Temassız Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır?

temassiz-kredi-karti-nedir

Nedir? Nasıl Kullanılır? : Temassız kart nasıl çalışır temassız kredi kartı hakkında merak edilen bir soru. Temassız kredi kartı ile harcamalar yapıldıktan sonra temassız ödeme nasıl yapılır yazımızda açıkladık. Alışveriş yapıldıktan sonra temassız ödeme noktaları ile ödemelerinizi kısa sürede, oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Temassız kredi kartları hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Temassız Kredi Kartı Nedir?

Temassız kredi kartı, temassız özelliğe sahip olan kredi kartıdır. Yani bankanızın sizin kredi kartınıza sunduğu temassız özelliği ile belirli bir tutara kadar olan işlemlerinizi imza ve şifre kullanmaya gerek kalmadan kartınızı okuyucuya yaklaştırarak ödeme için kullanılan kredi kartıdır.

Temaslı kredi kartı nedir ve temassız kredi kartı ile farkına bakıldığında ise temaslı kredi kartında şifre girmeniz gerekirken, temassız kredi kartında şifreye gerek yoktur. Temaslı kredi kartı, POS cihazından geçirilir ve sonrasında şifre girilerek ödeme yapılan kredi kartlarıdır.

Temassız Kart Nasıl Çalışır?

Temassız kredi kartı ile alışverişinizi tamamlayıp ödeme noktasına geldiğinizde kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Temassız kredi kartı nasıl kullanılır diye baktığımızda ise şu şekilde kullanıyorsanız; alışverişinizi yapıp ödeme yapmak için ödeme noktasına geldiğinizde kredi kartınızı temassız okuma özelliği olan özel okuyuculara yaklaştırılır ve ödeme işleminiz 1 saniyeden daha kısa bir sürede tamamlanır.

Temassız kredi kartı kullanımı ile ödeme yaptığınızda kredi kartınızın şifresini girmenize ya da imzaya gerek kalmamaktadır.

Bankalar temassız alışveriş için limit sınırlaması koymuştur. Temassız kredi kartı limiti bankalara göre farklılık gösterebiliyor.

Temassız Kredi Kartı Nerelerde Kullanılır?

Temassız kredi kartı kullanabilmek için kredi kartınızın temassız özelliği olmalıdır. Ayrıca ödeme işlemi yapılacak cihazın da temassız kredi kartı ile ödeme alma özelliine sahip olması gerekiyor. Bu iki durum bir arada olduğunda temassız kredi kartı ile alışveriş yapabilir ödemenizi çok kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Temassız kredi kartı bu özellikleri sağlayan marketlerde, mağazalarda, restauranlarda ve daha bir çok yerde kullanılabilir. Sahip olduğunuz temassız kredi kartına göre kullanım yerlerinde farklılık olabilir.

Temassız Özellikli Kredi Kartları

Temassız özellikli kredi kartı İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Halkbank, QNB Finanbank gibi bankların verdiği bir hizmettir. Örneğin İş Bankası temassız kredi kartı limiti kadar alışverişlerinizde temassız özelliği ile ödemenizi kısa sürede, kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

-Yapı Kredi World Card

-Yapı Kredi Play Card

-Akbank Temassız Kredi Kartı

-İş Bankası Maximum Kart

-Halkbank Parafcard Temassız Özelliği

-Cardfinans Kredi Kartı

Temassız Özelliği Olan Kredi Kartları yazımızdan temassız özelliğe sahip kredi kartları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın