Senet Ne Zaman Protesto Olur?

senet-protesto

Ne Zaman Protesto Olur? : Senet bir ödeme aracı olan  olabilir,  masrafı ne kadardır, senet protesto olursa ne olur, senet ödeme tarihinden kaç gün sonra ödenir hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bir ödeme aracı olarak kullanılmakta olan senet, birden fazla çeşide sahiptir. Herhangi bir işletme nakit olarak karşılaşamadığı bir ödeme için senet yoluna başvurmaktadır. Senetle yapılan işlemlerde alacakların tahsili için alacaklı ve borçlu taraf arasında senet imzalanmaktadır. Senedin tahsili konusunda da bankalar devreye girmektedir. Alacaklı ile borçlu kişi arasında yapılan senedin vade süresi dolduğunda senedin tahsili için bankalar aracı olarak devreye girmektedir.

Bankaların müşteri temsilcileri senetlerin tahsilini sağlamaktadır. Senedin ödenmesi için durumunda senet protesto edilmektedir. Peki, senet ne zaman protesto olur? Senedin vade süresi dolduğunda ve belirlenen sürede ödemenin yapılmaması durumunda senet protesto olmaktadır. Senedin muhatabı olan borçlu tarafın borcunu ödemeyi kabul etmemesi durumunda da senet protesto olmaktadır. Her iki durumda noter aracılığıyla onaylanmaktadır.

Senet Ne Zaman Protesto Olur?

Senedin protesto edilebilmesi için belirlenen zaman aralıklarının doldurulması gerekmektedir. Protesto işlemi bankalar vasıtasıyla yapılıyorsa eğer, senedin son ödeme tarihi göz önünde bulundurulmaktadır. Bu tarihten itibaren iki iş günü sonrasının mesai bitimi sonrasında senetler protesto edilmektedir. Senedin protesto edilmesini engellemek için son ödeme tarihinden 1 iş günü zaman bulunur. Bu sürede senedin protestosu yapılmazsa eğer, alacaklı taraf itiraz etme hakkını kaybetmektedir.

Protesto edilen senetler noter tarafından hazırlanan belgeye bağlanmaktadır. Protesto işlemi muhatap olan tarafın evinde veya iş yerinde noter memurları aracılığıyla yapılmaktadır. Protesto edilen senedin ödemesinin yapılması halinde ise senet takibe alınmaktadır.

Senet Protesto Masrafı

Senet protesto etme işlemi için bir miktar masraf oluşmaktadır. Senedin tahsil edilmesi için senet veren müşterilerin ödemesi gereken tutar 50 TL olarak her işlem başına senedi tahsil komisyonu şeklinde alınmaktadır. Bu senedin de iade edilmesi istenmektedir ve bu isteğin yerine getirilmesi ile iade işlemi yapılırken her senet için 10 TL tutarında düşülmektedir ve 40 TL senet iade komisyonunuzu bununla birlikte senedin protesto kayıt işleminin yaptırılmasıyla senedin tahsile verilmesi ile senedin protesto edilmesi durumunda ise her bir senet için 50 TL tutarında senet protestodan alınan komisyon sabit olan ücreti nakit olarak veya hesap mevduatına gönderilerek tahsil edilmiş olur. Bu senet protestosunu eğer kaldırmak istiyorsanız bu durumda noter masrafları yla bankaya ödeme işlemini gerçekleştirdiğinizde işlem iptal olur.

Senet Nasıl Tahsil Edilir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın