Senetle Altın Satan Kuyumcular Var Mı?

Senetle altın satan kuyumcular var mı? Bu soru kredi kartı kullanmayan, elinde nakit parası olmayan ya da kartlarında yeterli kredi limiti bulunmayan kişilerin vade ile altın almak için cevabını aradıkları sorudur. Gerçekten ülkemizde senet yapmak suretiyle altın satan kuyumcular bulunmaktadır. Bu kişiler belirli bir vade koyarak ve tabi bu vadeye göre de altının gram fiyatını yüksek tutarak senet karşılığı bilezik, çeyrek altın, gram altın, altın seti gibi ürünleri satmaktadır. Senedin vadesi geldiğinde de alacağını tahsil etmektedir. Bu şekilde altın alanlar ise ya acil nakit ihtiyacını gidermek ya da uzun vadede yatırım yapmayı planlamaktadır.

Bu yazımızda senetle altın almak isteyenler için göz önünde tutmaları gereken bilgileri vereceğiz. Bunun dışında senetle altın veren kuyumcular konusuna değineceğiz.

Senetle Altın Almak Nedir?    

Senetle altın alımı, altın satın alınırken nakit ya da kredi kartı ile ödeme yapmak yerine belirli bir vade belirlenerek yapılan altın satım işlemidir. Altın satımı yapılırken alıcıya senet adı verilen bir kağıt imzalatılır. Böylece vadesinde borcunu ödemeyen kişi hakkında yasal icra takibi yapılır. İcraya konulan evrak senet olduğu için borca itiraz edilse dahi icra takibi durmayacağı için borç nedeniyle borçlu hacizlerle uğraşmak durumunda kalabilmektedir.

Senetle altın almak isteyenler genellikle acil paraya ihtiyaç duyan kimselerdir. Bu kişiler genellikle yakın çevresinden borç bulamayan ve kredi notunun düşüklüğü, kredi sicilinin bozukluğu, kara listede bulunma, düzenli gelirin olmaması gibi nedenlerle bankadan kredi alamayan kimselerdir.

“Gerçekten senetle altın satan yerler var mıdır” şeklinde soru aklınıza gelebilir. Evet gerçekten senetle altın satan yerler bulunuyor. Ama bir şeyin altını çizmek lazım. Bir kimse durduk yere elindeki altını belirli bir süre sonra altının parasını ödemesi için bir başkasına vermez. Elbette yakın tanıdıkları veya güvendiği kimselerin durumu istisna; ama bilmediği, tanımadığı bir kişiye anında para edecek altını neden senetle satsın? Senetle altın satımı işi, altının normal fiyatından çok yüksek bedellerle gerçekleşmektedir. Yani bir kimse piyasadan çok daha yüksek fiyatla altın almaktadır. Bu şekilde altın alanlar genelde ya düğün yapanlar, ya bir yakınına hediye altın alanlardır. Bu şekilde yapılan satış, senetle altın satışının yasal yönüdür. Ancak piyasada senetle altın satışının bu şekilde yasal yolla yapıldığına çok tanık olmayız. Piyasada asıl rastlanan senetle altın satışı, tefecilerin genellikle yüksek faizle borç verdiği durumlarda uyguladıkları yöntemdir. Zira ülkemizde tefecilik yapmak suçtur. Tefeciler, kuyumcu görüntüsü altında bu şekilde yüksek faizle borç vermekte ve imzalatılan senetleri de sanki altın satışı gibi göstermektedir. Dolayısıyla senetle altın satışı diye duyduğumuz işin gerçek yönü budur.

Senetle Altın Nasıl Alınır?

Senetle altın almak için yapmanız gereken şey, senetle altın satan bir kuyumcu bulup altın alımı konusunda anlaşmaktan ibarettir. Altın fiyatında anlaşmanız halinde kuyumcu senet düzenleyecek ve bu senedin üzerine borç olarak alınan altının anlaştığınız değeri yazılacaktır. Senedi altın alan kişi imzalamasıyla birlikte senetle altın alma işlemi tamamlanmış olacaktır. Bu şekilde kuyumcuyla anlaşmanız halinde gram altından tutun en işçilikli altına varana kadar her türlü altını alabilirsiniz.

Yukarıda da ifade ettik, senetle altın işi genellikle tefecilerin yapmış olduğu tefecilik işini gizlemek için uyguladıkları bir yöntem olduğundan, şayet amacınız senetle altın almak değil, yüksek faizle borç almak ise bu durumda imzaladığınız senette aldığınız borç miktarı ve faizin toplamı yazacaktır. Yani imzaladığınız senet karşılığında altın değil, yüksek faizli nakit para alacaksınız.

Senetle Altın Neden Alınır?

Senetle altın alma yöntemi genellikle nakit paraya ihtiyaç duyan kişilerce tercih edilmektedir. Bu kişiler yakın çevresinden borç bulamamış ve bankadan da kredi çekememiş kişilerdir. Bu durumda olanlar senetle altın alarak belirli bir süreye kadar borcunu ertelemekte ve satın aldığı altınları da anında paraya dönüştürerek nakit ihtiyacını karşılamaktadır. Diğer taraftan düğün yapan ve masraflar nedeniyle yeterli miktarda nakit bulunduramayanlar da düğünden hemen sonra ödemek üzere senetle altın alabilmektedir.

Senetle Altın Kaç Taksitle Satılmaktadır?

Senetle altın alımına kaç taksit uygulanacağı tamamıyla kuyumcu ile altın alan kişi arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Dolayısıyla taksit sayısı 1 olabileceği gibi 120 ay vadeyle bile senetle altın satışı yapılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki senetle altının taksit sayısı uzadıkça ödeyeceğiniz vade farkı da artacaktır. Eğer senetle altın almak istiyorsanız, bütçenizi göz önünde bulundurarak taksit sayısını belirlemelisiniz.

Senetle Karşılığı Altın Almak Güvenilir Mi? 

Senet karşılığı altın almak güvenilir mi şeklinde düşünebilirsiniz. Senet ile altın alımı zaten başlı başına güven gerektiren bir işlemdir. Zira kuyumcu, anında para eden altınlarını belirli bir vade koyarak size teslim ediyor ve karşılığında ise senet adı verilen bir kağıt parçasını alıyor. Şayet vadesinde altının parası ödenmez ise kuyumcu mecburen senetleri icraya koyacak ve icra sonunda haczedilebilen mal varlığı bulursa, bunları icra yoluyla sattırarak parasını almaya çalışacaktır. Bu nedenle senetle altın veren kuyumcular hem altını alan kişiye güven duyması gerekmekte hem de bu kişinin belirli bir mal varlığı olmasına dikkat etmektedir.

Senetle Altını Nereden Alabilirim? Senet Altın Veren Kuyumcu Telefonları Var Mı?

Senetle altın satımı yapmak için belirli bir yere kaydolmak gerekmiyor. Kuyumcu açabilen herken senetle altın alımı yapabilmektedir. Bu nedenle senetle altın satımı yapan kuyumcuların bir listesi ya da telefon numarası bulunmuyor. Peki senetle altın satışı yapan kişileri nereden bulabilirim ve senetle altın veren kuyumcu numaralarına nasıl ulaşabilirim şeklinde sorular aklınıza gelebilir. İşin aslı şu, her ilde ve ilçede senetle altın satışı yapan kuyumcu bulabilirsiniz. Bu şekilde altın satışı yapanları bulmak da zor olmaz. Çünkü senetle altın satışı, yaygın olarak yapılmadığı için kuyumcu piyasasında bu işi kimin yaptığı da bilinir. Herhangi bir kuyumcuya girip senetle altın satışı yapıyor musunuz diye sorduğunuzda, şayet böyle bir iş yapıyorlarsa yapıyoruz derler. Aksi halde ise senetle altın satışı yapmıyoruz derler. Şayet olumsuz cevap alırsanız, senetle altın satışı yapan kişiyi sormanız halinde sizi yönlendirebileceklerdir.

Senetle Altın Almak İsteyenlere Tavsiyemiz

Gözlemlediğimiz kadarıyla senetle altın satışı aslında tefecilik yapmanın bir başka görünümüdür. Acil paraya ihtiyaç duyanlara yüksek kar marjı ile altın satışı yapılmakta ve bu satışın üzerine bir de farkı konulabilmektedir. Yani tabir yerindeyse 1 liraya alacağınız malı 5 liraya almış oluyorsunuz. Dolayısıyla senetle altın almak istiyorsanız, fahiş fiyat farkıyla değil makul karşılanabilecek kar vererek altın alımı yapmalısınız. Zaten altının fiyatının ne olduğu herkesçe biliniyor. Bu durumda size söylenen altın fiyatı ile piyasadaki altın fiyatını karşılaştırarak aradaki farkı net olarak görebilirsiniz. Şayet senetle altın almadan kastınız tefeciden borç para almak ise bunu size tavsiye etmiyoruz. Zira tefeciden alıp da düze çıkan kimse görülmemiştir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster