SMS İle Kredi Başvurusu Hakkında Merak Edilen 12 Önemli Konu

SMS ile kredi başvurusu yapmak çok kolaydır. Bankanın belirlediği SMS numarasına yine bankanın belirlediği şekilde mesaj göndermeniz halinde kredi sonucu dakikalar içinde mesajla bildirilecektir. SMS kredi, pratik ve kolay kredi başvurusu olması nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen kredi başvuru yöntemleri arasında gelmektedir. Ancak SMS ile kredi başvurusu ile ilgili cevabı merak edilen bir çok soru bulunuyor.

Bu yazımızda SMS ile kredi başvurusu hakkında merak edilen soruları ve cevaplarını sizin için derledik. İşte o sorular ve cevapları.

SMS İle Kredi Başvurusu Nedir?

SMS ile kredi başvurusu, bankaların belirlediği SMS numarasına yine bankanın istediği bilgileri kısa mesaj şeklinde göndermek suretiyle yapılan kredi başvurusudur. Bu şekilde yapılan kredi başvurusunun onaylanması halinde onay alan kişi kesin onay işlemi için en yakın banka şubesine giderek kredi işlemini tamamlamak zorundadır. Bu nedenle SMS ile kredi, ön onaylı kredi olarak da adlandırılmaktadır.

SMS İle Kredi Başvurusu Nasıl İncelenmektedir?

SMS ile kredi başvurusu yapılması halinde, mesajda yer alan TC kimlik numarası üzerinden bankanın bilgi işlem alt yapısı, Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin bilgi işlem alt yapısına bağlanmaktadır. Çünkü Risk Merkezi’nin bilgi alt yapısında kişilerin kredi notu, kredi sicili, önceki kredi ödemeleri, gelir durumu gibi bilgileri tutulmaktadır. Böylece banka, Risk Merkezi’nin alt yapısı üzerinden kredi notu ve kredi sicil durumu gibi bilgileri sorgulamaktadır. Bu sorgulama üzerine eğer kişinin kredi notu kredi almaya yeterliyse, kredi sicili bozuk değilse ve geliri yeterliyse kredi başvurusuna onay verilmektedir. Aksi halde başvuru reddedilmektedir.  

SMS İle Kredi Başvurusu Ne Kadar Süre İçinde Sonuçlanır?

SMS ile kredi başvurusu, kısa süre içinde sonuçlandırılmaktadır. Bu anlamda kredinin onay ya da ret sonucu yoğunluğa göre en fazla 5 dakika içerisinde tamamlanmak ve başvuran kişiye bilgi mesajı gönderilmektedir. Gönderilen bilgilendirme mesajında kredi onaylanmışsa alınabilecek kredi miktarı da yazmaktadır. 

SMS Kredi Başvurum Ret Oldu Ne Yapmalıyım?

SMS ile kredi başvurusu yaptınız ama kredi başvurusu reddedildi. Bu durumda yapmanız gereken hemen bankanın en yakın şubesine gitmeniz ve kredi başvurunuzu bir de şubeden yapmanızdır. Çünkü kimi zaman gerek Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin gerekse bankanın kendi alt yapısında yer alan bilgilerde hata olabilmekte ve bu durumda kredi başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır. Özellikle gelir bilgisi ya da daha önce var olan ancak ödenmiş kredi borcunun sanki devam ediyormuş gibi gösterilen bilgiler nedeniyle kredi başvurusu reddedilmektedir. Bu durumda şubeden gerekli bilgileri aldıktan sonra istenen belgelerle başvuru yapılması halinde kredi alabilirsiniz.

SMS İle Kredi Başvurusu İçin Gelir Belgesi veya Kefil İsteniyor Mu?

SMS ile kredi başvurusu sırasında kefil ya da gelir belgesi istenilmemektedir. Ancak kredinin onaylanması durumunda kesin onay işlemi için şubeye gittiğinizde banka kredi notunuz ve mevcut gelir durumunuza göre kefil isteme hakkını saklı tutmaktadır. Ayrıca kesin onay işlemi aşamasında bankanın aldığınız krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizi teyit etmek amacıyla gelir belgesi de istemektedir. Dolayısıyla mesaj ile kredi başvurusu yaparken gelir belgesi ve kefil istenmese de kesin onay aşamasında bunlar istenebilir.

Kredi Notu Düşük Olan ya da Kara Listede Olan Biri SMS İle Kredi Başvurusunda Bulunabilir Mi?

Kara listede bulunan, kredi sicili bozuk olan, kredi notu düşük olan ya da kırmızı kalem yiyen biri SMS ile kredi başvurusu yapabilir. Bu konuda engel bir durum yoktur. Ancak bankanın bilgi alt yapısında eğer bu durumda olan kişilerin kredi başvuruları reddedilsin şeklinde talimat girilmiş ise bu durumda kredi başvurusu ret ile sonuçlanabilecektir. Ancak bazı bankalar özellikle kişinin gelir durumunu dikkate alarak kredi notunun düşük veya kredi sicilinin bozuk olmasını ikinci planda tutabilmekte ve krediye ön onay verebilmektedir.

SMS Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür Mü?

SMS ile kredi başvurusu yapılmasının kredi notuna herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla dilediğiniz kadar dilediğiniz bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

SMS İle Kredi Başvurusu Yaptım Kredi Onaylandı Krediyi Almalı Mıyım?

SMS ile kredi başvurusu yaptınız ve krediniz onaylansa bile krediyi almak zorunda değilsiniz. Burada banka aslında kredi almak isterseniz size sunacağı kredi miktarını bildirmektedir. Siz bu kredi miktarını kabul edip kredi sözleşmesini imzalarsanız bu krediyi kullanabilir ve bankaya karşı borç altına girersiniz. Dolayısıyla sms ile onaylanan krediyi almak zorunda değilsiniz.

SMS İle Kredi Başvurusu Onaylandı Ancak Krediyi Almadım Kredi Notum Düşer Mi? 

SMS ile kredi başvurusunun onaylanması ya da başvurunun reddedilmesinin kredi notu üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı gibi krediyi almamanızın da kredi notunuza etkisi olmayacaktır.

SMS İle Kredi Başvurusu Ücretli Midir?

SMS ile kredi başvurusu bankaların ücretsiz olarak sunduğu bir hizmettir. Başvuru için bir ücret alınmamaktadır. Ancak kimi zaman bazı cep telefonu operatörlerinin mesaj ücreti alabildiklerini de unutmamak gerekiyor.

Bankaların SMS İle Kredi Başvuru Numaraları Hangileridir?

Ülkemizde SMS ile kredi veren bankalar bulunmaktadır. Ancak her bir banka farklı numaralar ve mesaj içeriği ile başvuru yapılmasını öngörmektedir. Aşağıdaki linkte hangi bankaların hangi numara üzerinden hangi bilgiler yazılarak kredi başvurusu yapılabileceğini açıkladık.

SMS ile kredi veren bankaların SMS numaralarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

SMS İle Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

SMS ile kredi veren bankaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz: 

 • Garanti Bankası SMS İle Kredi Başvurusu
 • Akbank SMS İle Kredi Başvurusu
 • Türkiye İş Bankası SMS İle Kredi Başvurusu
 • Ziraat Bankası SMS İle Kredi Başvurusu            
 • Yapı Kredi Bankası SMS İle Kredi Başvurusu
 • Vakıfbank SMS İle Kredi Başvurusu
 • Halk Bank SMS İle Kredi Başvurusu
 • TEB SMS İle Kredi Başvurusu
 • QNB Finansbank SMS İle Kredi Başvurusu
 • Odeabank SMS İle Kredi Başvurusu
 • Şeker Bank SMS İle Kredi Başvurusu

Bu listede yer verilen bankaların kredi başvuru bilgileri hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: SMS ile en hızlı kredi kullandıran bankaların listesini görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın