Ticari İşletmelere Kefilsiz Kolay Ticari Kredi İmkanı: Spot Kredi

Ticari İşletmelere Kefilsiz Kolay Ticari Kredi İmkanı “Spot Kredi”: Spot kredi,vadesi, kullanım kolaylığı, değişken faiz uygulamasının olmaması, ödenecek faizin başlangıçta belli olması, spot kredi faizinin diğer ticari kredi faizlerine göre düşük olması gibi pek çok nedenle günümüzde tercih edilen ticari kredi türü haline gelmiştir.

Bu yazımızda spot kredi hakkında merak edilen konularda sizlere bir takım bilgiler vermeye çalışacağız.

Spot Kredi Ne Anlama Gelmektedir?

Spot krediyi doğru anlamak için spot kredi nedir sorusuyla başlamak doğru olacaktır. Spot kredi, alınan kredinin vadesi ve krediye uygulanacak faizin başlangıçta belli olduğu ve sonradan hiç bir değişikliğin yapılmadığı ticari kredi türüdür. Örneğin 12 ay vade ile spot kredi alındığını ve uygulanan faizin %3 olduğunu düşünelim. Dönem içerisinde faizler düşse de yükselse de vade sonunda ödenecek faiz % 3’ten hesaplanacaktır.

Spot kredi kısa ve orta vadeli olarak sunulmaktadır. Bu anlamda spot krediler genellikle 12-24 ay vade seçenekleri ile kullanılmaktadır. Gerek kredinin vadesi gerekse kredinin faizi ne banka tarafından ne de müşteri tarafından değiştirilememektedir. Bununla birlikte spot kredinin bu katı kuralını kıran bazı spot kredi kampanyaları ortaya çıkmıştır. Bu kredinin adı erken kapama opsiyonlu spot kredidir.

Erken kapama opsiyonlu spot kredide, anaparanın ödenmesi için vadenin sonunu beklemeye gerek kalmamaktadır. Müşteri kredinin vadesi dolmadan o ana kadar işlemiş olan faizleri de ödeyerek spot krediyi kapatabilmektedir. Ancak bu şekilde kredi kullanılması halinde banka, erken kapatma opsiyonunun kullanılması durumunda sözleşmede belirlenen daha yüksek faiz oranından krediyi hesaplayabilmektedir.

Ticari kredi türü olan spot krediler sadece ticari işletme sahiplerine ticari işletmeleri için kullandırılmaktadır. Bu anlamda spot krediden yalnızca KOBİ’ler, ticari firmalar ve kurumsal şirketler yararlanabilmektedir. Bunlar dışında kalan kişi ya da kurumlar spot krediden yararlanamayacaklardır.

Spot Kredinin Özellikleri Nelerdir?

Spot kredi yaygın olarak kullanılan bir kredi türü olmakla birlikte diğer kredilerden ayrı birçok özelliği bulunmaktadır. Bu anlamda spot kredinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Spot kredi TL veya yabancı para cinsinden kullanılabilir.
 • Kredinin faiz oranı, kredinin kullanılacağı gün belirlenir ve bu faiz oranı vade sonun kadar değişmez.
 • Spot kredinin faiz ve anapara tahsilatı vade sonunda gerçekleşir.
 • Kredinin vadesi günlük, haftalık veya aylık olarak belirlenebilir.
 • Kredi için ödenecek faiz miktarı kredi sözleşmesi imzalanırken belli olduğu için işletmeler vade sonunda ne kadar borç ödeyeceğini bilerek nakit yönetimlerini daha sağlıklı gerçekleştirir.

Spot Kredi Kullanmak İçin Ne Yapmamız Gerekmektedir?

Spot kredinin ne olduğunu anladığımıza göre şimdi spot kredi nasıl kullanılır sorusunun cevabına bakalım.

Spot kredi başvurusu yapabilmek için spot kredi şartlarını yerine getirmek gerekmektedir. Bu bağlamda spot krediye başvuru yapmak için ilgili bankada ticari hesabınızın bulunması zorunludur. Yani bir ticari işletmenizin olması gerekmektedir. Bunun dışında işletme kredi notunun yüksek olması ve işletmenizin kazanç sağlıyor olması da gerekmektedir. Yine işletmenin ticari kayıtlarının denetime açık ve finansal raporlamaya uygun olması şarttır. Özetle gerek işletmenin kredi notu gerekse işletme sahiplerinin kredi notunun yüksek olması ve işletmenin mali durumunun iyi olması önem arz etmektedir.

Yukarıdaki spot kredi şartlarını yerine getiriyorsanız, spot kredi alabilmek için yapmanız gereken kredi almak istediğini bankanın en yakın şubesine gitmek ve kredi kullanım için spot kredi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bunun dışında bankaya gitmeden de spot kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Bunun için internet veya mobil bankacılığını kullanmalısınız. İnternet veya mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan spot kredi başvurusu yapabilirsiniz. Şubeye gitmeden yapılacak başvurunun avantajı, kredi ön inceleme aşamasının daha hızlı olmasıdır.

Gerek şubeye giderek gerekse internet yoluyla kredi başvurusu yapmış ve kredi ön onayı geçmiş ise bankanın sizden talep edeceği evrakları götürerek kredinin hesabınıza aktarılmasını sağlayabilir ve spot kredi ödeme planına göre de kredinizi kullanmaya başlarsınız.

Spot Kredi İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

İşletme kredi notu yüksek ve mali raporu olumlu olan işletmeler spot kredi kullanabilir. Spot kredi onayını alan işletmeler krediyi kullanmak için bankaya bazı evraklar sunmalıdır. Bu evraklar genel olarak şöyledir:

Ticari kredi şirket tarafından alınacaksa;

 • Şirketin kuruluş, unvan, ortaklık ve son sermaye yapısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi
 • Ticaret Sicil Tasdiknamesi
 • Şirketin kayıtlı olduğu Oda’dan Oda Sicil Belgesi veya Faaliyet Belgesi
 • Şirket Ana Sözleşmesi
 • Şirketi temsile yetkili kişi ya da kişilerin Noter onaylı imza sürküleri
 • Şirket ortaklarının tamamının kimlik fotokopileri
 • İşveren SGK bildirgesi
 • Vergi Levhası
 • Şirkete ve şirket ortaklarına ait gayrimenkul tapuları ve taşıt ruhsat fotokopilerini içerir Malvarlığı Belgeleri
 • Bilanço esasına göre çalışan firmalar için son 3 yıllık gelir tablosu
 • Cari yıl ve son tam yıl detay mizanı
 • Cari yıl geçici vergi beyannamesi.
 • Anonim şirket kredi alacak ise Hazirun Cetveli sunulmalıdır.

Gerçek kişiye ait ticari işletme kredi alacaksa;

 • Şirketin kuruluş, unvan, ortaklık ve son sermaye yapısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi
 • Şirketin kayıtlı olduğu Oda’dan Oda Sicil Belgesi veya Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Tasdiknamesi
 • Şirket Ana Sözleşmesi
 • Vergi levhası
 • Noter onaylı imza sirküleri
 • İşletme üzerinde hak sahibi olan herkesin kimlik fotokopisi
 • İşletme üzerinde hak sahibi olan herkesin ikametgah belgesi ya da ikametgah yerine geçen belge

Spot Kredi Faizi

Spot kredi faiz oranları, bankalar arasında karşılaştırma yapmak ve en uygun spot krediyi alabilmek için dikkat edilen en önemli konulardan biridir.

Spot kredi faizi, bankadan bankaya değişiklik göstermenin ötesinde diğer tüketici kredi faizlerine göre daha yüksektir. Bunun nedeni kredi faizinin vade sonunda tahsil edilmesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü spot kredilerde faiz ve anapara vadenin sonunda ödenmektedir. Bu nedenle sabit ve yüksek bir spot kredi faiz oranı belirlenmektedir. Normalde tüketici kredilerinde faiz oranı %1 gibi düşük miktarlarla karşımıza çıkarken spot kredilerde faiz oranı %27 gibi yüksek oranlarla karşımıza çıkmaktadır. Örneğin İş Bankası 1-12 ayl vadeli spot kredi faiz oranı % 27,75’tir.

Spot kredi faiz hesaplaması, spot kredinin günlük, haftalık ya da aylık seçeneklerden hangisinin kullanıldığına göre farklı işleme tabidir. Bu nedenle kredinin vadesi ve tercih edilen vade seçeneğine göre faiz hesabı da farklı olacaktır.

Spot kredilerin faiz ödemesi, kredinin vadesinin sonunda olmaktadır. Yani anapara ve faiz vade sonunda ödenmektedir. Ödenecek faiz ve anapara miktarı kredi alındığı gün bellidir. Bu belirlenen miktardan fazla ve eksik ödeme yapılamaz. Bununla birlikte bazı bankalar örneğin Garanti Bankası, esnek spot kredi vermektedir. Burada kredi alan kişiye dilerse krediyi erken kapatma opsiyonu tanınmaktadır.

Spot Kredi İle Rotatif Kredi (BCH) Arasında Ne Fark Vardır?

Ticari işletmelerin alabileceği önemli iki ticari kredi türü bulunmaktadır. Bunlardan biri spot kredi ve rotatif kredidir. Her iki kredi de ticari işletmelere veriliyor olsa da spot kredi ve rotatif kredi farkını iyi bilmek vere aralarındaki farkları doğru tespit etmek yararlıdır. Bu bağlamda spot kredi ile rotatif kredi arasındaki farkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Spot kredinin faiz oranı vade içerisindeyken değişmez. Kredi alınırken ödenecek faiz oranı ve miktarı bellidir. Rotatif kredinin faiz oranı ise her faiz ödeme döneminde farklılık gösterebilir.
 • Spot kredinin faizi ve anaparası vade sonunda birlikte ödenir. Rotatif kredide ise faiz ödeme dönemleri vardır ve kredinin vadesi içerisinde belirli dönemlerde faiz ödemesi alınır.
 • Spot kredi alınırken ne miktarda faiz ve anapara toplamı ödeneceği bellidir. Ancak rotatif kredide, faiz değişkenlik gösterdiği için başlangıçta ne kadar faiz ödeneceği belli değildir. Dolayısıyla spot kredide nakit yönetimi öngörülebilirken, rotatif kredide bu şekilde bir nakit yöntemi öngörülebilir değildir.
 • Spot kredide erken kapatma söz konusu değildir. Rotatif kredide ise istenildiği zaman kredi erken kapatılabilir.
 • Spot kredinin faizi seçilen vadeye göre günlük, haftalık ya da aylık işletilebilir. Rotatif kredinin faizi ise günlük işletilir.

Spot Kredi Kullanmak Avantajlı Mı yoksa Rotatif Kredi Kullanmak Avantajlı Mıdır?

Spot kredi ve rotatif kredi işletmelerin acil nakit kredi ihtiyaçlarını çözmek için başvurdukları nakdi ticari kredi türüdür. Ancak her iki kredinin de faiz oranlarının diğer kredilere nazaran yüksek olduğunu söylememiz gerekiyor. Şayet bu kredilerden birini almak ihtiyacında iseniz bu iki krediden birine başvurmadan önce işletmenizin mali yapısı ve piyasa koşullarına dikkat etmelisiniz. Bu anlamda;

a) Faiz oranlarının artacağı beklentisi var ise rotatif krediden kaçınmalısınız. Çünkü rotatif kredide faizler vade içinde değişken olup kredinin faizi ödeme günü hesaplanmaktadır. Buna karşın spot kredide faiz oranı sabit olduğu için faiz oranlarının artacağı beklentisi dönemlerinde spot kredisi tercih edilmelidir.

b) Faiz oranlarının düşeceği beklentisi var ise rotatif kredi tercih edilmelidir. Çünkü faiz ödemesinin yapılacağı tarihte daha düşük faiz oranı üzerinden kredi faizi ödenebilecektir.

c) Şirketin nakit akışı da bu tercihte önemlidir. Bu anlamda şayet işletmenin bilançosu kötüye gidiyorsa, mesela satışlar azalıyorsa, siparişler azalıyorsa ve ileride nakit ihtiyacı olacağı öngörülüyorsa, spot kredi tercihi doğru olacaktır.

Spot Kredi Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Spot kredi gününde ödenmezse, kredi borçlarının tahsiline dair genel kurallar devreye girecektir. Ancak spot kredi borcunun ödenmemesi sadece icra takibi süreçlerini değil işletmenin ticari itibarını da etkiler. Spot kredinin ödenmemesi, işletmenin ödeme gücünün bulunmadığı anlamına gelir. Bu durumda hem diğer bankalar hem de diğer finans kuruluşları işletmeyle olan ekonomik ilişkilerini gözden geçirmek durumunda kalmanın yanında kredi taleplerini de reddedecektir. Bankalar mevcut çek defterlerini ya da kredilerini geri isteyebilecektir. Yani spot kredinin ödenmemesi, işletmenin kredi notunun düşmesi anlamına gelecektir.

Spot kredi gününde ödenmez ise ayrıca banka işletme ve kredi borcunun ilgilileri hakkında icra takibi başlatacaktır. Şayet icra takibinin olumsuz sonuçlanması ihtimali var ise banka işletmenin iflasını da isteyerek işletmeyi tüm haklarıyla birlikte tasfiye edebilecektir.

Spot Kredi Temdit Edilebilir Mi?

Spot krediler belirli vadelerle verilmekte ve bu süre içerisinde faiz oranı değişmemektedir. Bu yönüyle avantajlı bir kredi olan spot kredi, krediyi kullanana da öngörülebilir nakit yönetimi imkanı tanımaktadır. Bu avantajlı krediyi devam ettirmek isteyenler acaba spot kredi temdit edilir mi sorusunun cevabını merak etmektedir.

Spot kredinin temdit edilmesi mümkündür. Bu konuda bankanıza talepte bulunmanız yeterlidir. Ancak bankalar temdit işlemi için komisyon adı altında masraf almaktadır. Bu masraf bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Örneğin Denizbank %2 komisyon almaktadır.

Spot Kredi Vadesinden Önce Kapatılabilir Mi?

Spot kredinin özelliği kredinin anapara ve faizinin vade sonunda ödenmesidir. Hem banka hem de işletme bu beklenti içinde krediyi vermektedir. Banka alacağı faizi de bu vadeye göre belirlemektedir. Dolayısıyla spot kredinin erken kapatılması mümkün değildir. Bununla birlikte şayet erken ödeme opsiyonlu spot kredi sözleşmesi imzalanmış ise bu durumda spot kredi erkenden ödenebilmektedir. Şayet böyle bir sözleşme yok ve normal bir spot kredi sözleşmesi yapılmış ise kredi vadesinden önce kapatılamayacaktır.

Spor Kredi Veren Bankalar Listesi

Spot kredi acil nakit ihtiyacının karşılanması için önemli bir ticari kredidir. Bu kredi işletmenin mali performansı dikkate alınarak verildiği için kazanç durumu iyi ve işletme kredi notu yüksek olan işletmelere kefilsiz spot kredi verilebilmektedir.

Spot kredinin faizinin nispeten yüksek olması nedeniyle bankalar için kazançlı bir kredi türüdür. Bu nedenle bankaların çoğu spot kredi imkanı sunmaktadır. Günümüzde spot kredi için en çok tercih edilen bankalar şöyledir:

 • TEB spot kredi
 • İNG Bank spot kredi
 • İş Bankası spot kredi
 • Ziraat Bankası spot kredi
 • Deniz Bank spot kredi
 • Yapı Kredi Bankası spot kredi
 • Garanti Bankası spot kredi
 • Şeker Bank spot kredi

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster