Son 10 Yılda Alınan Kredi Masraflarını Geri Alabilir Miyim?

Kredi masraflarını geri alma konusu, banka kredisi kullanan herkesi yakından ilgilendiren bir konudur. Bankaların çoğu istihbarat ücreti, kırtasiye masrafı, dosya masrafı ve başka isimler adı altında kredi kullanan kişilerden yasal olmayan paralar almaya devam etmektedir. Son günlerde bankaların aldığı kredi masraflarının yasal olduğuna dair bilgi dolaşsa da gerçekte bankaların alabilecekleri kredi masrafları sınırlı sayıdadır. Bankaların alabilecekleri kredi masrafları dışında aldıkları her parayı yasal faizi ile birlikte geri ödeme zorundadır.

Bu yazımızda son 10 yıl içinde aldığınız krediler için alınan hangi masrafları geri alabileceğiniz konularını inceleyeceğiz.

Bankalar Hangi Masrafları İsteyebilir?

Kredi kullanırken bankaların hangi masrafları almasının yasal olduğu sorusunu cevaplamak, haksız olarak alınan masrafların neler olduğunu kendiliğinden ortaya çıkaracaktır. 

Bankaların yasal olarak alabileceği masraflar sırasıyla şunlardır:

  • Kredi Tahsis Ücreti : Bu ücret, ana para borcunun binde 5’i oranında alınan bir ücrettir. Bu ücretin hesabında çekilen kredinin ana para borcu dikkate alınır. 
  • BSMV : Bankacılık ve Sigorta Muameleleri Vergisi olarak adlandırılan BSMV, kredi tahsis ücretinin yüzde 5’i oranında alınmaktadır.
  • Sigorta Masrafı: Bankalar kredi tahsisi sırasında sigorta yapılmasını zorunlu tutmuş ise bu da kredi masrafı şeklinde ödenecektir.
  • Ekspertiz Masrafı: Konut kredisi ya da ikinci el araç kredisi alınırken, krediye konu konut ya da taşıtın krediye uygun olup olmadığının tespiti amacıyla banka tarafından bağımsız denetim kurumlarına yaptırılan uzman incelemesi masrafları alınan yasal masraflar arasındadır.
  • Kredi İle Doğrudan İlgili Masraflar: Kredi ile doğrudan ilgili olan diğer masraflar da banka tarafından talep edilebilir. Burada önemli olan istenen masrafın doğrudan doğruya kredi ile ilgili olmasıdır. Örneğin kredi onayının posta yoluyla tarafınıza bildirilmesini istemişseniz, posta masrafı buna örnektir.

Bankanın Haksız Yere Aldığı Masrafları Nasıl Geri Alabilirim?

Bankaların yasal olarak alabileceği masraflar dışında kalan masrafları alamaz. Şayet bu masrafların haksız olarak tüketiciden alınması halinde banka yasal faizi ile birlikte bu masrafları geri ödemek zorundadır. Ancak burada önemle belirtelim ki kredi için haksız masraf uygulaması sadece tüketici kredileri için geçerlidir. Bu anlamda ihtiyaç, taşıt, konut gibi tüketici finansman kredileri için yasal olarak alınabilecek masraflar dışında başka masraf talep edilemez. Buna karşın ticari kredilerde alınabilecek masraflar banka tarafından belirlenebilir. 

Tüketici finansman kredilerinde bankanın alabileceği masraflar dışında kalan masrafların alınması halinde tüketicinin bu masrafları geri nasıl alabileceği konusuna tekrar dönelim.

Haksız olarak alınan kredi masrafı varsa, zorunlu olmamakla birlikte bu masrafların talebi için öncelikle bankaya bir dilekçe ile başvuru yapıp talepte bulunabilirsiniz. Eğer banka talebinizi olumlu bulursa, yasal süreçle uğraşmadan paranızı alabilirsiniz. Eğer bu yolu tercih ettiniz ve banka talebinizi reddettiyse veya hiç bu yola başvurmayacaksanız doğrudan tüketici hakem heyetine başvuru yapmanız zorunludur. Ancak talep edeceğiniz kredi masrafları 5 bin 650 TL’nin üzerindeyse doğrudan Tüketici Mahkemesi’ne dava açmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kredi Masraflarını Geri Almak İçin Zamanaşımı Süresi Ne Kadar?

Haksız masraf iadesi için zamanaşımı süresinin olduğunu unutmamalısınız. Bu süre 10 yıldır. 10 yıllık süre haksız olarak ücretin sizden tahsil edildiği tarihten itibaren başlar. Eğer 10 yıllık süreyi kaçırırsanız, banka bu ücreti ödemekten imtina edebilecektir. 

Dosya Masrafı Alacağım Var Mı Nasıl Sorgulayabilirim?

Bankalardan dosya masrafı alacağınızın olup olmadığınız e-devlet şifrenizi kullanarak e-devlete giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun dışında bankaların internet bankacılığına giriş yaparak ya da bankalara dilekçe ile başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

Kredi Masrafları İadesi Hakkında Örnek Yargıtay İçtihatları

Kredi masraflarının iadesi hakkında Yargıtay’ın vermiş olduğu bir çok emsal karar bulunmaktadır. Bu kararda kredi masrafının sadece doğrudan kredi ile ilgili olması gerektiğine özellikle vurgu yapılmaktadır.

Kredi masraflarının iadesi hakkında Yargıtay içtihatlarını görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Boşanan eşlerin kredi borcunu kimin ödeyeceği konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster