Son Kullanma Tarihi Geçen Banka Kartı Kullanılabilir Mi?

Son kullanma tarihi geçen banka kartının kullanılıp kullanılamayacağı bir çok kart kullanıcısının merak ettiği konuların başında gelmektedir. Gerçekten son kullanma tarihi geçen banka kartına ne olacağı konusu, banka kartı kullanan kişilerin zaman zaman merak ettiği konulardan biridir. Her bankamatik ve kredi kartının üzerinde son kullanma tarihi yazmaktadır. Kartın son kullanma tarihi genelde 5 yıl şeklinde uzunca bir süreyi kapsadığı için çoğu zaman kartın son kullanım tarihini gözden kaçırıyoruz. Bu durumda kartın son kullanım tarihi geçerse kart ile işlem yapılabilir mi şeklinde soru zihinleri meşgul etmektedir.

Bu yazımızda, kredi kartı veya banka kartı son kullanım tarihi geçerse ne olur sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Banka Kartı veya Kredi Kartının Son Kullanım Tarihi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Banka veya kredi kartlarının son kullanım tarihi, o kart ile işlem yapabileceğiniz son günü ifade etmektedir. Banka kartlarına son kullanım tarihi konulmasının nedeni aslında yazılımla ilgili bir konudur. Her banka ve kredi kartı, mevcut teknoloji ile uyumlu üretilir. Ancak zaman içinde teknolojik gelişmelere bağlı olarak banka, yeni teknolojiye ayak uydurmak zorundadır. Dolayısıyla kartın içerisinde bulunan kodlar, zaman içinde güncelliğini kaybettiği için kartın değiştirilmesi gerekiyor. Bankalar genellikle 5 yıllık periyotlarla kartın değiştirilmesini öngörmektedir.

Kredi Kartının veya Bankamatik Kartının Son Kullanım Tarihi Dolarsa Ne Olur?

Kredi kartı ya da bankamatik kartınızın son kullanım tarihi dolması, o kartı bir daha kullanamayacağınız anlamına gelir. Bir başka anlatımla, elinizdeki kartla para yatıramazsınız, para çekemezsiniz ve alışveriş yapamazsınız. Örneğin son kullanım tarihi geçmiş bir kartla ATM’den işlem yapmaya kalktığınızda, kartı ATM’ye taktığınız anda ATM otomatik olarak kartı yutacak ve geri size vermeyecek. Ya da son kullanım tarihi geçmiş bir kartla alışveriş yaptığınızda POS cihazından kartınızı geçirdiğinizde geçersiz kart uyarısı alacaksınız.

Banka ve Kredi Kartından Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar? 

Son kullanım tarihi bütün banka ve kredi kartlarının ön yüzünde yazar. Son kullanma tarihi sırasıyla ay ve yıl olarak belirtilmektedir. Kartın ön yüzünde “ay/yıl” şeklinde yer almaktadır. Bazı banka kartlarında son kullanma tarihi ingilizce olarak da yazabilmektedir. Geçerlilik süresi olarak da anlaşılabilecek olan son kullanma tarihinin ingilizce karşılığı “valid” şeklindedir. Örneğin bir kartın 10/21 şeklinde yazan son kullanım tarihi, 2021 yılının 10. ayının son günü itibariyle bu kartın kullanımı sona ermektedir şeklinde anlaşılmalıdır. Aşağıda örnek olmak üzere, Ziraat Bankası Combo kart, Yapı Kredi World, İş Bankası Maximum, Garanti Bankası Bonus, TEB kredi kartı, ING Bank kartların son kullanım tarihi nerede yazara göstermeye çalıştık.

Kredi Kartının veya Bankamatik Kartının Son Kullanım Tarihi Dolmuşsa Ne Yapmalısınız?

Banka kartı son kullanma tarihi doldu ya da kredi kartı son kullanma tarihi geçti. Bu durumda ne yapacaksınız?

Banka ya da kredi kartının son kullanım tarihi geçmesi durumunda yukarıda açıkladığımız üzere, kartınız plastik bir parça olmak dışında başka hiçbir fonksiyonu kalmıyor. Çünkü kart otomatik olarak işleme kapatılıyor. Ama panik olmanıza gerek yok. Şayet banka kartınızın son günü yaklaşmışsa bankanız otomatik olarak bankaya bildirdiğiniz adrese kartınızın yenisi yolluyor. Eğer bankanız size yeni bir kart yollamamışsa veya banka sisteminde kayıtlı adresiniz yanlış ise elinize kart ulaşmayacağı için elinizdeki kartın son kullanım tarihini geçirebilirsiniz. Böyle bir sorun ile karşılaşmak istemiyorsanız, şu kanallardan biri ile işlem yapmalısınız:

  • Bankanızın en yakın şubesine giderek yeni bir kart talebinde bulunabilirsiniz.
  • Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak adresinizi bildirerek yeni bir kart gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Kredi Kartı veya Bankamatik Kartının Son Kullanım Tarihi Dolarsa Elinizdeki Kartı Ne Yapmalısınız?

Kredi kartı ya da bankamatik kartının son kullanım tarihinin dolması halinde, elinizdeki kart geçersiz olacaktır. Ancak size gönderilecek olan kartın bilgileri ile elinizdeki kartın bilgileri aynı olabilme ihtimalini dikkate alarak geçersiz olan kartınızı ufak parçalara ayırarak kesmenizde ve daha sonra çöpe atmanızda yarar vardır.

 Kredi Kartımın Son Kullanım Tarihi Geçerse Kart Taksitlerini Nasıl Ödeyebilirim?

Kredi kartının son kullanım tarihi geçse bile kredi kartına olan borç devam etmektedir. Bu durumda kredi kartınızın ekstre borcunu ödemelisiniz. Ekstre borcunu ödemek için kredi kartının son kullanım tarihi geçtiği için ATM’leri kullanamazsınız. Çünkü kart geçersiz olacağı için ATM otomatik olarak kartı tutacak ve size geri vermeyecek. Bu nedenle son kullanım tarihi geçmiş kredi kartına ait ekstre borcunu ödemek için şu kanallardan birini tercih edebilirsiniz:

  • ATM’den kartsız işlem ile ekstre borcunu yatırabilirsiniz.
  • Banka şubesinden ekstre borcunu ödeyebilirsiniz.
  • Havale ya da EFT yaparak kart borcunu ödeyebilirsiniz.
  • PTT’den kredi kartı borcunuzu yatırabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster