Sermayesiz Olarak Yapabileceğiniz 5 Yeni İş Fikri

Sermayesiz Olarak Yapabileceğiniz 5 Yeni İş Fikri: İş kurmak istiyorum ama hangi işi yapsam ya da sermayem yok iş kurabilir miyim diye aklınızda sorular var ise sermaye koymadan yapabileceğiniz bu iş fikirleri size ilham kaynağı olacak nitelikte. Gerçekten kimseye muhtaç olmadan yaşamımızı sürdürmek için para kazanmak son derece önemlidir. Para kazanmayı ise ya işçilik yaparak ya da kendi işinizi patronu olarak yapabilirsiniz. Ancak kendi işinizi patronu olmak için sermayeye ihtiyaç duyulduğu ortada. Peki sermeye olmadan iş kurabilir misiniz?

Bu yazımızda sermayesiz olarak yapabileceğiniz 5 iş fikrini ele alacağız. Bu işler başka iş fikirlerinin kapısını aralaması bakımından size ilham kaynağı olacağını düşünüyoruz.

Sermayesiz Olarak Yapılabilecek İş Fikirleri 

Bir iş kurmak için sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. İşyerinin dizaynından kirasına, işyerine alınacak eşyadan işçi masrafına varana kadar pek çok alanda harcama yapmanız gerekiyor. Yani işyeri açmanın bir maliyeti bulunuyor. Ancak şimdi size sermayeye gerek olmadan kurabileceğiniz 5 iş alanı sıralayacağız:

1- Stand Kurmak ya da Seyyar Olarak Atıştırmalık Satmak

Sermayesiz olarak yapılabilecek işler arasında stand kurmak ya da seyyar şekilde ürün satmak ilk sırada geliyor. Gerek stand açarak gerekse seyyar olarak patlamış mısır, şekerleme, hediyelik eşya, midye, kumpir, pilav ya da benzeri ürünleri satabilirsiniz. Bu şekilde ürün satışı yapabilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey stand olarak kullanabileceğiniz tezgah ya da seyyar olarak kullanabileceğiniz bir araba.

Bu konu bağlamında şunu belirtmemiz gerekiyor. Eğer sabit olarak bir yerde stand açarak satış yapacaksanız bu konuda belediyeden izin almanız gerekmektedir.

2- Boyacılık 

Başınızı kaldırın ve etrafınıza bakın. Gördüğünüz her ev ve işyerinin boya ihtiyacı bulunuyor. Bir yer yeni boyansa dahi bir kaç yıl sonra tekrar boyanması gerekecek. Dolayısıyla boyacılık, her zaman ihtiyaç duyulan bir iş alanıdır.

Boyacılık yapmak için sadece boya yapmayı bilmeniz gerekiyor. Bunun dışında başka hiç bir şeye ihtiyacınız bulunmuyor. Zira bir yeri boyarken kullanacağınız fırça, spatula, rulo gibi malzemeleri boyayı yaptıracak kişi tarafından temin edilmektedir.

Boyacılık işini nasıl öğreneceğinizi dert etmenize gere yoktur. Çünkü bu mesleği öğrenmek için bir boya ustasının yanında kısa bir süre çalışmanız yeterli olabileceği gibi benzer şekilde Halk Eğitim Merkezleri’nin ya da Milli Eğitim Bakanlığı meslek edindirme kurslarına (Akşam Sanat Okulu) devam etmeniz de yeterli olabilecektir.

3- Emlakçılık

Sermayesiz olarak yapılabilecek işlerden biri de emlakçılıktır. Özellikle işyerinin kuruluşunda büyük maliyet gerektirmemesi ve küçük meblağlarla bu işyerinin kurulabilmesi nedeniyle çoğu kişi tarafından emlakçılık tercih edilen meslekler arasındadır.

Emlakçılık işini sürdürebilmeniz için pazarlamacılık ve aracılık konusunda yetenekli olmanız gerekmektedir. Bir yeri ne kadar hızlı kiralar ya da satabilirseniz, isminiz de o kadar çabuk duyulacaktır.

Emlakçılık işinde başarıyı tutturmanız halinde büyük paralara sahip olabilirsiniz.

4- Çiğ Köfteci Dükkanı Açmak

Son 10 yılın en revaçta işi etsiz çiğ köfte işidir. Neredeyse her mahallede bile görmeye başlayacağımız çiğ köftecilik işi hem az sermaye ile kurulması hem çiğ köftenin ucuz olması hem de geniş bir müşteri kitlesi olması nedeniyle oldukça cazip iş alanıdır. Çiğ köftenin maliyetinin düşük olması nedeniyle de karlı bir iştir.

Çiğ köfte dükkanına koyacağınız çiğ köfteyi, bir çiğ köftesi firmasının bayiliğini alarak yapabileceğiniz gibi eğer maharetiniz var ise kendiniz çiğ köfte yaparak da temin edebilirsiniz.

5- Danışmanlık ve İş Takibi Bürosu

İş takip edebilirim ve takip ettiğim işleri kısa sürede neticelendirebilirim diyorsanız, bu iş tam size göre. Aldığınız işin büyüklüğüne göre elde edeceğiniz gelirin de arttığı bu iş için kişisel beceriniz dışında başkaca herhangi bir şeye ihtiyacınız yoktur. Özellikle daha önceden edindiğiniz çevreniz ve iş bağlantılarınız var ise danışmanlık işi kurarak alacağınız işleri kısa sürede neticelendirmeniz mümkündür. Ayrıca belirli bir alanda uzmanlığınız var ise firmalara bu konuda danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

Danışmanlık ve iş takibi bürosu açmak için büyük sermayeye ihtiyacınız bulunmuyor. Ofis malzemelerine sahip olmanız işyerinizi kurmak için yeterlidir. Gerekirse ofis malzemelerini ikinci el alarak iş yeri kuruluş maliyetlerini düşürebilirsiniz.

Danışmanlık ve iş takibi bürosuna örnek olarak sigorta aracılık hizmeti veren büroları ya da tapuda evrak işleri yapan kişileri örnek olarak gösterebiliriz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster