Tüm Bankaların Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Tüm Bankaların Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları: Merkez Bankası’nın faiz arttırımı ile birlikte bankaların mevduat faiz oranlarının ne kadar olduğu da merak konusu olmaya başladı. Zira faiz arttırımının akabinde tüm bankalar da mevduata uyguladıkları faiz oranlarında güncellemeye gitti. Ancak her banka kendi ticari politikasına göre mevduat faiz oranını belirlediği için hangi bankanın mevduata ne kadar faiz uyguladığını toplu olarak göremiyoruz.

Bu yazımızda tüm bankaların mevduat faiz oranlarının karşılaştırmalı olarak listesini sunacağız. Ancak mevduat faizi karşılaştırma listesini vermeden önce mevduat hesabı ile ilgili bir kaç bilgi vermek yararlı olacaktır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı, paranızın belirli bir süre hesabınızda beklemesi karşılığında faiz getirisi elde ettiğiniz hesaptır. Vadeli mevduat hesabında bankalar, paranızı hesapta tuttuğunuz süreye göre faiz ödemesi yapar. Paranız ne kadar uzun süre hesapta kalırsa elde edeceğiniz faiz getirisi de bir o kadar çok olacaktır.

Vadeli mevduat hesapları genellikle 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da 12 aylık vadelerle açılmaktadır. Ancak bazen bankalar acil nakit ihtiyaçlarını gidermek için mevduatınıza günlük faiz de işletebilmektedir.

Vadeli mevduat hesabı sahibi parasını belirli bir vade ile hesaba yatırmış olsa da dilediği zaman parasını bu hesaptan çekebilir. Bununla birlikte böyle bir durumda sadece anapara alınabilir. Yani vade dolmadan hesaptan para çekilirse o ana kadar işlemiş olan faiz talep edilemez. Bazı bankalar vade devam ederken belirli bir miktara kadar para çekilmesine müsaade edebiliyor. Bu şekilde bir miktar para çekilmesi halinde sadece çekilen paraya karşılık gelen faiz ödemesi yapılmıyor ama kalan paraya faiz işlemeye devam ediyor.

Vadeli Mevduat Hesabı Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Vadeli mevduat hesabı açarken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

  • Vadeli mevduat hesabının ana amacı faiz getirisi elde etmek olduğuna göre banka tercihi yaparken en yüksek faizi veren bankaya dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte bir bankanın yüksek faiz veriyor olması o bankanın çok avantajlı olduğu anlamına gelmez. Çünkü banka likit (nakit para) krizinde ise nakit para bulmak için yüksek faiz verebilir. Bu durumda paranızı bankaya yatırmadan önce o bankanın mali yapısı hakkında araştırma yapmanızda yarar vardır.
  • Bankanın vadeli mevduat hesabına yüksek faiz ödemesine karşın sizden herhangi bir isim altında masraf talep edip etmediğini bankanın müşteri temsilcisi ile konuşmalısınız.
  • Vadeli mevduat hesabı açılması halinde bankanın size sağladığı avantajlar olup olmadığını müşteri temsilcisi ile konuşmalısınız. Örneğin bazı bankalar vadeli mevduat hesabı açılması halinde normal kredi kartlarına göre daha fazla avantaj sunan üst limitli kredi kartı vermektedir.
  • Vadeli mevduat hesabından vade içerisinde para çekilmesi halinde vade bozulacağından faiz getirisi elde edilemediğinden banka ile bu konuda görüşerek vade içerisinde hesaptan para çekip çekemeyeceğiniz ve bu durumda vadenin bozulup bozulmadığını sormalısınız.

Tüm Bankaların Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları ve Faizlerin Karşılaştırılması

Ülkemizde çok sayıda banka bulunmakta ve bu bankaların çoğu aktif olarak faaliyet göstermektedir. Türkiye’de bulunan tüm bankaların listesini ve internet adreslerini görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Tabloyo incelemeden önce şu hususları göz önünde bulundurun:

  • Aşağıdaki tablo 180 gün veya 6 ay vade ile yatırılan paraya karşılık verilen faiz oranlarıdır.
  • Faiz oranının vadesi ve yatırılan para miktarı değiştiğinde uygulanan faiz oranının da değişmektedir.
  • Bankalar aşağıdaki faiz oranlarına ek olarak ilk ay için hoş geldin faiz oranı adı altında %23-26 arasında değişen faiz oranı uygulamaktadır.
Banka Adı Vadeli Mevduat
Faiz Oranı Yıllık (%)
Akbank  16,50
Aktif Bank 23
Anadolu Bank 7,50
Burgan Bank 22
Denizbank 23
enpara.com 22,50
Fibabanka 12
Finansbank 17,25
Garanti Bankası 15,25
Halk Bank 16,75
HSBC 15
ING 25
İş Bankası 19,75
Odeabank 12
Şeker Bank 22
Türk Ekonomi Bankası (TEB) 23
Yapı Kredi Bankası 15,95
Vakıf Bank 16,50
Ziraat Bankası 16,75

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın