Tarım Kredi Kooperatifleri Kredileri ve Şartları

tarım kredi kooperatifleri ihtiyaç kredileri

Kredileri ve Şartları: Tarım Kredi Kooperatifleri’nden alarak çiftçilik işlerinize devam edebilir, tarım kredi kooperatifleri hayvancılık kredisi ile işletmenize destek alarak sürdürebilirsiniz. Tarımsal İlaç Kredileri Akaryakıt Kredisi, Tarımsal Sulama Kredileri gibi kısa ve orta vadede kredileri verilmektedir. İşte Tarım Kredi Kooperatifleri Kredileri ve Şartları.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden Nasıl Kredi Alınır?

Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal destekleri her faaliyetinde desteklemektedir. Son yıllarda kredi desteği de sunan Kooperatif aracılığıyla kredilerden yararlanabilirsiniz. Tarım Kredi Kooperatiflerinden nasıl kredi alınır? Sorusu da en çok merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Makalemizde merak edilen bu soruya da cevap bulabileceksiniz. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kısa ve orta vadeli olarak kredi alınabilmektedir.

Kısa vadeli krediler, bir yıllık vade ile verilen, ihtiyaç kredileri, kimyevi gübre kredisi, hayvancılık işletme kredisi, akaryakıt ve tarımsal kredisi gibi kredilerdir. Orta vadeli krediler ise dört yıllık vade sayılarına kadar verilen tarımsal araç gereç, donatma ve tarımsal sulama adı altında verilen kredilerdir. Özel şahıs haddi olarak Kooperatifler tarafından 50 bin TL kredi verilmektedir. Bölge birliklerinin yetkisi dâhilinde ise 250 bin TL kredi verilebilmektedir. Merkez birliği onaylı krediler için ise üst sınır olarak 1 milyon TL’lik bir tutar belirlenmiştir.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden Kredi Alabilmenin Şartları

Tarım kredi kooperatiflerinden kredi alabilmek için en az iki ortağa sahip olunması ve ödeme gücünün bulunması gerekmektedir. Ortaklar müşterek olarak borçlu olmaktadır. Kredi için kefil sayısı ise en fazla 4 olarak belirlenmiştir. Kredi için teminat olarak istenilenler arasında ise taşınmaz mallar, araç rehini ve teminat mektubu bulunmaktadır.

-Kredi için Kooperatif yönetim kurulu gerekli görmezse eğer kefil şartı aramayabilmektedir. Bu tür durumlarda üye olacak ortakların açacağı kredi için limitin üç katı tutarında ipotek, reyin veya teminat mektubu verilmesi gerekmektedir.

-20.000 TL üzeri kredilerde müteselsil kefaletle birlikte taşınmaz mal ipoteği de talep edilmektedir. Tarım taşıtları ve traktör de rehin olarak alınabilmektedir. 40.000 TL üzeri krediler için kredinin iki katı tutarında teminat verilmesi gerekmektedir.

-Bir yıla varan vadelerle alına kredilerde %8 faiz oranı, bir yıl ile dört yıl arasındaki kredilerde ise %10 cari faiz oranı kullanılmaktadır.

-4 yıllık vadeden daha uzun vadeli olarak kredi kullanacak kişiler için %11 oranında kredi faiz oranı belirlenmiştir.

Tarım Kredi Kooperatifleri Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretim yapanlara yönelik çeşitli krediler vermektedir. Üreticilerin ekonomik olarak menfaatlerinin korunması ve meslekleri ile geçimlerini sağlamak adına ihtiyaçlarının karşılanması için bu anlamda kısa ve orta vadeli olacak şekilde krediler sunulmaktadır.

Kısa Vadeli İhtiyaç Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifleri Tarafından verilen kısa vadeli işletme kredileri bir yıl vade ile verilen kredi anlamına gelmektedir. Kısa vadeli olarak verilen işletme kredileri aşağıdaki gibi listelenebilir.

  • Genel İhtiyaç Kredileri
  • Tohumluk Kredileri
  • Kimyevi Gübre Kredileri
  • Hayvancılık İşletme Kredileri
  • Tarımsal İlaç Kredileri
  • Akaryakıt Kredisi

Orta Vadeli İhtiyaç Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifleri’nden alacağınız orta vadeli ihtiyaç kredileri için en fazla 4 yıl vade seçneği ile kredi alabilirsiniz. Orta Vadeli İhtiyaç Kredileri kapsamında kredi alabileceğiniz alanlar aşağıdaki gibidir.

-Tarımsal Araç-Gereç Kredileri
– Hayvancılık Donatma Kredileri
-Tarımsal Sulama Kredileri

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın