Uzun Vadeli Yatırımlarda Başarılı Olmak İçin 7 Önemli Kural

Uzun Vadeli Yatırımlarda Başarılı Olmak İçin 7 Önemli Kural: Yatırım yapanların aklındaki temel soru yaptığı yatırımdan kazanç sağlayıp sağlayamayacağıdır. Gerçekten yatırım yaparken  yatırımcının arzusu, yatırımı üzerinden para kazanmaktır. Ancak yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken konular bulunuyor ki bunlara dikkat edilmemesi halinde yatırımlardan kazanç sağlamak sadece kelimede kalabilir.

Bu yazımızda uzun vadeli yatırım yapan yatırımcıların başarılı olması için dikkate alabileceği 7 önemli kuralı anlatacağız. Ancak öncelikle uzun vadeli yatırım ne anlama geliyor buna bakmak lazım.

Uzun Vadeli Yatırım Nedir?

Uzun vadeli yatırım, 1 yıl ve üzeri sürelerle yapılan yatırımlar için kullanılan bir ifadedir. Uzun vadeli yatırımda yatırımcı, yatırım yaptığı hisse senedi, döviz, gayrımenkul ya da bir başka yatırım aracının uzun bir vadede değerini katlayacağı beklentisi içindedir. Bu tür yatırımlarda yatırımcı, yatırım yaptığı ekonomik varlığın günlük ya da anlık değer değişimleriyle ilgilenmez. Uzun vadeli yatırımcı için önemli olan yatırım yaptığı varlığın hedeflenen değere ulaşmasıdır.

Uzun Vadeli Yatırımlarda Dikkate Edilmesi Gereken 7 Önemli Kural

Uzun vadeli yatırımlar günlük kaygılarla değil geniş bir plan çerçevesinde çeşitli ekonomik göstergeleri inceleyerek yapılabilecek yatırımlardır. Bu yüzden enflasyon, uzun vadeli faiz/kar payı getirileri, ülkenin gelişmişlik durumu, döviz hareketlilikleri gibi bir çok konuyu iyi analiz etmek gerekiyor. Zira faiz oranları yüksek olan bir dönemde enflasyon da yüksek ise paranız üzerinden kazanç sağlarsınız ama bu defa da enflasyon baskısı nedeni ile kazandığınız para, reel değerini kaybedebilir. Benzer şekilde uzun vadeli yatırımlarda duygusal değil ekonomik gerçeklerle hareket etmek gerekmektedir. Şimdi uzun vadeli yatırımcıların dikkate alması gereken 7 önemli kuralı sıralayalım:

1- Uzun Vadeli Düşünün, Duygularınıza Kapılmayın ve Hedefe Odaklanın

Uzun vadeli yatırım yapıyorsanız, yatırım aracınızın günlük fiyat değişimlerini dikkate almayın. Çünkü değeri aniden düşen yatırımınız moralinizi bozacağı gibi “ben bittim, battım” gibi serzenişleri de beraberinde getirir. Bir de “zararın neresinden dönersem kardır” derseniz ve yatırımınızı zararına satarsanız, işte o zaman büsbütün kaybedersiniz. Bunun yerine yatırımınızın haftalık değer değişimlerini kontrol etmelisiniz. Bunu aylık periyotlarla da yapabilirsiniz. Aynı zamanda yatırımınızın geleceği hakkında forum sitelerinden, uzman görüşlerinden ve yatırım haberlerinden bilgi edinebilirsiniz. Dolayısıyla madem uzun vadeli yatırım yaptınız, günlük al-sat işlerini unutun. Piyasa çökse bile bu durumun size başka yatırımlar için alım fırsatı verdiğini unutmayın.

2- Yatırımlarınızı Çeşitlendirerek Kârınızı Yükseltin

Yatırım yapmak risktir. Çünkü yatırımınız beklentinizi karşılamazsa zarar etmeniz de ihtimal dahilindedir. Zarar etme riskini ortadan kaldırmak ve bir yatırımınızdan zarar ettiyseniz diğerinden kar ederek zararınızı karşılamak için uzun vadeli yatırımlarda çeşitlendirmeyi unutmamalısınız. Peki çeşitlendirme nedir?

Çeşitlendirme, elinizdeki yatırım sermayesini farklı yatırım araçlarına dağıtarak yatırımlarınızı gerçekleştirmek demektir. Çeşitlendirme yaparken hisse senedi, döviz, tahvil, gayrımenkul, kripto para… gibi çeşitli yatırım araçları incelenir. Uzun vadede bu yatırım araçlarının değerinin ne olacağı konusunda bir öngörüde bulunulur. Sonrasında elinizdeki yatırıma ayırdığınız para ile bunlardan kısım kısım alınır. Örneğin paranızın %15 ile döviz, %20’si ile hisse senedi, %40 ile gayrımenkul alımı yapmanız, yatırımınızı çeşitlendirdiğinizi gösterir.

Çeşitlendirme yaparken sadece ülke içi yatırım araçlarını dikkate almamalısınız. Başka ülkelerdeki yatırım araçlarını da düşünebilirsiniz. Bu anlamda ABD, Asya, Avrupa gibi farklı coğrafyada bulunan ülkelerin yatırım araçlarına da yatırım yapabilirsiniz.

Yatırımcılar genelde yatırım sermayelerinin en fazla %10’unu bir yatırım aracına bağlamaktadır. Böylece bu yatırımcılar, toplam yatırım portföyünü çeşitli yatırım araçları ile zenginleştirerek daha fazla kar etme amacındadırlar.

3- Risk Almayı Deneyin ve Korkak Olmayın

Bir taraftan portföyünüzü çeşitlendirin ve riski azaltın derken bir taraftan da risk alın diyerek nasıl bir çelişki içine düştünüz dediğinizi duyar gibiyim. İlk bakışta haklısınız ama yanıldınız. Risk almak demek körü körüne bir kuyuya atlamak değildir. Ekonomide risk aynı zamanda çok kazanmak anlamına gelmektedir. Zira risk, çok fazla kazanma olasılığının olduğu zamanlarda göze alınacak bir durumdur. İşte portföyünüzü çeşitlendirirken tabi yerindeyse değeri yerde sürünen bazı yatırım araçlarına küçük yatırımlar yapabilirsiniz. Mesela portföyünüzün %10’luk kısmını bu tür riskli yatırımlarla doldurabilirsiniz. Çünkü uzun vadede bu tür yatırım araçlarının değerlenmesi çok büyük ihtimal dahilindedir. Unutmayın ki siz uzun vadeli yatırımcısınız. Uzun vadede yatırımınız riskli olduğu için kaybedebilirsiniz. Ama bu tür yatırımlar için ayırdığınız bütçe küçük olacağı için kaybınız da büyük olmayacağından üzülmenize gerek kalmaz. Ama kazanırsanız da 1’e 3 alabileceğinizi gözden kaçırmayın.

Bu bağlamda şunu da ekleyelim. Uzun vadeli yatırımcı, düşen piyasadan korkmaz ve dipte gördüğü hisseyi alarak bekler. Borsa yatırımlarından para kazananların çoğu da bu şekilde kazanmaktadır.

4- Elde Ettiğiniz Karı Tekrar Yatırıma Yönlendirin 

Uzun vadeli yatırımcıysanız yani günlük kazanayım günlük harcayayım yatırımcısı değilseniz, yatırımınızdan elde edeceğiniz karı alabiliyorsanız, bu karı da hemen yatırıma dönüştürün. Genelde başlangıçta bu kârlar çok küçük miktarda olacağı için sanki önemsiz gibi görünecektir. Ama damlaya damlaya göl olur misali, küçük kârlar bir araya getirildiğinde yatırımınızın amiral gemisi haline geleceğini unutmamalısınız. Örneğin kar payı yatırımı yaptınız ve vade sonunda elinize bir miktar kar payı geçti. Bu parayı harcamak yerine anaparanızla birlikte tekrar başka bir yatırımda kullanabilirsiniz.

5- Sürekli Araştırma İçinde Olun

Hiç bir yatırım “armut piş ağzıma düş” değildir. Başarılı bir yatırımın arkasında iyi bir araştırma olduğunu unutmayın. Buna fizibilite çalışması deniliyor. Fizibilite çalışmasında “ben buna yatırım yaparsam ne alırım ne kaybederim” sorusuna cevap aranıyor. Bu araştırma yapılırken yatırım yapacağınız varlığın geçmiş performansı, yıl içinde aldığı yatırımcı sayısı, sunduğu olanaklar, hangi projeleri hayata geçireceği ya da hangi projeler üzerinde çalıştıkları, ülkenin ekonomik geleceği, dünyadaki siyasi atmosfer, yatırım yaptığınız ülkenin hukuk sisteminin güvenilirliği, ekonomik ilişki içinde olduğu ülkelerin mali yapısı ve ülkelerin ilişki düzeyi gibi yatırım aracının değerini yakından ilgilendiren tüm hususları makro ve mikro ölçüde analiz etmelisiniz. Aksi halde “ben alayım nasılsa değerlenir” düşüncesiyle yatırım yaparsanız, çölde ancak yağmur yağmasını beklersiniz.

6- Hedef Değere Ulaştığınızda Daha Fazla Kar Edeyim Diyerek Risk Almayın

İnsanoğlu hep daha fazlasını ister. Aslında bu iktisat teorisinin de temel sorunudur. Elimizdeki sınırlı kaynaklarla sınırsız istekleri karşılamaya çalışırız. Ama bir yerde de insan tamam diyebilmeli. Yatırım yaptığınız zaman yatırımdan beklenen hedefe ulaştığınızda daha fazla risk almadan yatırımınızı elinizden çıkararak yeni bir yatırıma yönelmelisiniz. Yani eldeki bir kuş daldaki 10 kuştan iyidir diyerek karınızı realize etmelisiniz. Ancak bu demek değildir ki yatırımınız daha fazla değerlenirken elinizdekini satın. Demek istediğimiz şu, yatırımınız hedef değere ulaştığında, bundan sonra beklemenin riskli olup olmadığına bakın. Riskli ise ve yatırımın değeri düştüğünde “ah vah” edene kadar kârınızı alın ve çekilin. Ama analizler, göstergeler ve görüşler yatırımın değerinin artacağı yönünde ise yatırımınızı elinizde bir müddet daha tutmanız doğru bir tercih olacaktır.

7- Yatırım Yaptığınız Sektörün Dilini Öğrenin   

Durun durun! size yabancı dil öğrenin demiyoruz. Peki ya ne diyoruz o halde? Şunu söylüyoruz burada:

Yatırım yaptığınız sektörde kullanılan teknik bazı ifadeler vardır. Bu temel ifadeler yatırım yaptığınız sektörü doğru anlamanız ve analizlerinizi doğru yapmanız için son derece önemlidir. Örneğin borsa yatırımlarını doğru anlamak için borsada kullanılan temel ifadeleri bilmeden teknik analiz yapamazsınız. Volatilite, pump, dump, hodl, market cap, stop-loss, stop-limit, bollinger, EMA periodu, fib level, çapraz kur, lot… gibi kavramları bilmeden borsada işlem yapmanız zor olacaktır.

Yazımızı sonuna kadar okuyan kıymetli okurumuz, SPK tarafından çıkartılmış olan “Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim” isimli kitabı pdf şeklinde bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz. 

Bonus Bilgi: Kripto Para Piyasalarında Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalısınız?

Son yılların en popüler yatırım alanlarından biri de kripto paralar oldu. Bir gün içinde %200’lere varan kâr imkanıyla kripto para yatırımları kısa vadede zengin olmak isteyenlerin de iştahını kabarttı. Ama kripto para borsalarında kazanmak da kaybetmek de ihtimal dahilindedir. Aşağıda yer verdiğimiz iki adet konu linkine tıklayarak kripto para borsalarında başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kripto Para Borsalarında Kaybetmenizi Önleyecek 8 Altın Kuralı öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kripto Para Yatırımlarından Para Kazandıracak 4 Stratejiyi öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster