Trafik Cezası Olanlar Daha Fazla Sigorta Primi Öder Mi?

Trafik sigortası yaptıracaklar, geçmiş dönem trafik cezaları ve yapmış oldukları trafik ihlalleri dikkate alınacak mı sorusunun cevabını merak ediyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle birlikte trafik sigortası prim borcu belirlenirken dikkate alınacak kriterlere yenileri eklendi.

Bu yazımızda trafik sigortası prim borcunun belirlenmesinde trafik cezası almış olanların bu durumunun dikkate alınıp alınmayacağı sorusuna yanıt vereceğiz.

Zorunlu Trafik Sigortası Primi Belirlenirken Neler Dikkate Alınıyor?

Trafik sigortası yaptırırken sizden prim adı altında para istenmektedir. Ancak bu prim, kimisinden daha az alınırken kimisinden yüksek miktarda talep edilmektedir. Bu durumda trafik sigortası primi nasıl belirleniyor sorusu akla gelmektedir.

Trafik sigortası primi belirlenirken dikkate alınan en önemli unsur “risk faktörü”dür. Dolayısıyla bir kimsenin kaza yapma riski ne kadar yüksekse o kişiden alınacak sigorta primi de bir o kadar yüksektir. Buna karşın bir kimsenin kaza yapma riski ne kadar düşükse prim borcu da bir o kadar düşük olmaktadır. Çünkü kaza riski az olanlar için sigorta şirketleri daha düşük prim uyguladıkları gibi ayrıca yasal olarak kazasızlık indirimi yapmaktadır.

Trafik Sigortası Yaptırırken Geçmiş Trafik Cezaları Dikkate Alınacak Mı?

Geçtiğimiz günlerde Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliği 4’üncü maddesinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle birlikte trafik sigortası priminin miktarı için dikkate alınan risk faktörü belirlenirken artık trafik kuralı ihlali sonucu uygulanan trafik cezaları da göz önünde bulundurulacaktır. Bu bağlamda risk faktörü belirlenirken aşağıdaki hususlar dikkate alınabilecektir:

  • Trafik kuralı ihlali sonucu sürücüye uygulanan ceza puanları,
  • Trafik kuralı ihlali nedeniyle sürücünün belgesine el konulma süresi ve nedenleri.

Örneğin bir sürücü trafikte makas atma şeklinde araç kullanması nedeniyle trafik cezası almışsa, bu sürücü riskli kabul edilip daha fazla trafik sigortası primi ödeyecektir. Benzer şekilde kırmızı ışık ihlali yapan, yaya geçidi ihlali yapanlar da daha fazla trafik sigortası primi ödeyeceğini söyleyebiliriz. 

Trafik Kurallarını İhlal Edenler Daha Fazla Trafik Sigortası Ödeyecek

Yukarıda açıkladığımız düzenleme dikkate alındığında trafik kurallarını ihlal eden kişiler daha fazla trafik sigortası primi ödeyecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, her trafik kuralı ihlalinin değil, risk durumunu arttıran ihlallerin dikkate alınacağıdır. Ayrıca trafik kuralı ihlali nedeniyle trafik sigortası yaptıracak kişi hakkında ceza tutanağı düzenlenmiş olmalıdır. Dolayısıyla trafik güvenliğini doğrudan tehlikeye sokmayan ihlaller prim borcunun belirlenmesinde dikkate alınmayacaktır. Örneğin trafik sigortasını yaptırmama bu düzenleme bağlamında risk faktörü oluşturmayacaktır. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: En ucuz trafik sigortası teklifi alabileceğiniz sigorta şirketlerini görmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın