Türkiye’deki Devlet Bankaları Listesi

devlet-bankalari

Türkiye’deki Bankaları Listesi : Türkiye’de ve özel bankalar hizmet veriyor. Peki devlet bankaları hangileri, İş Bankası devletin bankası mı? Yani özel bankaların ve devlet bankalarının hangisi olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Türkiye’de devlet bankaları uzun zamandır bankacılık hizmeti veriyor ve yaygın şubeleri ile iletişim kolaylığı sağlıyor. İşte Türkiye’de bulunan devlet bankaları ve özel bankaların listesi.

Türkiye’de bulunan devlet bankaları kredi, kredi kartı, KOBİ, girişimci kredileri, öğrencilere özel bankacılık hizmetleri, internet şubesi, mobil bankacılık gibi bir çok hizmeti sunabiliyor. Devlet bankaları kampanyalar ile tercih edilebiliyor. Ayrıca devlet bankası olarak isimlendirilmeleri de güvenilir banka fikrini oluşturabiliyor.

Türkiye’ki Devlet Bankaları

Uzun zamandır bankacılık hizmeti veren devlet bankaları bu kadar uzun süredir var oldukları için güvenilir görülüyor. Maaşlarını devlet bankalarından alan insanlar diğer bankacılık işlemlerini de bu bankalardan yaptıkları için pek çok kişi tarafından da iyi biliniyor. Devlet bankaları denilince akla ilk gelen bankalar Ziraat Bankası ve Halkbankası olabilir. Ziraat Bankası ve Halkbank sermayesi, uzun zamandır hizmet vermesi, mevzuatı ile devlet bankaları denilince hatırlanması oldukça doğal.

 

 

Kamu Bankaları Hangileridir?

Türkiye’de hizmet veremeye devam eden ve büyük bir banka olduğu söylenebilen devlet bankası Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası şube sayısı, verdiği bankacılık hizmetleri nedeniyle önemli bir devlet bankasıdır.

Türkiye devlet bankalarından bir diğeri de Halkbank’tır. Halkbank Türkiye’nin en büyük bankaları arasında yer alamaya devam ediyor. Halkbank 1993 yılından beri bankacılık hizmetlerini sürdürüyor.

Vakıfbank Devlet Bankası Mı?

Türkiye’de hizmet vermekte olan Vakıfbank bireysel bankacılık işlemleri yapmanız için uygundur. Peki Vakıfbank devlet bankası olarak söylenebilir mi sorusuna cevap verecek olursak Vakıfbank resmi olarak kamu kurumu olarak ifade edilmese de Vakıfbank’ın kuruluşunda yer alan bazı özel maddeler bulunmaktadır. İşte bu maddeler nedeniyle Vakıfbank kamu bankası statüsünde hizmet veren bir banka olarak değerlendirilmektedir.

Türkiyede’ki Özel Bankalar

Türkiye’de devlet bankaları ve özel bankalar bulunmaktadır. Devlet bankalarının isimlerini verdiğimiz bu içerikte özel bankalardan da bahsedelim. Türkiye’de hizmet vermekte olan özel bankalardan bireysel bankacılık hizmeti alabilirsiniz. Kredi, kredi kartı, hesap açma, altın hesabı, internet bankacılığı gibi hizmetler almanız mümkündür. Türkiye’deki özel bankalar şunlardır;

-Akbank
-Garanti Bankası
-İş Bankası
-Denizbank
-Şekerbank
-HSBC Bank
-Finansbank

Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları olarak bir başlık verilecek olursa bu devlet bankaları şunlardır;

-Ziraat Bankası A.Ş.

-Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

-Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları olarak bir başlıkta söyleyebileceğimiz devlet bankaları aşağıdaki gibidir. Bu bankalar bireysel bankacılı hizmeti vermezler. Bu bankalar büyük şirketlere finans desteği ile çalışmaktadır. Devlet Kalkınma ve Yatırım Bankaları denilen bu bankalar şunlardır;

-İller Bankası A.Ş.

-Türk Eximbank A.Ş.

-Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın