SGK Primlerim Eksik Ödeniyor İstifa Edersem Kıdem Tazminatı Alır Mıyım?

SGK Primleri eksik ödenen birinin istifası halinde kıdem tazminatı alıp alamayacağı kafaları oldukça karıştıran bir konuydu. Çünkü istifa halinde işçi belirli durumlar haricinde kıdem tazminatı alamıyordu. Ancak Yargıtay milyonlarca işçiyi ilgilendiren bir karar verdi.

Bu yazımızda SGK primleri eksik yatırılması nedeniyle istifa eden işçinin kıdem tazminatı hakkını inceleyeceğiz.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, işçinin emeklilik yaşını doldurması, yaş haddinden emekli olması, haklı nedenle istifa etmesi veya kanunda açıkça sayılan hallerden birinin gerçekleşmesi ile işyerinden ayrılması durumunda aldığı toplu paradır. 

Kıdem tazminatı alabilmek için belirsiz süreli iş akdiyle aynı işyerinde en az 1 yıl süreyle çalışıyor olmak gerekmektedir. Belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışanlar ya da aynı işyerinde bir yılını doldurmadan ayrılanlar kıdem tazminatı alamazlar.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Kıdem tazminatı alabilmek için genel olarak kişinin kendi istek ve kusuru dışında işyerinden ayrılması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu anlamda aşağıda sayacağımız kişiler kıdem tazminatı alabilmektedir:

 • İş Kanunu 24’üncü madde uyarınca işçinin haklı fesih hakkını kullanarak istifa etmesi halinde işçi kıdem tazminatı alabilir.
 • Emekli olanlar veya çalışme süresi ile emeklilik yaşını doldurup kendi isteği ile işyerinden ayrılanlar kıdem tazminatı alabilir.
 • Zorunlu askerlik görevi için işyerinden ayrılanlar kıdem tazminatı alabilir.
 • Evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde kendi isteği ile işyerinden ayrılan kadın çalışanlar kıdem tazminatı alabilir.
 • Vefat halinde vefat edenin yakınlarına kıdem tazminatı ödeniyor.

SGK Primi Eksik Yatırılan Kişi İstifa Ederse Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

İşçilerin SGK primi kendilerine ödenen brüt asgari ücret üzerinden yatırılmaktadır. Yatırılan bu prim işçinin emekliliği halinde emekli maaşının hesaplanmasında temel kriter olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla düşük miktarda prim yatıranlar daha az emekli maaşı alırken yüksek miktarda yatırılanlar daha fazla emekli maaşı alacaktır. Dolayısıyla düşük prim yatırılması işçi için hak kaybına neden olmaktadır.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi son verdiği kararında emsal olacak bir uygulamaya yer verdi. Yüksek Mahkeme’nin kararına göre bir işçi işverenden SGK primlerini gerçek miktar üzerinden yatırılmasını talep etme hakkına sahiptir. Eğer işveren gerçek değer üzerinden prim yatırmıyor veya işçinin bu talebini dikkate almıyor ise işçi İş Kanunu 24’üncü maddesine göre haklı nedenle fesih hakkını kullanabilecektir. Bu durumda işverenden kıdem tazminatını da alabilecektir. 

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesabında iki temel kriter dikkate alınmaktadır. Çalışılan süre ve her yıl için son alınan brüt bir maaş hesaba katılıyor. Örneğin 3 yıl süreyle aynı işyerinde çalışan bir işçinin aldığı brüt maaş 3000 TL olsun. Bu durumda bu kişinin alacağı kıdem tazminatı 3 yıl için 9000 TL olacaktır.  Eğer işçinin yıla ulaşmamış çalışması var ise bu durumda aya ve güne denk gelen kısım ayrıca hesaplanıyor. Örneğin bu kişi 3 yıl 3 ay çalışmışsa, her yıl için 3000 TL alacak ayrıca 3 ay için de 750 TL alacaktır. Toplamda 9750 TL kıdem tazminatı olacaktır. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: İşten çıkarılan bir kimse ne yapmalıdır sorusunun cevabını öğrenmek ve hak kaybına uğramamak için hemen bağlantıya tıklayın.

2 Responses

Tüm yorumları göster
 1. Ebru
  26 Ağustos 2019
 2. Cuma kaya
  19 Nisan 2020

Bir cevap yazın