Sigorta Girişi Olmayan Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi?

Sigorta Girişi Olmayan Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi: Ev hanımlarının emekli olup olamayacağı konusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Ev hanımları aslında hayatlarını ev işleri ve çocuk bakımıyla geçirmektedir. Bu bakımdan bir toplumun sağlıklı bireylere sahip olabilmesi için ev hanımlarının özverisi parayla ölçülemeyecek kadar önemlidir. Ancak ev hanımları ömürleri boyunca sigortalı ya da Bağ-Kur’lu olarak bir işte çalışmadıkları için sosyal güvenlik girişleri olmamakta ve dolayısıyla emekliliğe ilişkin süreleri de başlamamaktadır. Peki sigorta girişi olmayan ev kadınının emekli olma ihtimali var mıdır?

Bu yazımızda hiç bir SGK girişi olmayan ev hanımlarının emekli olup olmayacakları sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Emeklilik Nedir?

Emeklilik, bir kimsenin belirli bir süreyle sosyal güvenlik primlerinin ödenmesi ve mevzuatta öngörülen yaş sınırının dolmasıyla birlikte sosyal güvenlik primi yatırdığı kurumdan yaşadığı sürece aylık maaş alması ve sağlık hizmetleri ile diğer haklardan yararlanması anlamına gelmektedir.

Emekli olabilmek için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yer verilen şartları sağlamak zorunludur. Bu şartlar arasında sigorta girişinin olması, primlerin ödenmesi ve kanunda yer verilen yaşın dolması gerekiyor.

Emekli olduktan sonra herhangi bir şekilde prim ödemesi yapılmamaktadır.

Emekli Olmak İçin Hangi Şartlar Gerekiyor?

İster kadın olsun ister erkek olsun, emekli olabilmek için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yer verilen şartları sağlamak zorunludur. Bu şartlar esas olarak 3 tanedir:

  • Doldurulması gereken hizmet yılı (buna sigortalılık süresi de denilmektedir)
  • Doldurulması gereken yaş
  • Ödenmesi gereken prim süresi

Emekli olabilmek için aranan şartlar bunlar olmakla birlikte özellikle yaş ve prim süresi ile ilgili olarak Kanun’da değişiklik yapıldığı için emekli olma yaşı sigorta giriş tarihine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 1994 yılında sigorta girişi olan bir kimsenin emekli olabilmesi için 25 yıllık hizmet süresi, 5750 gün prim ödemesi ve 55 yaşını doldurması gerekiyor. Buna karşın 2005 yılında sigorta girişi olanlar ise 7100 gün prim ödemek ve 60 yaşını doldurmak zorundadır. Bu bağlamda aşağıda ki tablodan sigorta giriş tarihine göre hangi yaşta emekli olunabileceği, ne kadar prim ödenmesi gerektiği ve hizmet yılının ne olacağını görebilirsiniz.

Sigorta Primi Ödenmemiş Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi?

Yukarıda emekli olmanın şartlarına yer verdik. Bu şartlar dikkate alındığında herhangi bir şekilde sigorta girişi olmayan ve dolayısıyla sigorta primleri ödenmemiş ev hanımları emekli olamazlar. Bir dönem ev hanımlarının geçmiş dönük borçlanma yapmaları suretiyle emekli olmalarının önünü açmak amacıyla kanun teklifi verilmiş ise de bu kanun çıkmadığı için ev hanımlarının emekli olma imkanları ortadan kalktı.

Burada dikkat edilmesi gereken konu şudur: herhangi bir şekilde sigorta girişi olmayan ve primleri ödenmemiş ev hanımları emekli olamaz. Buna karşın isteğe bağlı sigorta yaptıran ev hanımları ya da geçmiş sigortalı çalışma süresi olan ev hanımları prim günü dolmasa bile geçmiş primlerini borçlanarak emekli olabilirler.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın