Unutulan Banka Hesabı Ne Olur?

unutulan-banka-hesabi

Unutulan Ne Olur? : Bankalarda hesabınız olduğunu unutulan hesaplara ne olur, kullanılmayan banka hesapları kaç yılda kapanır yazımızda açıkladık. Banka hesabı sorgulama için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir, hesabınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer banka hesabınız olduğunu unuttuysanız, aradan zaman geçtiyse banka hesabınıza ve banka hesabında unutulan para için ne olur bakalım.

Para yatırma, para çekme, maaşlar, faturalar derken bir çok işlem için bankaları sıklıkla kullanıyoruz. Bankalar çeşitli hesaplar sunuyor ve banka hesabı ile işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Hatta bir çok bankadan farklı hesaplar olabiliyor. Sizinde banka hesaplarınız varsa ve banka hesabınızı unuttuysanız, üstelik içerisinde paranız da varsa ne oluyor bakmadan önce şunu hatırlatalım eğer bankadaki hesabınızı kullanmayacaksanız mutlaka kapatın.

Bankada Unutulan Hesaplar 

Bankada unutulan hesap için hesap işletim ücreti yazılmaya devam etmektedir. Bankalar her yıl hesap işletim ücreti almaktadır ve bakadaki hesap kapatılmazsa hesap işletim ücreti devam etmektedir. Bazı bankalar hesap işletim ücreti almayabiliyor. Bu nedenle bankadaki hesabınız kullanmayacaksanız hesabı kapatmalısınız.

Bankadaki hesap kullanılmıyorsa ve banka hesabı unutulduysa yine de hesap işletim ücreti alınıyor ancak kart hesap işletim ücreti ise 4 yıl süre ile devam etmektedir. 4 yıl sonrasında hesap kendiliğinden kapanmaktadır. Bu 4 yıl süre boyunca biriken hesap işletim ücreti toplamda ne kadar olduysa bu tutar hesap sahibinden tahsil edilmektedir.

Eğer bankada bulunan hesabın biriken hesap işletim ücreti ödenmezse müşteri bu durumda takibe düşecektir. Biriken bu hesap işletim ücreti için eğer yine de ödeme yapılmazsa hacze gidilecektir.

Unutulan Banka Hesabındaki Para Ne Olur?

Bankada unutulan hesap için işletim ücreti alınmaya devam ettiğinden eğer bankada unutulan hesapta para varsa hesap işletim ücreti hesaptaki paradan kesilecektir. Bunun dışında unutulan banka hesabındaki para için bir kesinti olmayacaktır, para hesapta belirli bir süre daha kalmaya devam edecektir.

Unutulan banka hesabında olan parayı bankalar en fazla 10 yıl boyunca hesapta kalmasına izin vermektedir. Bankada unutulan paraları geri alma için bu süre içerisinde bankadaki hesabınıza şubeden ulaşabilirsiniz. Ancak 10 yıl boyunca hesapta bulunan işlem yapılmayan, çekilmeyen paralar bu süre sonunda TMSF’ye aktarılmaktadır. (TMSF yani Tasarruf Sigorta Mevduat Fonu)

Bankalarda unutulan paralar zaman aşımı nedeniyle belirlenen süre geçtiğinde TMSF’ye aktarılır.

Bu nedenle bankada hesabınız olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca bankada param var mı nasıl öğrenirim, unuttuğunuz banka hesabınız için de bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Bankada Adıma Açılmış Hesap Var Mı Nasıl Öğrenirim? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın