Türkiye’deki Devlet Bankaları Ve Kuruluşları

türkiyedeki devlet bankaları

Türkiye’deki Devlet Bankaları Ve Kuruluşları: devlet bankaları hangileri, vakıfbank devlet bankası mı,  devlet bankasımı sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Türkiye’de bulunan devlet bankaları ve kuruluş bilgileri yazımızda yer almaktadır. Bazı devlet bankalarını yazımızda gördüğünde oldukça bilinen bankalar olduğunu fark edeceksiniz. İşte Türkiye’de bulunan devlet bankaları.

Türkiye’deki Devlet Bankaları

Ülkemizde çalışmalarını gösteren ve kamu sermayesini kullanmakta olan üç adet kalkınma ve yatırım bankası üç tane de mevduat bankası bulunmaktadır. Vatandaşlar, kamu sermayeli kalkınma ve yatırım bankalarıyla çok ilgili olmadığından dolayı genel olarak devlet bankaları olarak kamu sermayeli bankaları bilmektedir. Makalemizde, Türkiye’deki devlet bankaları ve bu bankalar hakkındaki bilgileri sizler için derledik. İşte ülkemizdeki devlet bankaları;

T.C. Ziraat Bankası

Ziraat Bankası ülkemizde çalışmalarını yürüten üç devlet mevduat bankasından birisidir. Bu bankalar arasında en büyüğü ve en eski geçmişe sahip olan banka olarak farkını ortaya koymaktadır. Ziraat Bankası 1863 yılında Osmanlı Devleti döneminde Mithat Paşa tarafından kuruldu. 153 yaşında olan Ziraat Bankası ilk kurulduğu zamanlarda Memleket Sandıkları ismine sahipti. Sırbistan sınırları içerisinde bulunan Pirot kasabasında kurulan Memleket Sandıkları, daha sonra toprakların küçülmesiyle birlikte ülkemiz topraklarına taşındı. TBMM’nin kurulmasıyla birlikte banka Ankara’da Ulus’a taşındı ve şuanda da Ulus’ta tarihi merkezi binasıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Türkiye Halk Bankası (Halkbank)

Türkiye Halk Bankası 1933 yılında kanun çıkartılarak kurulmuştur. Bankanın kuruluş amaçları arasında özel bankaları özendirmeye çalışmak, düşük faiz oranlarıyla kolay bir şekilde kredi vermek, sanayi ve ticarete katkı sağlamak bulunmaktadır. Devlet desteği Halk Bankası üzerinde daha fazladır. Ziraat Bankası Halk Bankasına kıyasla daha özerk bir yapıda bulunmaktadır.

Türkiye Vakıflar Bankası

Türkiye Vakıflar Bankası, ülkemizde Vakıfbank olarak bilinen bir banka konumundadır. Banka 1954 yılında Adnan Menderes’in talimatı üzerine kanun çıkartılarak kurulmuştur.

İLBANK

İlbank, İller Bankası olarak da bilinen bir bankadır. Belediyelere ve İl Özel İdarelerine ait gibi çalışan banka su, kanalizasyon, depolama, katı atık ve kentsel dönüşüm gibi belediye hizmetleri için kredi ve destek sağlamaktadır.

Türkiye Kalkınma Bankası

1975 yılında DESİYAP’a bağlı olarak kurulan bir bankadır. Ülkemizdeki sürdürülebilir kalkınmayı artırmak amacıyla, ihtiyaç duyulan finansmanın tedarik edilmesine katkı sağlamak amacıyla hizmet vermektedir.

Eximbank

Türkiye İhracat Kredi Bankası olan ve daha çok Türk Eximbank olarak bilinen banka 1980’li yıllardan sonra ekonomi üzerinde ihracat payının artırılması adına kurulmuştur. Eximbank 1987 yılında Bakanlar Kurulu tarafından kurulmuştur.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın