Tüm Bankaların Hesap Kapatma Dilekçesi Örneği

Tüm Bankaların Hesap Kapatma Dilekçesi Örneği: Banka hesabını kapatmak için dilekçe verilmesi gereken durumlar söz konusudur. Özellikle banka hesabının şubeden kapatılması gereken durumlarda bir hesap kapatma dilekçesi ile bankaya müracaat etmek gerekmektedir.

Bu yazımızda herhangi bir bankada bulunan vadeli ya da vadesiz hesabınızı kapatmak için gerekli olan hesap kapatma dilekçesi örneği hakkında bilgi vereceğiz. Aşağıda yer alan linkten dilekçe örneğini word ya da pdf olarak indirebilirsiniz.

Banka Hesabı Neden Kapatılır? 

Genellikle bankalarla yaşanan sorunlar nedeniyle insanlar, sorun yaşadığı banka ile çalışmak istememektedir. Özellikle haksız yere para kesintisi yapılması, ödeme problemleri, hesap işletim ücreti gibi bir çok nedenden ötürü kişiler hesaplarını kapatmak istemektedir. Bunun dışında bir kimsenin aynı bankada ya da farklı bankalarda birden fazla hesabının olması, bilhassa isme para gönderilmesi durumlarında işlem karışıklıklarına yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda da hesabın teke düşürülmesi gerekebilmektedir.

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır? 

Banka hesabını kapatmak için bir çok kanal bulunmaktadır. Banka hesabı kapatma için kullanabileceğiniz kanalları şöyle sıralayalım:

  • Bankanın en yakın şubesine gidebilirsiniz. Bir dilekçe ile yapacağınız başvuru ile hesabınız anında kapatılacaktır.
  • Bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bu durumda müşteri temsilcisine talebinizi aktarabilir ve hesabınızı kapatabilirsiniz. Ancak bazı bankalar zorunlu olarak şubeye gitmenizi isteyebilmektedir.

Bu iki yol dışında internet bankacılığı ya da SMS ile banka hesabı kapatma mümkün değildir. Çünkü internet bankacılığında hesap kapatmaya ilişkin bir seçenek yer almamaktadır. Ayrıca mesaj ile banka hesabı kapatmak için özel bir numara belirlenmemiştir.

Banka hesabı kapatmak için başvurulacak en sağlıklı yol, ya bankanın en yakın şubesine giderek müşteri temsilcisine talebinizi sözlü olarak iletmek ya da şubeye giderek bir dilekçe vermektir.

Banka Hesabım Kapatılmadı Ne Yapmalıyım?

Banka hesabının kapatılması için müracaat etmeniz halinde banka yetkilisi, hesabın kapatılması için hesap kapatma yazısı (talimatı) hazırlar ve bunu sistem üzerinden onaya gönderir. Onay işlemi ile birlikte hesabınız kapatılır. Bu süre aynı gün olabileceği gibi 7 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Hesabınız örneğin otomatik ödeme talimatı olması, hesapta para bulunması, hesap üzerinde borç bilgisi bulunması gibi nedenlerle kapatılmayabilir. Bu durumda hesabın neden kapatılmadığı bilgisi müşteriye bildirilmelidir.

Eğer hesabınız herhangi bir sebep gösterilmeden kapatma işlemi yapılmamış ise bu durumda Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne şikayette bulunabileceğiniz gibi bankanın kendi şikayet birimine de yazılı olarak şikayette bulunabilirsiniz.

Banka Hesabı Kapatma Dilekçesi Örnekleri 

Banka hesabını kapatmak istiyorsanız dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Aşağıda hem word hem de pdf formatında banka hesabı kapatma dilekçesi örnekleri yer almaktadır. Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, ING Bank ya da diğer tüm bankalarda bulunan hesaplarınızı kapatmak için bu dilekçeleri kullanabilirsiniz.

Aşağıda yer alan dilekçeler bankanın genel müdürlüğüne ya da bankanın şubesine hitaben yazılmış olarak iki şekilde düzenlenmiştir. Hangi birime dilekçe verecekseniz, o dilekçeyi kullanabilirsiniz.

Dilekçeyi linke tıklayarak indirin. Daha sonra dilekçede yer alan boşlukları elle ya da bilgisayar yardımıyla doldurun ve altını imzalayın. Dilekçeyi ilgili şubeye teslim edin.

Banka hesabı dilekçe kapatma örneği word formatında indirmek için bağlantıya tıklayın. 

Banka hesabı dilekçe kapatma örneği pdf formatında indirmek için bağlantıya tıklayın. 

İlginizi Çekebilir: Bankalar dışında kredi alabileceğinizi kurum ve kuruluşları görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın