl Tahsil Edilir?

senet-tahsil-etme

Nasıl Tahsil Edilir? : Karşılıklı olarak hazırlanan senet ödenmiyorsa, ödenmeyen senetler ne olur, tahsil edilebilir mi, senet bankaya verilirse ne olur? Senetin icraya verilmesi, avukata verilmesi gibi durumlar da yaşanabiliyor. Bu yazımızda size seneti tahsil etme durumu açıklayacağız. İşte senet nasıl tahsil edilir sorusunun cevabı.

Alacakları tahsil etmenin bir yolu olarak kullanılan senet, alacak işlemlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Kişiler, alacaklarına karşı borçlu tarafa senet imzalatmaktadır. Hem satılan mal, hem de verilen hizmet için senet imzalanabilmektedir. Senetlerde belirli bir vade süresi bulunmakta ve bu vadenin sonunda tutarlar ödenmektedir. Ödenme işlemlerinin yapılmaması konusunda hukuki süreç başlamaktadır.

Peki, ödeme yapılmadığında senet nasıl tahsil edilir? Senetlerde, bir alacaklı bir de borçlu taraf bulunmaktadır. Senet doldururken, borçlu olan kişinin adres, kişisel bilgileri ve borç tutarı yazılmaktadır. Gerekli durumlarda ek olarak hangi mahkemenin bu senet için işlem yapacağı da yazılmaktadır.

Senet, kişiler arasında düzenlenebildiği gibi firmalar adına da düzenlenebilmektedir. Bu durumlarda firma yetkilisinin imzası ve kaşesinin bulunması gerekmektedir. Türk Ticaret Kanunu kapsamında hazırlanan üç çeşit senet bulunmaktadır. Çek, bono ve poliçe üç çeşit senet olarak bilinmektedir.

Senet yapılırken, herhangi bir kuruma ihtiyaç bulunmamaktadır. Senedin ödenmemesi durumunda tahsil işleminden söz edecek olursak, bu işlem iki şekilde gerçekleşmektedir. Bu işlemlerden birisi elden tahsilât, bir diğeri bankacı aracılığıyla yapılan tahsilâttır. Elden tahsil işlemlerinde belirtilen vade süresinde tahsilât işlemi yapılmaktadır. Banka aracılığıyla yapılan tahsilât işlemlerinde ise vade tarihinin ardından iki iş günü içerisinde tahsilât gerçekleşmektedir.

Bankalar devreye girdiğinde borçlu tarafa ihbarname gönderilmektedir. İhbarnamede vade gelmeden önce ödeme zamanın yaklaştığı bilgisi verilmektedir. Tahsil işlemi kişiler arasında gerçekleşiyorsa eğer, alacaklı olan kişi borçluyu arayarak senedin vadesinin geldiğini ve ödeme yapılması gerektiğini ifade etmektedir. Senedin ödenmemesi halinde ise, borçlu taraf ek süre tanıyabilmektedir.

Ek süre tanımadan da İcra Dairesi’ne başvuruda bulunabilmektedir. İcra Dairesi alacaklı olan tarafın elinde bulunan senetleri inceleyerek icra takibi başlatmaktadır. İcra takibinin başlamasıyla birlikte borçlu olan kişinin ikamet ettiği adrese borcu ödemesi için emirde bulunulmaktadır. Bu emrin kişiye ulaşmasının ardından 10 günlük bir süre tanınmaktadır. 10 günlük süre içerisinde borç ödenirse edilir. Eğer ödeme yapılmazsa icra uygulaması başlamaktadır.

10 günlük süre içerisinde borçlunun ilk 5 gün içerisinde itiraz hakkı da bulunmaktadır. İtiraz da haklı bulunursa borç yükünden kurtulur. Eğer, haklı bulunmaz ise senedin tahsili için gerekli işlemler yapılmaya devam eder. İcra işlemi başlamadan önce borçlu olan kişi taksitler halinde borcunu ödeyeceğini belirtirse İcra Dairesi bu isteği kabul etmektedir.

Taksitlendirme ile ilgili işlemler faizler eklendikten sonra başlatılmakta ve borç sahibine ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Borç sahibi kişinin başvurduğu bu yöntem ile evine icra gelmesi de önlenmiş olmaktadır.

Ödenmeyen Senet Ne Zaman İcraya Verilir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster