Tüm Bankaların Güncel Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarları

Tüm Bankaların Kredi Kartı Güncel Asgari (Minimum) Ödeme Tutarları: Kredi kartları alışveriş hayatımıza büyük kolaylık getirdiği herkesçe kabul edilmektedir. Kredi kartları doğru kullanıldığı zaman bir çok ihtiyacımızı rahatlıkla alabiliyoruz. Özellikle bankaların kampanyaları sayesinde kredi kartları ile avantajlı alışveriş yapabiliyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki kredi kartı bireysel borçlanma aracıdır. Dolayısıyla kredi kartları ile yapmış olduğumuz harcamaları bir sonraki ay ödemek zorundayız. Ancak kimi zaman kredi kartı borcunun tamamını ekonomik sebeplerle ödeyemiyoruz. Bu durumda en azından kredi kartı borcunun asgarisini ödememiz gerekiyor. Peki bankaların kredi kartı asgari ödeme tutarının ne kadar olduğunu biliyor muyuz?

Bu yazımızda bankaların kredi kartı asgari ödeme tutarı ne kadar sorusuna cevap arayacağız.

Asgari Ödeme Tutarı Ne Anlama Gelmektedir?

Asgari ödeme tutarı, kredi kartı borçlarının ödenmesi gereken en az miktarını ifade etmektedir. Bilindiği üzere kredi kartı harcamaları gerçekleştiğinde bir sonraki ay hesap kesim tarihi ile birlikte ödenecek kredi kartı borcu ortaya çıkar. Bankanın normal beklentisi kredi kartı borcunun son ödeme tarihine kadar bankaya ödenmesidir. Ancak kredi kartı borcu ödenemeyecekse bile bankalar, kredi kartı sahibinin bazı faizlerden kurtulmasını sağlamak ve kredi notunun olumsuz etkilenmesini önlemek için kredi kartı borcunun en azından belirli bir kısmını ödenmesini istemektedir. İşte istenen bu kısım asgari ödeme tutarı olarak bilinmektedir.

Asgari ödeme tutarının ne kadar olacağı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde belirlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre bankaların uygulayacakları asgari ödeme tutarının oranı da belirlenmiştir. Bu konuyu aşağıdaki başlıkta tekrar ele alacağız.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu, aslında bireysel kredi borcudur. Dolayısıyla bir kredi borcunu ödemediğinizde ne oluyorsa, kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde de aynı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bankalar müşterilerinin kredi kartı borcundan olumsuz etkilenmelerini önlemek için en azından kredi kartının asgari ödeme tutarının bankaya yatırılmasını istemektedir. Peki asgari ödeme tutarı yatırılmazsa, müşteri hangi olumsuz sonuçlarla karşılaşır?

Asgari ödeme tutarını ödemeyen bir müşteri banka nezdinde ödeme gücü olmayan riskli müşteri durumuna düşer. Bu durumda banka önce idari takip başlatarak en geç 90 gün içinde kredi kartı borcunun ödenmesini ister. Bu sırada müşterinin kredi notu da düşer. Müşteri en geç 90 gün içinde kredi kartı borcunu işlemiş faizleriyle birlikte ödemez ise banka, avukatı aracılığıyla borçlu hakkında icra takibi başlatır. İcra takibi sürecinde borçlu hem kredi kartı borcunu yasal faiziyle birlikte öder hem de icra ve avukat masrafını karşılar. Bunun yanında icra takibi bir müşterinin karşılaşabileceği en olumsuz durumdur. Çünkü icra takibi ile birlikte borçlunun kredi sicili bozulmuş olmaktadır. Kredi sicili bozulan kişiye hemen hemen hiç bir banka kredi veya kredi kartı vermek istememektedir. Ayrıca kredi sicili bozulan kişi kredi kara listesine alındığı için kredi kartı iptal edileceği gibi mevcut kredi borcu varsa, bankalar bu borcun da ödenmesini isteyecektir. Yani kişi bir de diğer bankaların kredi borçlarını toplu olarak geri ödemek durumunda kalacaktır. Kredi sicili bozulan kişinin kefilliği de kabul olmamaktadır.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı yukarıda yer verdiğimiz sonuçlara muhatap olmamak için önem arz eden bir ödemedir.

Asgari Ödeme Tutarını Ödedim Ama Kalan Borç Ne Olacak?

Asgari ödeme tutarının ödenmesi ile birlikte kredi kartından kalan borç silinmemekte ve ödenene kadar var olmaya devam etmektedir. Ancak kalan borcun bir sonraki ay ödenmesi gerekmektedir. Bunun yanında asgari ödeme tutarının ödenmesi halinde kalan borca sadece akdi faiz işletilecektir. Dolayısıyla borçlu asgari ödeme tutarı ödendikten sonra geriye kalan borç ile birlikte bir de akdi faiz ödeyecektir.

Akdi faiz hakkında bilgi edinmek, akdi faiz oranı ve akdi faizin nasıl hesaplandığını öğrenmek için “Güncel Akdi Faiz Oranı ve Gecikme Faizi Oranı Nedir?” başlıklı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Tüm Bankaların Kredi Kartı Güncel Asgari Ödeme Tutarları 

Tüm bankalar, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik tarafından belirlenen asgari ödeme tutarını tüm kredi kartları için uygulamak zorundadır. Bu yönetmelikte belirlenen asgari ödeme tutarı, bankalar tarafından sadece müşteri lehine değiştirilebilir. Yani bankalar burada belirlenen asgari ödeme tutarını yükseltemezler. Bu Yönetmelik’te yer verilen düzenlemeye göre asgari ödeme tutarının oranı şöyledir:

Kredi Kartı Limiti Asgari Ödeme Tutarı
0 – 15.000 TL arasında ise Dönem borcunun %30‘u
15.001 – 20.000 TL arasında ise Dönem borcunun %35‘i
20.001 TL ve üzerinde ise  Dönem borcunun %40‘ı
Kredi kartı yeni alınmış ise ilk yıl*** Dönem borcunun %40‘ı

***Kredi kartı yeni alınmış ise sizin kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız ve ödeme gücünüzün testi açısından ilk yıl kredi kartı borcunun %40’ı asgari ödeme tutarı olarak belirlenmiştir. İlk yıldan sonra ise kredi kartı limitine göre asgari ödeme tutarı tekrar belirlenecektir. Örneğin kart limiti 0-15.000 TL arasında ise deönem borcunun %30’u asgari ödeme tutarı olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster