Ücretli ve Ücretsiz Bilinmeyen Numara Sorgulama Yöntemleri

Ücretli ve Ücretsiz Bilinmeyen Numara Sorgulama Yöntemleri: Telefon numarası kime ait öğren, beni kim aramış, beni arayan numara kime ait, bilinmeyen numara sorgulama şeklinde uzayıp giden soru ve konular telefon kullanıcılarının her zaman zihinlerini meşgul eden konulardır. Günlük hayatta milyarlarca telefon aramaları yapılmaktadır. Çevrilen numaralar her zaman telefonumuzda kayıtlı olmayabiliyor. Böyle bir durumda telefonumuzda kayıtlı olmayan birisinin araması halinde arayan kişinin kim olduğu da merak ediliyor. Peki bizi arayan numaranın kim olduğunu nasıl öğrenebiliriz.

Bu yazımızda telefon numarası kime ait olduğunu öğrenme yolları neler olduğu sorusunun cevabını arayacağız.

Beni Kim Aramış Nasıl Öğrenirim?

Bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu öğrenmek için kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz yöntemler bulunmaktadır. Şimdi bu yöntemlere tek tek bakalım:

Ücretli Bilinmeyen Numara Sorgulama Yöntemi

Belirli bir ücret karşılığında sizi arayan numaranın kime ait olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu yöntem cep telefonu operatörleri ile bilinmeyen numara sorgulama servisleri aracılığıyla gerçekleşmektedir. Şimdi bu yöntemi ayırıntılı olarak inceleyelim:

1- Vodafone Bilinmeyen Numara Kime Ait Olduğunu Öğrenme

Vodafone numara sorgulama hizmeti vermektedir. Beni arayan kim sorusunun cevabını merak ediyorsanız ve Vodafone abonesi iseniz şu adımları takip ederek bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz:

 • Cep telefonunuzun mesaj bölümüne giriyorsunuz.
 • “KIM” yazıp boşluk bırakıyorsunuz ve başında sıfır olmadan 10 haneli sorgulamak istediğiniz numarayı yazıyorsunuz.
 • Mesajı 7048‘e gönderiyorsunuz.

Eğer mesaj yoluyla bu işlemi yapmak istemiyorsanız, 11842‘yi arayarak sorgulamak istediğiniz kişinin isim soyisim bilgisini vererek ya da numara bilgisini vererek de sorgulama yapabilirsiniz.

Şu hususu özellikle belirtmemiz gerekir ki Vodafone bilinmeyen numaralardan sadece Vodafone Rehber’de kayıtlı olan kişilerin numarasını öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla rehberde kayıtlı olmayan kişilerin numarasını öğrenme imkanınız bulunmamaktadır.

Vodafone bilinmeyen numaralardan numara sorgulama ücreti bugün için 1,25 TL’dir.

2- Turkcell İsimden veya Numaradan Bilinmeyen Numara Sorgulama 

Turkcell bilinmeyen numara sorgulama hizmeti veren cep telefonu operatörlerinden biridir. Eğer sorgulamak istediğiniz numara Turkcell Rehber’de kayıtlı bir kişiye ait ise numaranın kime ait olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Turkcell bilinmeyen numara servisinden yararlanmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Cep telefonunuzun mesaj bölümüne giriyorsunuz.
 • Başında sıfır olmadan sorgulamak istediğiniz cep telefonu numarasını 10 hane şeklinde yazıyorsunuz.
 • Mesajı 2200’a gönderiyorsunuz.

Mesajla sorgulama yapmak yerine 11832’yi arayarak numaradan ya da isim soyisim bilgisi vererek sesli olarak da sorgulama yapabilirsiniz.

Turkcell bilnmeyen numaralar servisinden yararlanmak ücretlidir. Bu ücret bugün için 3,49 TL olarak uygulanmaktadır.

3- Avea Bilinmeyen Numaralar Servisinden Numara Sorgulama

Avea bilinmeyen numara sorgulama hizmeti sayesinde Avea Rehber’de kayıtlı olan kişilerin numara ve isim soyisim bilgisine ulaşabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için takip etmeniz gereken adımlar şöyledir:

 • 11855’i arayarak numara ya da isme göre sorgulama yapabilirsiniz.
 • Cep telefonunuzun *100# tuşlarına basıp arama tuşuna bastığınızda telefonunuzda Avea bilinmeyen numaralar servisi açılacaktır. Bu servis üzerinden isim soyisim bilgisi ya da sorgulamak istediğiniz numara bilgisini girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Avea’nın 64 kb’lik sim kartının içerisinde hazır olarak yüklü bulunan “BenimMenüm” bölümüne girerek isme ve numaraya göre sorgulama yapabilirsiniz.
 • Avea’nın resmi internet sitesine giriş yaparak “İşlemler Menüsü” bölümünden bilinmeyen numaralar servisine ulaşarak mumara ya da isme göre sorgulama yapabilirsiniz.

11855’i aramanın dakikası 1,25 TL olarak ücretlendirilmektedir. Buna karşın arama dışında başvurduğunuz diğer yöntemlerde sonuç cep telefonunuza mesaj olarak gelmektedir. Size gönderilen bu mesajın adedi 1,25 TL’dir. Eğer sorgulama sonucunda numara bilgisine ulaşılamaz ise mesaj ücreti alınmamaktadır.

5- Bilinmeyen Numara Sorgulama Firmaları Üzerinden Sorgulama Yapma

Ülkemizde 11880, 11818, 11811 gibi numaralar altında numara sorgulama firmaları hizmet vermektedir. Bu numaralardan birini arayarak sorgulamak istediğiniz numara bilgisine anında ulaşabilirsiniz. Ancak bu yöntemle numara sorgulama yapmak için hakkında bilgi talep ettiğiniz numaranın bilgilerini gizlememiş olması gerekiyor. Aksi halde tarafınıza numaranın kime ait olduğu bilgisi verilemeyecektir.

Bugün için bilinmeyen numara firmalarını arama ücreti dakika başı olmak üzere ücretlendirilmektedir. Bu anlamda dakika başı ücret 2,97 TL’dir.

Ücretsiz Bilinmeyen Numara Sorgulama Yöntemi

Bilinmeyen numaraları ücretsiz olarak sorgulamak için de bir takım yöntemler bulunmaktadır. Bu bağlamda ücretsiz bilinmeyen numara sorgulama için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

1- Whatsapp Uygulamasını Kullanarak Bilinmeyen Numara Bilgisini Öğrenme

Whatsapp dünya genelinde ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan programdır. Cep telefonu kullanıcılarının neredeyse %90’ı bu programı kullanmaktadır. Dolayısıyla Whatsapp ile sizi arayan kişinin kim olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak burada cep telefonu numaralarını öğrenebileceğinizi unutmamalısınız. Whatsapp ile numara sorgulama için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Sizi arayan numarayı rehberinize kaydediyorsunuz.
 • Daha sonra Whatsapp’a giriş yaparak bu kişinin profiline giriyorsunuz.
 • Eğer kişi resmini paylaşmış ise resminden bu kişiyi tanıyabilirsiniz. Ya da profil bilgisine kim olduğunu yazmış ise bu bilgiden kişinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Bu bilgiler yoksa sadece mesaj atarak ya da arayarak kişinin kim olduğunu öğrenmek durumundasınız.

2- Facebook Üzerinden Bilinmeyen Numara Öğrenme

Facebook kullanıcılarının bazıları iletişim bilgisi bölümüne numarasını da yazmaktadır. Bu numaralar arama motorları tarafından indekslendiği için facebook kişi arama bölümüne sorgulamak istediğiniz numarayı yazdığınızda eğer bu numara Facebookta birine ait ve bu kişi numarasını açıkça paylaşmış ise Facebook ekranından kişinin bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

3- Google, Bing, Yandex gibi Arama Motorları İle Bilinmeyen Numara Sorgulama 

Arama motorları olarak bilinen Google, Bing, Yandex, Yahoo gibi internet siteleri aracılığıyla da bilinmeyen numara sorgulayabilirsiniz. Çünkü bu arama motorları internet sitelerinin içindeki bilgileri kodlamakta ve bir kimse kelime ya da cümle ile internette arama yaptığında, aramaya en yakın sonuçları göstermektedir. Dolayısıyla eğer arama motoruna sorgulamak istediğiniz numarayı yazarsanız ve bu numara internet sitelerinden birinde kullanılmış ve numara sahibinin bilgisi bu sitede yer alıyorsa, numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

4- CIA, UpCall, TrueCaller, WhosCall gibi Numara Sorgulama Uygulamalarını Kullanma  

Android ya da İOS işletim sahibi kullanan cep telefonu kullanıcıları uygulama marketinden ücretsiz olarak CIA, UpCall, TrueCaller, WhosCall gibi numara sorgulama programlarını indirip cep telefonlarına kurduktan sonra bu uygulama üzerinden ücretsiz olarak bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu sorgulayabilir.

Numara sorgulama uygulamalarının çalışma mantığı şöyledir: Numara sorgulama programını cep telefonunuza indirdiğinizde program sizin rehberinize erişmekte ve bu rehber bilgisini paylaşma belleğine almaktadır. Bunun gibi diğer insanlar da bu programı yüklediklerinde onların da rehberine erişilmektedir. Böylece program tabir yerindeyse numara havuzu oluşturmaktadır. Siz sorgulamak istediğiniz numarayı programa yazdığınızda program, bu havuz içinde aradığınız numaranın olup olmadığını araştırmakta ve eğer sorguladığınız numara bu numara havuzunda var ise kişi bilgisini getirmektedir.

Bu konu bağlamında şunu özellikle belirtelim ki sorguladığınız numaranın kime ait olduğu bilgisinin sorguladığınız numaranın diğer kişinin cep telefonunda nasıl kaydedilmişse o şekilde geldiğini unutmamalısınız. Örneğin 05…. şeklinde bir numara sorguladınız. Bu numara gerçekte Ahmet Sevimli adına olmakla birlikte, bu numaranın kayıtlı olduğu kişinin telefonunda Köylüm Ahmet diye kayıtlı ise program numara bilgisini Köylüm Ahmet şeklinde gösterecektir.

5- Cumhuriyet Savcılıkları Aracılığıyla Bilinmeyen Numara Sorgulama  

Sizi arayan kişi sık sık arayıp huzur ve sükununuzu bozacak şekilde hareket ediyorsa ya da telefonda hakaret, tehdit veya cinsel taciz şeklinde çoğaltabileceğimiz suç oluşturacak eylemlerde bulunuyorsa, Cumhuriyet Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. BU durumda Cumhuriyet Savcısı, şüphelinin kimlik bilgilerini tespit etmek amacıyla ilgili devlet kurumlarına yazı yazarak bilgi talep edecektir. Gelen bu bilgi dahilinde sizi arayan ve mağduriyetinize yol açan kişinin bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Bu konuda şu hususu önemle belirtelim ki bu şekilde numara sorgulama sadece ve sadece eylemin suç oluşturması halinde mümkündür. Eğer ortada suç oluşturan bir eylem yok ise sırf numara öğrenmek için bu yola başvuramazsınız. Aksi halde suç işlemediği halde karşı taraf suç işlemiş gibi göstererek suç duyurusunda bulunmanız durumunda iftira suçunu işleyebileceğinizi unutmamalısınız.

Gizli Numaranın Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?   

Bugün cep telefonu operatörlerinin uygulaması gizli numaradan arayan kişi bilgisini paylaşmama yönündedir. Benzer şekilde numara sorgulama firmaları da gizli numaradan arayan kişilerin bilgisini paylaşmamaktadır. Bu nedenle gizli numaranın kime ait olduğunu öğrenme imkanınız bulunmamaktadır.

Gizli numaranın kime ait olduğunu öğrenmek tek bir şekilde mümkündür. O da sizi gizli numaradan arayan kişinin suç oluşturacak bir eylemde bulunması halidir. Örneğin sizi aradı ve tehdit etti ya da hakarette bulundu veyahut taciz etti. Bu şekilde size karşı suç işlenmiş ise Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunursanız, Cumhuriyet Savcılığı gerekli araştırmaları yaparak numara ve kişi bilgisine ulaşabilecektir. Cumhuriyet Savcısının talimatı dışında polis veya jandarma tek başına hareket ederek numara veya kişi bilgisine ulaşamaz.

Gizli numaradan aranmak istemiyorsanız kullanmış olduğunuz hattın bağlı olduğu operatörün müşteri hizmetlerini arayarak gizli numaradan aranmaya telefonunuzu kapatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Evde çağrı merkezi işi yaparak para kazanma hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın