Tarla Kredisi Veren Bankalar Ve Şartları

tarla kredisi

Veren Bankalar Ve Şartları : Tarla almak isteyenler ipotekli kredi ile kredi alabilirler. Ancak tarla alımı için her zaman şartı aranmıyor. Nasıl tarla kredisi alınır sorunuzun cevabını da yazımızda bulabilirsiniz. Tarla alımı için bankalar kredi veriyor ve dağınık olan tarım alanları birleştirilerek tarıma uygun alanlar oluşturulabiliyor. Tarla kredisi bu amaçla kullanılabiliyor. Tarla kredisini veren bankaları öğrenmek ve tarla kredisinin hangi amaçla alınabileceğini öğrenmek yazımızı okumaya devam edin.

Tarla Almak İçin Kredi Alabilir Miyim?

Tarla almak için kredi çekebilirsiniz. diyecek olursanız, tarla kredilerinin alınma amacı genellikle yeni bir tarla almak ya da parça parça ortak olunan tarlaları bir araya getirerek tapuda birleştirmek isteyeneler tarafından tercih edilen bir kredi ürünü olarak ifade edilebilir. Bazı bankalar tarla kredisini parçalı halde olan ve dağınık tarlaların birleştirme yoluyla tarıma uygun hale gelmesine destek amacıyla ihtiyaç kredisi olarak verilebiliyor. Yani tarımsal faaliyetler için kullanılacak bir kredi olarak da tanımlanabilir.

Tarla Kredisi Veren Bankalar

Tarla almak ya da tarımsal faaliyet amacıyla dağınık tarlaları birleştirmek için kredi almak isteyenlere bankalar kredi verebiliyor. Örneğin Ziraat Bankası. Ayrıca tarla kredisi almak isteyenler Tarım Kredi Kooperatifi ile de kredi alabilirler. İşte tarla almak için kredi veren bankalar.
– Finansbank

– Ziraat Bankası
– Denizbank
– Şekerbank
– Akbank
– TEB

Tarla Kredisi Nasıl Alınır?

Tarla Kredisi almak isteyenler hangi bankadan bu krediyi çekmek istediğine karar verdikten sonra bankanın şubesine giderek kredi başvuru işlemini yapabilirler. Kredi başvurunuz değerlendirmeye alınır ve onaylandığında size bilgi verilir. Sizde gerekli belgeleri imzaladıktan sonra kredinizi alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Tarla kredisi almak için gerekli belgeler nüfus cüzdanı, tarlayı satan kişinin nüfuz cüzdanı fotokopisi, kefil, teminat, ekspertiz değerini gösteren belge ve diğer belgeler olabilir. Kredi almak istediğiniz banka size kredi başvurunuz için gerekli belgeleri sizden isteyecektir, şubeden bu belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bankalar farklı kredi koşullarına sahip ve kredi özellikleri farklı olan tarla kredileri vermektedir. Tarla kredileri için genellikle vade seçeneği  aydan başlamaktadır. Bazı bankaların tarla kredisine göre 120 aya varan vade seçeneği ile kredi alabilirsiniz.

Tarla kredisi aldıktan sonra bankalar ödeme konusunda da farklı uygulamalar yapabiliyor. Mesela 1, 3, 6 ve 12 aylık dönemler ile tarla kredinizi periyodik olarak ödeyebiliyorsunuz.

Tarla Kredisi Alma Şartları

Tarla kredisini aldığınızda banka ipotek olarak kredi çekip aldığınız tarlayı kabul ediyor. Kredinin borcu bitene kadar tarla ipotekli olarak kalıyor. Bazı durumlarda bankalar tarla kredisi için ek teminat isteyebiliyor ve en az 2 kefil göstermenizi de isteyebilir. Ancak her banka aynı şartları sunmuyor, bankaların istediği koşullar farklılık gösterebiliyor. Hatta bazı durumlarda bu şartlara gerek bile kalmıyor.

Yani tarla kredisi almak için şartlar bankadan bankaya göre farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle hangi bankadan tarla kredisi almaya karar verdiyseniz bankanın şubesine giderek tarla kredisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Gereken şartları sağladığınızda banka tarla kredisi başvurunuzu onayladıktan sonra kredinizi kullanabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın