TOKİ Erken Ödeme Borç Kapatma Kredisi Hakkında Önemli Bilgiler

TOKİ erken ödeme kampanyası 2019 yılı müjdelerle geldi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre TOKİ’den konut alanlar mevcut borçlarını ister banka kredisi ile isterse mevcut birikimleri ödemeleri halinde %22’ye varan indirim avantajından yararlanacaklarını ifade etti. Bu haber üzerine Ziraat Bankası ve Halk Bank TOKİ’den ev alanlara yönelik borç kapatma kredisi kampanyası düzenledi.

Bu yazımızda TOKİ erken borç kapatma ve bankaların sunduğu borç kapatma kredisi hakkında bilgi vereceğiz.

TOKİ Erken Ödeme ve Erken Ödeme İndirimi Nedir?

TOKİ erken ödeme, TOKİ’den konut alanların konut kredi borçlarını toptan ödeyerek borçlarını kapatmaları durumudur. Bilindiği üzere TOKİ, piyasaya göre indirimli ve uygun fiyatla konut satışı yapmaktadır. Konut satın alanlar da ödemelerini doğrudan TOKİ’ye yapmaktadır. İşte TOKİ’den konut alanların borçlarının tamamını veya borcun en az %25’lik kısmını erken ödemeleri halinde yapılan ödemeye göre indirim yapılacaktır. Bu indirime de erken ödeme indirimi adı verilmektedir. 

TOKİ Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar?

TOKİ erken ödeme indirimi Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre %22 oranında olacaktır. Dolayısıyla örneğin 150.000 TL’ye alınan bir konut erken ödeme halinde 33.000 TL daha ucuza alınmış olacaktır. Bu yönüyle erken ödeme indiriminin çok büyük avantaj sağladığını ifade etmeliyiz.

TOKİ Erken Ödeme İndirimi Kampanyasından Kimler Yararlanır?

TOKİ erken ödeme indirimi kampanyasından TOKİ’den konut satın almış ve ödemeleri devam eden herkes yararlanabilecektir. Dolayısıyla TOKİ konut borcu olan kişiler, mevcut borçlarının tamamını ya da mevcut borcun en az %25’lik kısmını ödemeleri halinde bu indirimden yararlanabilecektir.

Şuan 210 bin kişinin TOKİ’den kredi aldığı değerlendirildiğinde erken ödeme kampanyasının çok sayıda kişiyi ilgilendirdiği açıktır.

TOKİ Erken Ödeme İndirimi Ne Zaman Başlayacak?

TOKİ erken ödeme indirimi 21 Mart 2019 tarihinde başlayıp 19 Nisan 2019 tarihinde sona erecektir. Dolayısıyla erken ödeme indiriminden yararlanacak olanların acele etmelerinde ve son başvuru tarihine kadar ödemelerini tamamlamaları gerekiyor.

TOKİ Erken Ödeme Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Hangi bankalar TOKİ erken ödeme borç kapatma kredisi veriyor sorusu, kredi borcunu kapatma isteyip de elinde hazır nakit para olmayanları yakından ilgilendirmektedir. Çünkü mevcut birikiminiz var ise bu para ile TOKİ konut borcunuzu kapatabileceğiniz gibi, mevcut birikiminiz yok ise borç kapatma kredisi alarak da TOKİ konut kredisi borcunu kapatmanız mümkündür. 

Şuanda sadece Ziraat Bankası ve Halkbank TOKİ erken ödeme borç kapatma kredisi olanağı sunuyor. 

TOKİ Erken Ödeme Borç Kapatma Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

Ziraat Bankası ve Halkbank’ın sunduğu borç kapatma kredisi cazip faiz oranlarıyla dikkat çekmektedir. TOKİ erken borç kapatma kredisi faiz oranı 100 bin liralık kredi için %1,28, 100 bin liranın üzerindeki krediler için % 2,09 şeklinde uygulanacaktır.

Bankalardan TOKİ Erken Ödeme Borç Kapatma Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

TOKİ borç kapatma kredisi almak için aranan şartlar şunlardır:

  • TOKİ’den konut alınmış ve konuta ait ödemelerin devam ediyor olması
  •  Kredi notu yüksek olmalı
  • Kredi sicili bozuk olmamalı
  • Düzenli gelir sahibi olunmalı
  • Eş muvafakati verilmeli

Bankalara TOKİ Erken Borç Kapatma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ erken kapatma borç kredisi için başvurular Ziraat Bankası veya Halkbank şubelerine yapılmaktadır.  

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Borç kapatma kredisi için bankalara başvuru sırasında sunmanız gereken belgeler şunlardır:

  • Konuta ait tapu fotokopisi
  • Gelir belgesi
  • Ödemelerinizi ve kalan borçlarınızı gösteren TOKİ’den alınmış dekont 
  • T.C. kimlik numaranızı gösterir şekilde kimlik fotokopisi

TOKİ Erken Borç Ödemesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

TOKİ’den alınan konutların erken borç ödemesi için bizzat ya da vekaletname verdiğiniz vekiliniz aracılığıyla TOKİ’nin bulunduğunuz ildeki temsilciğine başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer ödemeyi mevcut birikimleriniz ile yapacaksanız, size verilen banka hesap numarasına parayı yatırarak dekontu TOKİ’ye getirmeniz gerekmektedir. Buna karşın banka kredisi ile ödeme yapacaksanız, banka aldığınız krediyi EFT ile doğrudan ilgili hesaba aktaracağı için hesap numarasını bankaya vermeniz yeterli olacaktır. Paranın EFT yapılması üzerine alacağınız dekont ile TOKİ’ye gitmeniz yeterli olacaktır.  

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Borç kapatma kredisi hakkında detaylı bilgi edinmek ve kimler borç kapatma kredisi alabilir sorusunun cevabını öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın