Vadeli Hesap ve Vadesiz Hesap Arasındaki Fark

vadeli-ve-vadesiz-hesap

ve Arasındaki Fark : Vadeli ve vadesiz hesap türleri için faiz oranları her iki hesap için de uygulanır mı? Bu iki hesap türü ne için kullanılır yazımızda sorularınıza cevap bulabilirsiniz. yapmak isteyen ya da risk almadan yatırım yaparak kazanmak isteyenler için hesap seçimi yapmadan önce yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Vadeli ve vadesiz hesap arasındaki farkı öğrendikten sonra hangisinin daha avantajlı olduğuna karar verebilirsiniz.

Banka müşterileri yatırım konusunda hangi hesap türünü tercih edeceği konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı durumlarda büyük bir karmaşa yaşar. Banka hesapları vadeli ve vadesiz olarak ikiye ayrılırken, tercih edeceğiniz çeşide göre önemli kazanımlar sağlayabilirsiniz. En çok merak edilen soruların başında ise, vadeli mi vadesiz hesap mı daha avantajlı sorusu gelmektedir. Vadesiz hesaplar, yatırımcıların mevcut anaparasını korurken, döviz bazındaki yatırımlar için güvenli bir limandır. Piyasalardaki dalgalanmalarda vadesiz hesaplar etkilenmemektedir. Aynı zamanda faiz artışından da etkilenmemektedir.

Vadesiz hesaplarda temel bankacılık işlemleri kolay bir şekilde yapılmaktadır. Para yatırma, para çekme gibi tüm benzer işlemler olay bir şekilde yapılmaktadır. Bu hesap ile ATM’lerden kolayca para çekebilir ve alışverişlerinizde vadesiz hesabınızı kullanabilirsiniz. Çalışanların maaşları da vadesiz hesaplara yatırılmaktadır. Vadeli hesaplarda ise vadesiz hesabın aksine, faiz artışı ve kur değişimi gibi piyasa değişikliğinde vadeli hesaplar etkilenmektedir. Çeşitli vadeli hesaplara yatırılan her para, vade sonunda faiz kazandırmaktadır. Çeşitli vadesiz hesaplarda bankların günlük, haftalık ve aylık olarak uyguladıkları vadesiz gibi görünen ancak vadeli hesap gibi para kazandıran hesap türleridir. Siz aksini belirtmedikçe vadesiz hesaplar düz vadesiz hesap, para kazandırmayan vadesiz hesap olarak tanımlanırlar.

Uzun süreli olarak vadeli hesaplara yatırım yapanlar, bu süreç sonunda belirlenen faiz oranları üzerinden kazanç elde etmektedir. Vadeli hesaplarda kazancın enflasyon karşısında kaybolması da engellenmektedir. Vadeli hesaplarda anapara üzerinden kazanç sağlandığından, vadeli hesabınızdaki anaparanız ne kadar yüksekse, elde edeceğiniz kazanç da o kadar artmaktadır. Vadeli hesaplar, vadesiz hesaplara nazaran temel bankacılık işlemleri konusundaki ihtiyaçları karşılamamaktadır.

Vadeli mevduat için dikkati çeken özellik paranızı yatırdığınızda vade boyunca ve vade bitmeden çekemezsiniz, eğer çekerseniz o zaman faizden elde ettiğiniz geliri alamazsınız. Vadeli mevduat hesabını tercih edenler genellikle risk almadan yatırım yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Çünkü vade bittiğinde ne kadar kazanç sağlanacağı bellidir ve risk, belirsizlik gibi durumlar bulunmamaktadır. Ancak risk bulunmadığı için ufak değişimlerle yüksek kazanç elde edilemeyebilir.

Vadeli hesap ve vadesiz hesap türlerinden hangisi daha avantajlı diye bakıldığında bu durum yatırımcının fikrine göre değişmektedir. Vadeli hesapta kazanç bellidir ve vade sonunda ne alacağını yatırımcı bilir. Vadesiz hesapta ise ufak değişikliklerle bile yatırımcının yatırımına göre büyük kazançlara sahip olabilir, ancak risk durumu da vardır. Yani kayıp da yaşanabilir. Bu nedenle avantaj diye ayırmak yerine yatırımcının tercihine göre avantajlar değişmektedir.

Güncel bilgi için hesabınızın bulunduğu banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın