Taşıt Kredisini Ödemezsem Arabaya El Konulur Mu?

Taşıt Kredisini Ödemezsem Arabaya El Konulur Mu: Araç kredisi alan kişilerin düşündükleri kötü senaryonun başında “taşıt kredisi ödenmezse ne olur” sorusu gelmektedir. Bu bağlamda özellikle taşıt kredisinin ödenememesi halinde bankanın araca el koyup koymayacağı konusu da ayrı bir merak konusudur.

Bu yazımızda taşıt kredisi ödenmezse araca el konulur mu sorusunun yanıtını arayacağız.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi bankaların tüketici finansman kredileri kapsamında kullandırdığı, genellikle 48 ay vade ile sunulan bir kredidir. Krediyi kullanmak için bankalar genellikle kefil ve gelir belgesi istemektedir.

Taşıt kredisinin alınması durumunda banka, kredi süresince araç üzerine rehin şerhi koymaktadır. Böylece araca ait kredi borcu devam ettiği sürece aracın satışı önlenmektedir.

Taşıt Kredisini Ödeyemezsem Ne Olur?

Taşıt kredisinin ödenememesi halinde banka yasal takip sürecini başlatacaktır. Dolayısıyla bu yasal takip sürecine bağlı olarak bir takım sonuçlar ortaya çıkacaktır. Yasal takip sürecini ve ortaya çıkan sonuçları şöyle açıklayalım:

Taşıt kredisi ödenmezse, banka borçlu hakkında idari takip süreci başlatır. İdari takip sürecinin başlangıcı, kredi taksitinin son ödeme gününden 1 hafta sonradır. İdari takip sürecinde banka borçlu ile şube veya müşteri hizmetleri aracılığıyla iletişime geçer. Bu süreçte aranarak ya da mesaj yoluyla kredi taksitinin ödenmesi istenir. Son ödeme tarihini devam eden bir ay içerisinde kredi borcu hale ödenmemişse banka, kredi borcunun ödenmesini aksi halde alacağın icra yoluyla tahsil edileceğini bildirir. Buna rağmen en fazla 90 günlük sürede halen borç ödenmemişse banka icra takibi başlatılması için dosyayı bankanın avukatına gönderir ve borçlu hakkında icra takibi başlatılır.

Yaşanan yasal takip süreci ile birlikte borçlunun kredi notu düşer. Eğer borçlu hakkında bir de icra takibi başlatılmış ise borçlunun ayrıca kredi sicili bozulur. Kredi sicilinin bozulması ile birlikte borçlu kara listeye alınır ve kara liste durumu bitene kadar bankalardan bir daha kredi kullanamaz. Ayrıca icralık olmanın neticesi olarak borçlu anapara borcunun yanında avukat ücreti, borca işleyecek olan faizler ve icra masraflarını da ödemek durumuna kalacaktır.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Araca El Konulur Mu?

Taşıt kredisinin ödenmemesi halinde merak edilen en önemli konu, aracın durumudur. Şunu hemen belirtelim, taşıt kredisi ödenmedi diye banka doğrudan araca el koyamaz. Hatta bizim hukuk sistemimizde bankanın araca el koyması yönünde bir hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır. Banka borcun ödenmemesi nedeniyle sadece icra takibi yapıp icra müdürlüğü aracılığıyla aracın satışını isteyebilir. Bu bağlamda şu durumlara dikkat etmek gerekiyor:

  • Banka icra takibi başlatmış ve ödeme emri kesinleşerek icra dosyası haciz aşamasına gelmiş ise banka icra müdürlüğünden aracın haczini ve araç hakkında yakalama çıkartılmasını isteyebilir. Bu durumda araç siciline icra dolayısıyla yakalamalı olduğu bilgisi yazılır. Eğer araç bir kontrole denk gelir ya da muayeneye giderse araca el konularak parka çekilir.
  • Banka, borçlunun mal kaçırma ihtimali nedeniyle ihtiyati haciz kararı aldırmış ise araç hakkında yakalama çıkartılır. Eğer araç trafik denetimine denk gelir ya da muayeneye giderse bu durumda araç görevlilerce parka çekilir.

Bu belirtilen durumlar dışında banka, arabaya ya da taşıta el koyamaz.

Taşıt Kredisi Ödenmez İse Bankayla Anlaşarak Aracın Devri Bankaya Verilebilir

Aracın icra yoluyla satılması halinde araç, ucuza gitmektedir. Bu durumda hem banka hem de borçlu zararlı çıkabilmektedir. Dolayısıyla icra satışı her iki taraf için de genelde olumlu sonuçlanmamaktadır.  Bu nedenle bankalar son zamanlarda borçlu ile anlaşarak aracın devrini almakta ve aracı piyasa koşullarında satarak alacağını tahsil etmektedir. Bunu şöyle açıklayalım, borçlu bankaya giderek aracını bankaya devretmek istediğini söylüyor. Banka da gerekli eksper incelemesini yaptıktan sonra ikinci el piyasa fiyatından aracı alabileceği bedeli söylüyor. Borçlu bu bedeli kabul ederse, banka alacağını araç bedelinden düşüyor ve kalan para olursa bunu da borçluya vererek, krediyi kapatıyor. Böylece hem borçlu hem de banka zarar etmemiş oluyor.

Şayet ikinci el araç satılan internet sitelerine göz atarsanız bankadan satılık araçları ve evleri görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Banka kredi borcu ödenmezse ne olur sorusu hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın