Vadeli Hesap Nedir, Hangi Bankadan Açılır?

vadeli-hesap-nedir

, Hangi Bankadan Açılır? : Vadeli hesap Akbank, Zİraat Bankası, Halkbank gibi bir çok bankanın sunduğu bir hesap türüdür. Vadeli hesaba para yatırma işlemi ile faizden kazanç sağlanabilir. Vadeli hesaptan para çekme durumunda ise hesabınızın vadesi önemlidir. Yani vade bitmeden paranızı hesabınızdan çekerseniz vadeli hesabınızın vadesi uzayabilir. Detaylar için okumaya devam edebilirsiniz.

Vadeli Hesap Nedir?

Vadesiz hesap, Vadeli Mevduat Hesabı olarak da isimlendirilir. Vadesiz hesabınızda paranız sabit kalırken, vadeli hesaplarınızdaki parayı banka kullanarak, kullanım süresi boyunca ödemesi yapmaktadır. Vadeli hesaplar, vadesiz hesaplara nazaran mevcut paranıza katkı sağlayan bir hesap türüdür.

Bankacılık sektörünün hayatımızdaki rolünün artmasıyla birlikte artık hemen herkeste bankacılık terimleri hakkında önemli bir bilgi sahibi oldu. Ülkemizde vadesiz hesap sayısı oldukça fazlayken, artık vadeli hesaplara da talep olmaktadır.

Bankaların vadesiz hesaplar için verdikleri faiz oranları ise bankadan bankaya değişim göstermektedir. Örnekle açıklayacak olursak, 100.000 TL tutarında bir parası olan kişi, parasını vadeli hesaba yatırdığında, banka tarafından ayda ortalama 700-800 TL civarında bir faiz ödemesi yapılmaktadır.

Bu tür faiz geliri elde etmek istediğiniz bankaya belirttiğiniz süre boyunca faiz geliri edilebilmektedir. Belirtmiş olduğunuz zaman diliminden önce paranızı çekmek istediğinizde faizin bir kısmından yararlanılabilmektedir.

Vadeli hesap dışında vadeli döviz hesabı da açabilirsiniz. Vadeli döviz hesaplarında döviz cinsinden para yatırımı yapılmakta ve bu hesaplarda aylık belirli tutarlarda faiz geliri elde edilmektedir.

Vadeli altın hesapları da tercih edilen bir hesap türüdür.Vadeli altın hesaplarında satın almış olduğunuz altın miktarı üzerinden faiz geliri elde edebilirsiniz. Altının değer kazanmasıyla birlikte kazanç sağlayabilirsiniz.

Vadesiz altın hesabı açmak isterseniz eğer, bu hesaplarda altın miktarları sabit kaldığından sadece altın değer kazanırsa kazanç elde edilmektedir. Bu nedenle vadeli hesaplar, vadesiz hesaplara göre daha çok kazanç sağlamaktadır.

Vadeli Hesap Hangi Bankadan Açılır?

Vadeli hesap açtırabileceğiniz pek çok banka bulunmaktadır. En iyi vadeli hesap hangi bankada diyecek olursanız bankaların kampanyalarına, faiz oranlarına göre sorunun cevabı değişmektedir. Beklentilerinize göre bankaların vadeli hesap faiz oranlarını inceleyebilir kararınızı verebilirsiniz. Bankalardan vadeli hesap açtırdığınızda elde edebilirsiniz.

Vadeli hesap açtırabileceğiniz bankalardan bazıları şunlardır.

-Ziraat Bankası

-Garanti Bankası

-Akbank

-İş Bankası

-Vakıfbank

-Yapı Kredi

-Odeabank

-HSBC

-Anadolu Bank

-Halkbank

-Denizbank

-Yapı Kredi Nuvo

-Fibabanka

-Burgan Bank

Vadeli hesap faizden gelir elde edilen bir hesap türüdür. Eğer faizden kazanç sağlamak istemiyorsanız vadeli hesap size uygun bir hesap türü değildir. Ayrıca vade süresi boyunca hesabınızdan para çekerseniz vadeli hesabın vadesi bozulmaktadır. Yani belirli bir süre boyunca paranızı kullanamazsınız.

Bu yazı sizi vadeli hesap açmaya teşvik etmez. Vadeli hesap açmak ya da açmamak tamamen sizin tercihinizdir.

Vadesiz Hesap Nedir, Vadesiz Hesap Nasıl Açılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın