Trafik Sigortası ve Kasko Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır: Trafik sigortası sorgulama, tüm araçlar için son derece önemli bir konudur. Çünkü trafik sigortası olmadan aracını trafiğe çıkaran ve bu durumu tespit edilenler hakkında ağır idari para cezası uygulandığı gibi ayrıca bu şekilde olan bir araç kazaya karıştığında tüm kaza masraflarını kendiniz karşılamak durumunda kalabilirsiniz. Peki aracın trafik sigortası olup olmadığını ya da trafik sigortasının ne zaman dolacağını nasıl öğrenebilirsiniz?

Bu yazımızda trafik sigortası sorgulamak için kullanabileceğiniz yerlerden ve trafik sigortası sorgulama ile ilgili bazı önemli konulara değineceğiz.

Trafik Sigortası Sorgulama Yöntemleri

Trafik sigortası sorgulamak için kullanabileceğiniz 4 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler sırasıyla şunlardır:

SBM Trafik Sigortası Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), trafik sigortası sorgulama konusunda 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Yapmanız gereken SBM’nin resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra “sorgulamalar” menüsü altında “trafik poliçe sorgulama” seçeneğini tıklamanızdır.

Trafik poliçe sorgulama seçeneğini tıkladığınızda açılan ekranda poliçe sorgulamak için 3 farklı imkan tanınmıştır. Bunlardan ilki plaka ve TC kimlik numarası ile sorgulama; diğeri plaka ve vergi kimlik numarası ile sorgulama; son seçenek ise sigorta bilgileri ile sorgulama seçeneğidir. Bu seçeneklerden hangisini kullanırsanız kullanın sorgulama işlemini başarı ile tamamlayabilirsiniz.

Trafik sigortası sorgulama SBM sitesine giriş için tıklamanız gereken adres “www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/TrafikPoliceSorgula.aspx“dir

E-Devlet Trafik Sigortası Sorgulama

www.turkiye.gov.tr” uzantılı e-devlet sitesine giriş yaparak trafik sigortası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet ile trafik poliçesi sorgulama işlemi için şu adımları takip etmelisiniz:

 • www.turkiye.gov.tr adresini tıklıyorsunuz.
 • Kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak e-devlet ekranına giriş yapıyorsunuz.
 • Açılan ekranda “e-hizmetler” menüsüne tıklıyorsunuz.
 • Açılan ekranda bu defa Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) başlığı altında bulunan “trafik poliçesi sorgulama” seçeneği tıklanmalıdır.
 • Açılan sorgu ekranına aracın plakasını yazdığınızda bugüne kadar yapılmış tüm trafik poliçeleri ile mevcut trafik poliçesinin durumu listelenecektir.

SMS İle Trafik Sigortası Sorgulama

SMS ile trafik poliçesi olup olmadığı ya da araca ait tüm hasar kayıtlarını öğrenmeniz mümkündür. SMS ile trafik sigortası ve araç hakkında tüm detaylı bilgileri öğrenmek için yapmanız gereken işlem adımları şöyledir:

 • Telefonunuzun mesaj bölümüne giriyorsunuz.
 • TRAFİK yazıp boşluk bırakıyorsunuz ve ARACIN PLAKASINI yazıyorsunuz. Aracın plakasının daha sonradan değiştirilmiş olmasının bir önemi yoktur. Buraya aracın bilinen plakasını yazıyorsunuz.
 • Mesajı 5664’e kısa mesaj olarak gönderiyorsunuz.

Mesajı gönderdikten hemen sonra araca ait sigorta bilgiler cep telefonunuza kısa mesaj olarak bildirilmektedir.

Sigorta Acentesi Aracılığıyla Sorgulama

Sigorta acenteleri de trafik sigortası sorgulama işlemi yapabilmektedir. Bu işlem için size en yakın sigorta acentesine giderek poliçe sorgulatmak istediğinizi ifade edin. Sigorta acentesi sizden alacağı bilgilerle anında trafik sigortanızı sorgulayabilecektir.

Araç Kasko Sorgulama Nasıl Yapabilirim?

Araç kaskosunu sorgulamak için de yukarıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu bağlamda araç kasko sorgulama işlemi için;

 • SBM’nin internet sitesine girerek SBM kasko sorgulama ekranından ücretsiz olarak işlem yapabilirsiniz.
 • E-devlet’e giriş yaparak hizmetler menüsü altında kasko sorgulam ekranından ücretsiz olarak sorgulama yapabilirsiniz.
 • SMS ile kasko sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için TRAFİK yazıp boşluk bırakıyorsunuz ve ARACIN PLAKASINI yazıyorsunuz. Ardından 5664’e kısa mesaj olarak gönderiyorsunuz. Ancak mesajla sorgulama yapmanın mesaj başı 7 TL olduğunu unutmamak gerekiyor.
 • Bir sigorta acentesine giderek kasko sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Sorgulama Ücretli Mi?

Trafik sigortası sorgulama en ucuz hangi yöntemle yapılır sorusu sıkça sorulmaktadır. Trafik poliçesi sorgulama işlemi yapılan yere göre ücretli olup olmaması değişmektedir. Bu bağlamda;

 • Eğer SBM üzerinden ya da e-devlet aracılığıyla sorgulama yaparsanız, bu sorgulama ücretsizdir.
 • SMS ile trafik poliçesi sorgulaması yapmanız halinde bu sorgulama ücretlidir.

SMS İle Trafik Sigortası Sorgulama Fiyatı Ne Kadar?

SMS ile trafik sigortası sorgulama işlemi mesaj başı 7 TL’dir. Sorgulama konusunda sınır olmamakla birlikte her mesaj ayrı ayrı ücretlendirilmektedir. Örneğin 3 defa sorgulama yaparsanız 21 TL ödersiniz.

SMS ile trafik poliçesi sorgulama işlemi sadece Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom (Avea) ile yapılabilmektedir.

SMS İle Araç Hakkında Hasar Kaydı ya da Diğer Araç Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Kendinize ait bir araç ya da bir başkasının aracı hakkında TRAMER kaydına ulaşmak için mesaj göndermeniz gerekmektedir. Bu bağlamda şu adımları takip etmelisiniz:

 • Cep telefonunuzun mesaj kısmına giriyorsunuz.
 • DETAY yazıp boşluk bırakıyorsunuz ve ARACIN PLAKASINI yazıyorsunuz.
 • Mesajı 5664’e gönderiyorsunuz.

Böylece aracın modeli, plaka değişimi, aracın trafiğe çıkış tarihi, araç türü değişimi olup olmadığı, kasko durumu bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 • Eğer aracın parça değişeni olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, DETAY yerine PARÇA yazıp aynı numaraya mesaj atmalısınız.
 • Aracın kaza tutanağı bilgisine ulaşmak istiyorsanız, DETAY yerine KTT yazıp aynı numaraya mesaj atmalısınız.
 • Aracın hasar geçmişini sorgulamak istiyorsanız, sadece ARACIN PLAKASINI yazıp 5664’e mesaj gönderiyorsunuz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster