Tefeciden Borç Para Almak Yasal Mıdır?

Tefeciden Borç Para Almak Yasal Mıdır: Tefecilik yasal mıdır, tefecilik yapmak suç mudur şeklinde bir çok sorunun geldiğini görmekteyiz. Gerçekten nakit para ihtiyacı olan kişiler, borç para bulmak için eşin, dostun ya da bir yakının kapısını çalmakta ya da bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadır. Ancak bankalar kredi notu, kredi sicilinin bozuk olması ya da düzenli gelir sahibi olunamaması gibi nedenlerle kredi imkanı sağlamazken, yakın çevre ise ya gerçekten ellerinde olmadığı için ya da borç vermek istemedikleri için bir şekilde borç talebini reddedebiliyor. İşte bu gibi durumlarda kişiler, borç para bulmak umuduyla yüksek faiz ödeyerek tefecilere başvurmaktadır.

Bu yazımızda tefecilik yapmanın ve tefeciden borç para almanın yasal olup olmadığı konusunu inceleyeceğiz.

Tefeci ve Tefecilik Nedir?

Tefeci, yüksek faizle el altından borç para veren ve vermiş olduğu bu borç parayı yüksek faizle tahsil eden kişidir. Tefecilik ise yüksek faizle borç vermeyi süreklilik haline getiren ve bu şekilde paradan para kazanma işidir. Bir kimsenin yüksek faizle borç para vermesi eylemini tefecilik olarak kabul edebilmek için borç veren kişinin bu işi sürekli olarak yapması şarttır. Bu bağlamda bir defaya mahsus olmak üzere yüksek faizle borç para verme tefecilik değildir.

Tefecilik Yapmak Yasal Mıdır?

Ülkemizde faiz karşılığı borç verme işi sadece, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan izin almak ve SPK denetimine tabi olmak kaydıyla banka ve finans kurumları tarafından yerine getirilebilir. Bunun dışında hiç kimse sürekli olarak faizle para verme işi yapamaz. Dolayısıyla tefecilik yasal değildir.

Tefecilik Yapmak Suç Mudur? 

Türk Ceza Kanunu’nun 241. maddesinde tefecilik suç olarak düzenlenmiştir. TCK’da yer verilen bu düzenlemeye göre tefecilik suçu, kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para vermekten ibarettir. Bu şekilde kazanç elde etmek amacıyla bir kimseye ödünç para veren kişi iki yıldan 5 yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacaktır. TCK’daki bu düzenleme dikkate alındığında tefecilik yapmanın suç olduğu açıktır. Peki iki arkadaşın birbirine borç para vermesi ile tefecilik arasındaki sınır nedir? Bu soruyu şöyle açıklayalım:

Ülkemizde faiz karşılığı borç para vermek suç değildir. Ancak borç veren kişi, kazanç elde etmek amacıyla borç verme işini alışkanlık haline getirmiş yani bir anlamda faizle borç para verme işini meslek edinmişse, işte bu noktada tefecilik suçu oluşacaktır. Buradaki ince çizgi, kişinin paradan para kazanma kastıyla hareket edip etmediğidir. Eğer bir kimse paradan para kazanma kastıyla hareket ederek borç para veriyorsa, bu kişi tefecilik suçu işliyor demektir.

Tefeciden Borç Para Almak Yasal Mıdır?

Ülkemizde tefecilik yapmak suçtur. Buna karşın tefeciden borç para almak suç değildir. Bu anlamda tefeciden borç para almak yasal olmakla birlikte şayet borç için alınmak istenen faiz oranı aşırı yüksek ise bu noktada mahkeme aracılığıyla faizin düzeltilmesi için dava açılabilir.

Tefecilik Yapmak Dinen Caiz Midir?

Faizle borç para alma ve verme, İslam dini açısından haram kılınmıştır. Bu nedenle tefecilik yapmak dinen yasaklanmıştır.

Tefeciden Borç Para Almak Mantıklı Mı?

Tefeciden borç para almak mantıklı bir davranış değildir. Bir defa tefeciden alacağınız borç paraya çok yüksek faizler ödeyeceksiniz. Ayrıca tefeciden borç para alırken size bono adı altında senet imzalatılacaktır. Bono adı verilen senette sadece borç miktarı yazmaktadır. Yani borcun nedeni sentte yazmamaktadır. Dolayısıyla bono icraya konulduğunda bonodaki borca itiraz etseniz dahi bu itirazın icraya etkisi olmayacaktır. Yine tefeciler, yüksek miktarlı borçlarda ipotek ya da rehin koymaktadır. Bu durumda borç zamanında ödenmediğinde ipotek ya da rehin konulan ev, araba gibi malvarlığınız satılabilir. Son olarak bankalardan faizle aldığınız kredi borçları devlet kurumları tarafından denetlenebilirken, tefeciden aldığınız borç paranın denetimi yoktur.

Saydığımız bu nedenler dikkate alındığında tefeciden borç para almanın herhangi bir mantığı yoktur. Paraya ihtiyaç duymanız halinde bankaları denemeniz yararınızadır.

Tefeciden Borç Almak Yerine Durumunuzu Gözden Geçirin

Tefeciden borç para alıp, tabir yerindeyse bataklığa saplanmaktansa, ayağınızı yorganınıza göre uzatmanız ve ihtiyaçlarınızı bir süre ertelemeniz doğru bir tercih olacaktır. Şayet banka borcu gibi süreli borçları ödemekte zorlanıyorsanız, alacaklı ile konuşarak borcunuzu yapılandırmalısınız. Örneğin banka kredi borçlarını refinansman (borç kapatma) kredisi alarak mevcut kredi borçlarınızı kapatabilir veya yapılandırabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın