Trafik Sigortası Geç Yaptırma Cezası Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Trafik Sigortası Geç Yaptırma Cezası Nedir ve Nasıl Hesaplanır: Trafik sigortası yaptırmayanlar ya da trafik sigortasını geç yaptıranlar, sigorta bedellerini cezalı olarak ödemek zorunda kalıyor. Bu durumla karşılaşan kişiler, trafik sigortasını geç yaptıranlar ceza ödüyor mu, trafik sigortasını geç yaptıranların ceza ödemesinin yasal dayanağı nedir şeklinde sorular yöneltmektedir. Gerçekten ilk bakışta sigorta şirketine fazla para ödemek anlamına gelen trafik sigortası geç yaptırma cezasının var olup olmadığını doğru tespit etmek gerekmektedir.

Bu yazımızda trafik sigortasını yaptırmama ya da geç yaptırma durumunda talep edilen fazla sigorta bedelinin yasal dayanağı olup olmadığı konusunu inceleyeceğiz. Ancak konuya geçmeden önce trafik sigortası hakkında genel bazı konulara değinmekte yarar vardır.

TRAFİK SİGORTASI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN ÖNEMLİ KONULAR   

Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Trafik sigortası, motorlu kara taşıtlarının trafikte hareket halindeyken vermiş olduğu zararları karşılamak için getirilmiş bir uygulamadır. Bu sayede karşı tarafın hem kaza hem de meydana gelen zararın karşılanamaması nedeniyle iki defa mağdur olmasının önüne geçilmek istenmektedir. Günümüzde trafikte aktif olarak kullanılan irili ufaklı araçların sayısı 3 milyona yaklaşmış olduğu dikkate alındığında, bu araçların insana ya da bir eşyaya zarar verme olasılığı da çok yüksektir. İşte trafik sigortası, sürücülerin olası verecekleri zararları karşılamak için zorunlu tutulmuştur. Bugün için hem Karayolları Trafik Kanunu’nda hem de ilgili mevzuatta trafik sigortası yaptırılması gerektiği zorunlu tutulmuştur.

Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası yaptırmamanın bir takım yasal sonuçları vardır. Bu sonuçları şöyle sıralayabiliriz:

  • Trafik denetiminde aracın trafik sigortasının olmadığı anlaşılırsa sürücü hakkında, trafik sigortasız araç kullanma cezası düzenlenir. Bu ceza, idari para cezasıdır.
  • Trafik sigortası olmayan araç, trafik sigortası yaptırılana kadar trafikten men edilir ve araç parka çekilir. Dolayısıyla aracı parktan çıkartmak için ayrıca park ücreti ödemeniz gerekecektir.
  • Trafik sigortası yaptıracağınız zaman trafik sigortasını diğer sigorta ücretlerine göre cezalı (zamlı) olarak ödersiniz.

TRAFİK SİGORTASI GEÇ YAPTIRMA CEZASI VE YASAL DAYANAĞI

Zorunlu trafik sigortası gecikme cezası olarak bilinen zamlı trafik sigortası uygulamasıyla karşılaşan kişiler, böyle bir uygulamanın yasal dayanağı olup olmadığını merak etmektedir. Şimdi trafik sigortası yaptırmayan ya da geç yaptıran kişilere uygulanan bu cezanın ne anlama geldiği konularına değinelim:

Trafik Sigortası Geç Yaptırma Cezası Nedir?

Trafik sigortası geç yaptırma cezası olarak bilinen trafik sigortası zamlı prim uygulaması, süresi içerisinde zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan kişilerin geçirdikleri her ay için belirli oranlarda fazla sigorta primi ödemeleri anlamına gelmektedir. Daha anlaşılır şekilde açıklarsak, her yıl trafik sigortasını yaptırmak zorundasınız. Eğer trafik sigortanızı yaptırmaz iseniz sigorta yenileme tarihinden itibaren her 30 gün için sizden % 5 daha fazla sigorta primi talep edilecektir. Örneğin normalde 1000 TL’ye yaptırmanız gereken trafik sigortasını 30 gün geç yaptırmışsanız 1050 TL olarak ödemeniz gerekecektir. İşte aradaki bu fark trafik sigortası geç yaptırma cezası olarak ifade edilmektedir.

Trafik sigortasını geç yaptırma aslında bir ceza değildir. Sadece kişileri sigorta yaptırmak için daha dikkatli olmaya sevk eden bir düzenlemedir. Zira ceza devlete ödenir. Oysa burada ödeyeceğiniz fazla prim sigorta şirketine ödenmektedir. Dolayısıyla trafik sigortası yaptırmama ya da geç yaptırma cezası yerine zamlı trafik sigortası kavramını kullanmak daha doğru olacaktır.

Araç Trafik Sigortası Geç Yaptırma Cezasının Yasal Dayanağı Nedir?

Trafik sigortası yaptırmama ya da geç yaptırma halinde uygulanan fazla prim almanın yasal dayanağı “Karayollar Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarige Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik“te düzenlenmiştir. Bu Yönetmeliğin “Zamanında Yenilenmeyen Sigorta Sözleşmesi” başlığını taşıyan 7. maddesinde şu düzenlemeye yer verilmiştir.

Araç işletenleri sigorta sözleşmesini bitim tarihi itibariyle yenilemekle yükümlüdür. Araç işleteninin sigorta sözleşmesinin bitim tarihinden itibaren yenileme işlemini gerçekleştirmediği her 30 gün için müteakip sigorta sözleşmesinde prim, %50 ile sınırlı olmak üzere % 5 ilave edilerek hesaplanır.

Burada araç işletenden kasıt, araç ruhsat sahipleri ya da aracı bilfiil kullanan kişilerdir. Bu kişiler zamanında sigorta işlemini tamamlamazlarsa, Yönetmelik’te belirtildiği gibi fazla prim ödemek zorunda kalacaklardır.

Trafik Sigortası Geç Yaptırma Cezası Nasıl Hesaplanır? 

Trafik sigortası yaptırmama ya da trafik sigortasını geç yaptırma durumunda uygulanacak zamlı prim miktarı, Yönetmelik’te ifade edildiği şekilde belirlenecektir. Yönetmelikte bu husus şu şekilde belirlenmiştir:

  • Trafik sigortasının yenilenmesi gereken tarih tespit edilecek. Bu tarih sigorta poliçesinde yazmaktadır.
  • Trafik sigortasının bittiği günün ertesi gününden itibaren (ertesi gün dahil) 30 gün içinde trafik sigortası yenilenmemiş ise geçirilen her 30 gün için %5 ek prim uygulanacaktır. Ancak uygulanacak zamlı prim, normal primin %50’sini geçemeyecektir. Ayrıca ilk 30 gün içinde sigorta yenilenirse zamlı prim uygulanmayacaktır.

Bu hesabı bir örnekle yapalım. Söz gelimi trafik sigortası primi 1000 TL olsun. Bu kişi 95 gün sonra trafik sigortasını yaptırsın. Bu kişinin ödeyeceği prime her 30 gün için %5 ek prim uygulanacak. Bu bağlamda kişinin geçirdiği toplam 30 gün sayısı, 3 tanedir. Burada fazla kalan 5 günlük süre sigorta yaptıracak kişinin lehine değerlendirilmektedir. Dolayısıyla her 30 gün için 50 TL fazla para ödenecektir. Bu durumda ödenecek cezalı (zamlı) prim 150 TL olmaktadır. Ancak diyelim ki bu kişi 720 gün gecikseydi. Bu durumda 24 defa 30 gün geçirmiş olacaktı. Bu durumda her 30 gün için %5 (örneğimizde 50 TL) ödeme yapması gereken kişi 24 x 50=1200 TL ödemesi gerekmektedir. Yönetmeliğe göre alınacak zamlı prim, alınması gereken sigorta priminin %50’si ile sınırlı olduğu için bu örnekte alınacak trafik sigortası primi 1500 TL olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kullanılmayan araca trafik sigortası yaptırmak zorunlu mudur sorusunun cevabını öğrenmek için bağlantıya tıklayarak konu hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster