Taşıt Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tasit-kredisi-nedir

Hakkında Bilmeniz Gerekenler : Taşıt kredisi şartları 0 km araçlar için ya da 2. el araçlar için değişiklik göstermektedir. Taşıt kredisi nasıl alınır demeden önce taşıt kredisi hakkında bilgi almanız yararlı olacaktır. Taşıt kredisi hesaplama ile bankadan alabileceğiniz kredi tutarı da farklılık gösterebilir.

?

Taşıt kredisi bankalar tarafından verilen,0 km araç ya da 2.el otomobil alımlarında kullanılabilen bir kredi çeşididir. Araç kredisini yalnızca taşıt alırken kullanmanız mümkündür.

Bankadan taşıt kredisi aldığınızda ve aracınızı da aldıktan sonra banka taşıta rehin koymaktadır. Rehin nedeniyle krediyle aldığınız araç için bankadan habersizce aracınızı satamazsınız. Eğer taşıt kredisi taksitlerini zamanında ve düzenli bir şekilde ödemezseniz banka gerekli süreci başlatacaktır. Borçlarınızı ödememeye devam ederseniz süreç sonunda aracınız rehin nedeniyle banka aracılığıyla satışa çıkarılacaktır. Yani krediyle aldığınız araba rehinli olduğu için satamazsınız ve borçlarınızı ödemezseniz elinizden gidebilir.

Taşıt kredisi almak istediğinizde kredi notunuz, gelir durumunuz, geçmişteki bankacılık işlemleriniz gibi faktörler etkili olabilir.

Olur?

Taşıt kredisi vadesi en fazla 48 ay olmaktadır. Araç kredisini en az 1 ay en fazla 48 ay olacak şekilde bankadan almanız mümkündür. Taşıt kredisi vadesi kredi ödeme planında 36 ay,12 ay ya da 24 ay vade olarak seçilebilir.

Aracın Ne Kadarına Taşıt Kredisi Verilir?

Araç almak için bankadan kredi çekmek istediğinizde banka taşıt kredisi için bazı şartlar belirtmektedir.

Eğer 50.000 TL ya da daha az tutardaki araç için taşıt kredisi çekmek istiyorsanız banka bu araçlar için %70’ine taşıt kredisi vermektedir.

50.000 TL’den daha fazla olan araçlar için bankalar taşıt kredisini 50.000 TL’ye kadar olan kısmına %70, 50.000 TL’nin üzerindeki tutarı için ise %50’sini geçmeyecek şekilde taşıt kredisi almanıza imkan vermektedir.

Taşıt kredisi hesaplama işlemini bankadan yaptırabilirsiniz. Böylece almak istediğiniz araca ne kadar kredi verilebilir öğrenebilirsiniz.

Taşıt Kredisinde Araç Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Taşıt kredisi almak için başvuru yaptığınızda eğer alacağınız araç sıfır ise bu aracın fiyatı fatura tutarı üzerinden hesaplanmaktadır.

Alacağınız araç ikinci el ise kasko değeri üzerinden araç fiyatı hesaplanmaktadır.

Taşıt Kredisinde 2. El Araç Yaş Sınırı

Taşıt kredisini 2. el araç alımında kullanmak istiyorsanız bankalar yaş sınırlaması belirtebiliyor.2. el taşıt kredisi kaç yaşa kadar verilir bankadan bankaya göre farklılık gösteriyor. 2. el için birçok banka 5 yaşa kadar taşıt kredisi verebiliyor. Ancak 5 yaş üzerindeki araçlar için pek çok banka taşıt kredisi kullanımına imkan vermiyor.

Taşıt kredilerinde faiz uygulanmaktadır. Ayrıca taşıt kredisinde faizle beraber kredi masrafları da oluşmaktadır. Bu nedenle de aldığınız tutardan daha fazlasını bankaya ödemeniz gerekir. 0 faizli araç kredisi kampanyalarını takip ederek faizsiz araç alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın