Taşıt Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

arac-kredisi-odenmezse

Taşıt Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur? : Kredisi ödenmeyen araçlar hakkında merak edilenlerden biri de borç nedeniyle aracın satılma durumudur. Peki araç kredisi ödenmezse ne olur, araç kredisi taksitlerinde gecikme olursa ne zaman ihtarname gelir yazımızda açıkladık.

Bankalar hem 0 km araçlar için hem de 2. el araçlar için taşıt kredisi veriyor. Taşıt kredileri için kampanyalar düzenleniyor, vade seçenekleri sunuluyor. Gerekli şartları sağladığınızda kredi başvurusunu yaptıktan taşı krediniz onaylandıysa kredinizi kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Bankadan aldığınız taşıt kredisini araba almak için kullandıysanız ve araba kredisi ödenmezse ne olur, kredi borcu için araba satılır mı diyorsanız bu süreç nasıl işliyor bakalım.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisi ödenmezse bir süreç başlamaktadır. Öncelikle taşıt kredisi kaç ay ödenmezse süreç nasıl işliyor bakalım. Taşıt kredisinin ilk 2 ay taksitinizi ödememeniz halinde banka size 2. ayın sonunda ihtarname çekecektir. Banka ihtarnameyi noter aracılığı ile çekmektedir.

Bu ihtarnameye göre sizin taşıt kredinizin ödememiş olduğunuz 2 aylık borcunuzu ödemenizi isteyecektir. Bu ihtarnameden sonra taşı kredinizin taksitlerini yine ödemezseniz 3 ay sonunda banka noter aracılığı ile size yine bir ihtar gönderilecektir. Ancak banka bu defa sizden tüm kredi tutarını istemektedir. Bankada o zamanda kadar ne kadar ödeme gerçekleştirdiyseniz o tutar düşülür ve borcunuz için kalan tutar sizden talep edilecektir.

Taşıt kredisi borcunuzu tüm bu durumlara rağmen bankaya ödemediyseniz bank taşıt kredinizi ödemediğiniz için kredi dosyasını avukata verecektir. Ruhsata konulan rehin işleminin bu durumunda önemini görebiliyoruz. Artık banka ve vekili olduğu avukat bu süreç ile aracı satışa çıkarabilecektir.

Aracın satışı gerçekleştiğinde avukat kendi masraflarını tahsil edecektir. Yine aracın satışıyla bankaya o ana kadar ödenmemiş olan taşı kredisinin tüm tutarlarını tahsil edilmektedir.

Eğer aracın satılmasıyla bu masraflar alındıktan sonra aracın satışından kalan bir para olursa da bu tutar taşı kredisini çeken kişiye verilir.

Taşıt kredisi alırken aracı rehinli olarak aldığınızı unutmayın. Bu ruhsata konulan rehin işlemi ile banka bu noktada işlem yapabiliyor. Yani banka aracın kredi borcunun ödenmemesi nedeniyle satış yapabiliyor.

Taşıt Kredisinde Rehin

Araç kredisi hakkında bilmeniz gerekenlerden biri bankadan taşı kredisi aldığınızda aracın kredi borcu bitene kadar araç rehinlidir. Siz bankadan aracı almak için taşı kredisi çektiğinizde banka ruhsata rehin koymaktadır. Ancak ruhsata rehin konulması kredi borcunun ödenmemesi halinde önem kazanmaktadır. Ruhsata rehin konulduğu için bankaya araç üzerinde kullanma hakkı verilmemektedir.

Kredi Borcu Biten Aracın Üzerindeki İpotek Nasıl Kaldırılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın